Onko mikään ammattiliitto kiinnostunut 3-vuorotyöläisten työ- ja vuorojärjestelyistä? Mediassahan puhuvat -jälleen kerran- tutkijat, jotka ovat havainneet univajeen ihmisen terveydelle huikean vahingolliseksi. Vuorotyön rasittavuus ja korvaukset eivät ole missään suhteessa toisiinsa. Pahinta tietysti on, että Suomi pysyy EU-alueen ahkerimpana yötyömaana ja vuorojärjestelyt voivat käytännössä olla kuinka mielivaltaisia tahansa. Miksi näin? Keskeytymätön 3-vuoro ei taida olla ay-pomojen murhe.
3-vuoro
11
8294
Vastaukset
- Kahden kerroksen väkeä
Olen lueskellut tuolta terveydenhuolto- ja sosiaali-alan työpaikkojen palstalta näistä työvuoroasioista ja ihmettelen aivan samaa asiaa. Kuinka pystyy ihminen elämänsä järjestämään ja työnsä hoitamaan - moni on perheellinen nainen - noiden "hulluimpien" työvuorolistojen mukaisesti? Kuka meitä hoitaa tulevaisuudessa, kun mahdollinen palkankorotuskaan ei kuitenkaan pelkästään voi saada ihmisiä pysymään tai jaksamaan töissä?
Perheeseeni kuuluu tehtaassa kolmivuorotyötä tekevä nuori mies. Tietääkseni työntekijät ovat itse voineet olla mukana päättämässä työaikajärjestelyistä, ja niitä voidaan tarpeen tullen muuttaakin. Tällä hetkellä tilanne on kuitenkin sellainen, että työvuoronsa voi ennakoida hyvinkin pitkälle etukäteen, ja systeemi on edes kaikille sama. Ilman vuorotyötäkin tulee näistä työaikajärjestelyistä (esim. opettajien lukujärjestykset) aivan oma lisänsä työpaikkojen jo kenties muutenkin huonoon ilmapiiriin.
En väheksy olleenkaan kenenkään epätyypillistä työaikaa tekevän oikeutta saada tällä perusteella palkanlisiä, joiden maksamista ammattiliitot valvovat. Mutta kyllä ilmeisesti asiat on ensisijaisesti ratkaistava työpaikoilla. Oma ammattijärjestöni (OAJ) on antanut ohjeeksi, että työn kuormittavuus on otettava huomioon työn suunnittelussa ja mm. työturvallisuuslaki on huomioitava. Mielenkiintoista meidän kannaltamme on myös mm. työpaikkasidonnaisuus, joka liittyy kuormittavuuteen. Vieläköhän joku joutuu tekemään muutamia "ylipitkiä" työpäiviä (joihin voi sisältyä useita) palkattomia hyppytunteja, jotta saisi yhtenä päivänä viikossa ajella 90 kilometriä suuntaansa pitääksen YHDEN oppitunnin?
Erityisesti vuorotyöläisten univajeeseen en pysty tällä kokemuksella ottamaan kantaa, mutta aivan varmaa on, että työaikoihin pystytään vaikuttamaan, jos halutaan. Eri juttu on, että kuka sen tekee. Minäkin olen työttömänä, vaikka en ole lukujärjestyksistä valittanutkaan, mutta ilmeisesti näyttänyt tyytymätöntä naamaa jossain muussa asiassa. Vakituiset niistä valittavat - usein villahousuhuoneessa, josta tieto ei siirry mihinkään.
