Suomalaisella auto saksan kilvissä - mahdollistako?

Wolkkaristi

Osaisko joku vaikka saksassa asuvana tai muuten saksan lakia tuntevana neuvoa?

Voiko saksalaisilla rekisterikilvillä (ei niillä väliaikaiskilvillä, joita suomeen ostettaessa autoissa on) ajella suomessa vapaasti ilman maassaoloaikoja tms? Rajattomasti?

Jos voi, niin pitääkö saksalaiskilpien omistaja olla rekisteröitynä Saksaan pysyvästi asuvana tai olla aito Saksan kansalainen? Voiko Suomen kansalainen, mutta Saksassa syntynyt omistaa saksalaiset kilvet, joilla ajaa Suomessa?

Voisin hankkia saksalaiskilvillä varustetun auton, pitää sitä Saksan rekisterissä, katsastaa sen siellä ja maksaa verot siitä Saksaan, mutta Suomen passin omistavana olen luonnollisesti suurimman osan vuotta Suomessa. Minulla on vielä saksalainen verokortti ja henkilönumero olemassa, joita tosin en ole vuosiin käyttänyt, mutta ne ei taida riittää? Lienee jo juridisesti kuolleet. Pitäisi olla lisäksi saksalainen osoite.

Onko kellään kokemusta käytännöstä?

3

980

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakinainen asuinpaik

      Suomessa asuva ei voi ajaa saksalaisella autolla Suomessa. Saksassa asuva voi ajaa 6 kk vuoden aikana.

    • Hyvä ajatus

      Jos tuo olisi mahdollista niin montako suomessa rekisteröityä luulisit teillämme liikkuvan ? Kysyn vaan.

      • Eivät käyttökulut,

        verot ja vakuutukset paljoa poikkea suomalaisista kuluista. Auton arvokin tippuu ainakin yhtä nopeasti. Vaikea löytää järkiperusteita muutenkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1348
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      727
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      49
      640
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      79
      614
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      563
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      190
      551
    Aihe