Osaisko joku vaikka saksassa asuvana tai muuten saksan lakia tuntevana neuvoa?
Voiko saksalaisilla rekisterikilvillä (ei niillä väliaikaiskilvillä, joita suomeen ostettaessa autoissa on) ajella suomessa vapaasti ilman maassaoloaikoja tms? Rajattomasti?
Jos voi, niin pitääkö saksalaiskilpien omistaja olla rekisteröitynä Saksaan pysyvästi asuvana tai olla aito Saksan kansalainen? Voiko Suomen kansalainen, mutta Saksassa syntynyt omistaa saksalaiset kilvet, joilla ajaa Suomessa?
Voisin hankkia saksalaiskilvillä varustetun auton, pitää sitä Saksan rekisterissä, katsastaa sen siellä ja maksaa verot siitä Saksaan, mutta Suomen passin omistavana olen luonnollisesti suurimman osan vuotta Suomessa. Minulla on vielä saksalainen verokortti ja henkilönumero olemassa, joita tosin en ole vuosiin käyttänyt, mutta ne ei taida riittää? Lienee jo juridisesti kuolleet. Pitäisi olla lisäksi saksalainen osoite.
Onko kellään kokemusta käytännöstä?
Suomalaisella auto saksan kilvissä - mahdollistako?
Wolkkaristi
3
919
Vastaukset
- Vakinainen asuinpaik
Suomessa asuva ei voi ajaa saksalaisella autolla Suomessa. Saksassa asuva voi ajaa 6 kk vuoden aikana.
- Hyvä ajatus
Jos tuo olisi mahdollista niin montako suomessa rekisteröityä luulisit teillämme liikkuvan ? Kysyn vaan.
- Eivät käyttökulut,
verot ja vakuutukset paljoa poikkea suomalaisista kuluista. Auton arvokin tippuu ainakin yhtä nopeasti. Vaikea löytää järkiperusteita muutenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986298KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555795Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602783Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072218Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071908- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098