Opettajien kohdalla epäoikeudenmukaisuutta ja mielivaltaisuutta kokenut määräaikainen vaihtaa työpaikkaa, yksityiselle tai julkiselle sektorille. Eräskin lähti toukokuussa juuri tuon yhdeksänkymmenen kilometrin yhdensuuntaisen työmatkan, mielivaltaisen lukujärjestyksen ja tulevan kesän palkattomuuden takia pois - saipa kesäajan palkankin, koska vakituinen todellakin jäi pois tyäpaikastaan ja työnantaja (julkinen sektori) halusi itselleen pätevän työntekijän. Mitä tulee tehtaisiin, niin uskoisin, että raha saa pysymään vakituisissa töissä, mutta työnantaja pyrkii myös omaksi edukseen järjestämään asiat mahdollisimman hyvin yhteistyössä työntekijäpuolen kanssa. - yksi uupunut
Meillä esim. on yövuoron pituus 11-tuntia, vapaapäivät on siroteltu listaan miten milloinkin, vuoroa jatketaan "tarvittaessa" ilman ylityökorvausta, pitkällekin venyneen iltavuoron jälkeen tehdään aamuvuoro, lista julkaistaan puolitoista viikkoa ennen alkamisajankohtaansa, jne. Jos joku tämmöiset "pikkujutut" ja "itsestäänselvyydet" kokee hankaliksi, on esimiesten mukaan hankala ihminen... [Terkkuja pomoille, ym. vastaaville, jos joku teistä sattuu lukemaan! Tiedän kyllä: "työnantajaa ei saa haukkua", "kiitollinen pitää olla" ja "varoituksia voidaan antaa",...]
- Kahden kerroksen väkeä
Kyllähän joissain itseohjautuvissa urakkaluonteisissa duuneissa voidaan näinkin menetellä, kun porukka siitä keskenänsä sopii. Kaikki perustuu täydelliseen vapaaehtoisuuteen. Jos kysymys on prosessiluonteisesta työstä (vaikkapa sairaalan jatkuva hoitoprosessi), ei potilaiden hoitoa voida esim. keskeyttää spontaanisti päättämällä pitää vapaapäivä, koska aurinko paistaa, joten mitään perusteita ei tälle ole, ellei sitten jollekulle (kuten opiskelijoille tai muille kamuille) tehdä sopivia vuoroja toisten kustannuksella. Sopivia lukujärjestyksiä räätälöidään myös kouluissa opiskelijoille. Kahden kerroksen väessä määräaikaiset voivat olla siis myös etuoikeutettuja, riippuen aina kulloisistakin intresseistä.
Mistäkö rajat työnantajille? Ota ensin selvää, että mistä tämä johtuu (onko oikeasti työvoimapula) ja liittoudu sen jälkeen jonkun kanssa. - pip
Kahden kerroksen väkeä kirjoitti:
Kyllähän joissain itseohjautuvissa urakkaluonteisissa duuneissa voidaan näinkin menetellä, kun porukka siitä keskenänsä sopii. Kaikki perustuu täydelliseen vapaaehtoisuuteen. Jos kysymys on prosessiluonteisesta työstä (vaikkapa sairaalan jatkuva hoitoprosessi), ei potilaiden hoitoa voida esim. keskeyttää spontaanisti päättämällä pitää vapaapäivä, koska aurinko paistaa, joten mitään perusteita ei tälle ole, ellei sitten jollekulle (kuten opiskelijoille tai muille kamuille) tehdä sopivia vuoroja toisten kustannuksella. Sopivia lukujärjestyksiä räätälöidään myös kouluissa opiskelijoille. Kahden kerroksen väessä määräaikaiset voivat olla siis myös etuoikeutettuja, riippuen aina kulloisistakin intresseistä.
Mistäkö rajat työnantajille? Ota ensin selvää, että mistä tämä johtuu (onko oikeasti työvoimapula) ja liittoudu sen jälkeen jonkun kanssa.Kyllähän työnantaja voi halutessaan tehdä pitkiäkin työvuorolistoja. Omalla työpaikalla saimme joulun alla korjatunversion tämän vuoden työvuorolistoista, eli siis koko vuoden työvuorot. Ja työ on keskeytymätöntä kolmivuoroa.
- Tutkain
Ainakin niissä vuorotyöpaikoissa, mistä olen kuullut, maksetaan tuntuvia vuorolisiä. Eli vuorotyön rasittavuus on huomioitu palkassa.
- tekijä
ei se lisä mikä maksetaan ole korvausta rasittavuudesta vaan työajan poikkeavuudesta niin sanottuun normaaliin työaikaan.
- Tutkain
tekijä kirjoitti:
ei se lisä mikä maksetaan ole korvausta rasittavuudesta vaan työajan poikkeavuudesta niin sanottuun normaaliin työaikaan.
Luuletko työnantajan hyvää hyvyyttään maksavan ylimääräistä vuorotyöntekijöille?
Toisekseen, onhan ne vuorolepoajat (muistaakseni 3-vuoro on kylläkin huonoin eri vuorovaihtoehdoista tässä suhtessa)? - tekijä
Tutkain kirjoitti:
Luuletko työnantajan hyvää hyvyyttään maksavan ylimääräistä vuorotyöntekijöille?
Toisekseen, onhan ne vuorolepoajat (muistaakseni 3-vuoro on kylläkin huonoin eri vuorovaihtoehdoista tässä suhtessa)?minäpä kerron sinulle mitä se 3-vuoro työ on.työ muotoja on kaksi 35 tarkoittaa keskeytyvää kolmea vuoroa.37 tarkoittaa jatkuvaa kolmea vuoroa. kun puhutaan 37 työajan lisistä on ne aivan toista luokkaa kuin 35 jossa ei tule sunnuntai korotusosia. vuoro ja erilliset lisät tekevät n,33% perus palkan päälle. esim, paperi ja metalli teollisuudessa vuosiansio on lisien takia vuorotyössa 10-15000€ korkeampi kuin päivätyössä.vuoro lisät ovat korvausta siitä,että joudut olemaan yöt,illat,lauantait,sunnuntait,juhlapyhät,yms,työssä jolloin muut työtekijät ovat vapaalla.voin kertoa sinulle lisää asiasta jos kiinnostaa,olen tehnyt 30 vuotta 37 työtä ja luulen tietäväni mistä puhun.
- make
tekijä kirjoitti:
minäpä kerron sinulle mitä se 3-vuoro työ on.työ muotoja on kaksi 35 tarkoittaa keskeytyvää kolmea vuoroa.37 tarkoittaa jatkuvaa kolmea vuoroa. kun puhutaan 37 työajan lisistä on ne aivan toista luokkaa kuin 35 jossa ei tule sunnuntai korotusosia. vuoro ja erilliset lisät tekevät n,33% perus palkan päälle. esim, paperi ja metalli teollisuudessa vuosiansio on lisien takia vuorotyössa 10-15000€ korkeampi kuin päivätyössä.vuoro lisät ovat korvausta siitä,että joudut olemaan yöt,illat,lauantait,sunnuntait,juhlapyhät,yms,työssä jolloin muut työtekijät ovat vapaalla.voin kertoa sinulle lisää asiasta jos kiinnostaa,olen tehnyt 30 vuotta 37 työtä ja luulen tietäväni mistä puhun.
Ei voi verrata päivätyöläistä ja vuorotyöläistä keskenään. Vuorolisät OVAT TYÖOLOLISIÄ EI PALKAA, vaan se on lisä epäsosiaalisesta työmuodosta. Itse olen 3-vuorotyöläinen ja saan peruspalkan joka on sama kuin päivätyöläisen, mutta lisät nostaa sen suuremaksi. Jos se on väärin jokainen voi itse kokeilla sen ihanuuden. Ois ihanaa vietää jokainen viikon loppu PERHEEN KANSSA, menetetyä aikaa ei saa takaisin.
- ei koskaan enää
make kirjoitti:
Ei voi verrata päivätyöläistä ja vuorotyöläistä keskenään. Vuorolisät OVAT TYÖOLOLISIÄ EI PALKAA, vaan se on lisä epäsosiaalisesta työmuodosta. Itse olen 3-vuorotyöläinen ja saan peruspalkan joka on sama kuin päivätyöläisen, mutta lisät nostaa sen suuremaksi. Jos se on väärin jokainen voi itse kokeilla sen ihanuuden. Ois ihanaa vietää jokainen viikon loppu PERHEEN KANSSA, menetetyä aikaa ei saa takaisin.
on lähinnä työntekijän pilkkaamista verrattuna työstä aiheutuvaan haittaan. Itse olen aikanaan ollut elektroniikka-alan alihankinta teollisuudessa keskeytymättömässä 3-vuorotyössä ja voi sanoa että metalliliiton vuorolisillä se oli yhtä s-tanan pelleilyä koko homma. Lisä bonuksena jatkuvat univaikeudet ym. muut vaivat. Ja perhe-elämä kärsii tosi paljon, kun yövuoron osuessa viikonloppuun kaikki muut saa olla hissun kissun kun yötyöläinen yrittää päivällä nukkua. Vuorolisät oli siihen aikaan jotain alle vitosen (siis markkaa) luokkaa iltavuorosta ja alle kympin yövuorosta ja lauantaista. Sunnuntaista sentään sai tuplapalkan. Se firma missä olin töissä maksoi peruspalkkana metallin minimin, eikä penniäkään päälle. Lisäksi työt oli alhaisessa TVR luokassa, joten pohjapalkka oli siitäkin syystä mitätön. Nyt on ne ajat onneksi ohi, olen päivätöissä ja voin sanoa, että ei enää koskaan 3-vuoro työhön. On elämänlaatu nykyisellään niin paljon parempaa, että siitä ei hevin halua luopua.
- niinpä niin
ei koskaan enää kirjoitti:
on lähinnä työntekijän pilkkaamista verrattuna työstä aiheutuvaan haittaan. Itse olen aikanaan ollut elektroniikka-alan alihankinta teollisuudessa keskeytymättömässä 3-vuorotyössä ja voi sanoa että metalliliiton vuorolisillä se oli yhtä s-tanan pelleilyä koko homma. Lisä bonuksena jatkuvat univaikeudet ym. muut vaivat. Ja perhe-elämä kärsii tosi paljon, kun yövuoron osuessa viikonloppuun kaikki muut saa olla hissun kissun kun yötyöläinen yrittää päivällä nukkua. Vuorolisät oli siihen aikaan jotain alle vitosen (siis markkaa) luokkaa iltavuorosta ja alle kympin yövuorosta ja lauantaista. Sunnuntaista sentään sai tuplapalkan. Se firma missä olin töissä maksoi peruspalkkana metallin minimin, eikä penniäkään päälle. Lisäksi työt oli alhaisessa TVR luokassa, joten pohjapalkka oli siitäkin syystä mitätön. Nyt on ne ajat onneksi ohi, olen päivätöissä ja voin sanoa, että ei enää koskaan 3-vuoro työhön. On elämänlaatu nykyisellään niin paljon parempaa, että siitä ei hevin halua luopua.
totta puhut :) itse olen tehnyt niin neljää, kolme kuin kahtakin vuoroa sekä parasta aikaa pelkkää yö vuoroa ja ihan siksi että näillä teollisuuden matalapalkka aloilla kun ei muuten lainaansa saa maksettua ... nykyisellään tunti palkka on 8,61 ja yölisä 1,84e tunnilta ja kun laskee yhteen puhutaan jo huimasta 10, 41 tuntipalkasta.... teknologia teollisuuden tes, siitä siis on kyse. päivät siis nukun ja yöt olen poissa... summa joka käteen jää ei päätä huimaa mutta on sentään töitä! onhan se kuitenkin ihan fakta että helvetin raskasta pelkän yön tekeminen kuitenkin on. työpaikkaa vaihtaisin päivävuoroon ihan koska vaan jos saisin saman summan. köyhän on nyt vaan kumarrettava :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380