Kovasti nämä kakkoset tuntuu täällä kirjoittavan että ihmistä ei voi omistaa. Miksi juuri te loukkaannutte niin kovasti kun kuvioihin tulee mukaan kolmonen. Tämähän on juuri sitä vapautta jota peräänkuulutatte.
viitonen
vapautta/vastuuta
20186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Miten niin loukkaannutaan, mihin perustat väitteesi? Tuo on ihan sun omaa kuvittelua, ja miksi sitten kaltaisillesi vaimoille tuntuu olevan helpompaa sietää ne kolmannet, neljännet ja viidennet jne. kuin se kakkonen? Nehän on joka tapauksessa vieraita naisia joita miehesi mieluummin panee kuin sinua.
Ai niin - ja tuo "ihmistä ei voi omistaa" on juuri uskottomien ukkomiesten käyttämä fraasi, ja hehän sitä vapautta peräänkuuluttavat.
Tunnistin myös fraasin, kovassa käytössä on ollut. Kuin myös se, että voi ihan tuosta vaan lähteä ja jättää kaiken.
Juurikin näin. kakkonen häiriköi niin että tuli ero eukosta vaikka oli sovittu vain yhteisestä seksistä. Nyt häiriköi jo kolmatta jonka kanssa on yritetty muutama kuukausi tapailla.
Meinaatko, ettei se eukko olisi osannut erota sinusta ilman kakkosen häiriköintiä?
Mutta asiasta huvittuen, sulla on omituinen näkemys sivuseksistä, jos olet kakkoselle kertonut itsestäsi tietoja, jotka eivät pelkkään seksiin kuulu. Tyhmyydestä kärsii...
Exvaimosi on onnentyttö, kun pääsi sinusta:)
sellasia ne kakkoset ovat mitäs menit sotkeutuun.
Minä kyllä oikeasti ajattelen, ettei ihmistä voi omistaa.
Ja olen nainen
ja olen kakkonen.
Minun olisi huomattavasti helpompaa hyväksyä miehen kolmonen tai nelonen tai vaikka sadas, kuin vaimo.
"Minä kyllä oikeasti ajattelen, ettei ihmistä voi omistaa."
Niin minäkin - enkä kyllä käsitä miten toisen ylipäätään voisi omistaa.
Uskollinen parisuhde ei ole mitään omistamista. Se, että kumpikin luottaa toisen sanaan ei ole omistamista. Eikä se, että odottaa toisen pitävän lupaukset ja sopimukset, ole mitään omistamista.
Mikä on omistamista?
Siis mustasukkaisuuttako kakkosella?
Niin minäkin ajattelen - olen nainen, sekä vaimo että pitkäaikainen kakkonen ja hyväksyn kakkosmiehen vaimon, mitä vaikeaa siinä on? Jokainen keittää oman soppansa.
"Minun olisi huomattavasti helpompaa hyväksyä miehen kolmonen tai nelonen tai vaikka sadas, kuin vaimo."
Siis miksi sinä et hyväksy miehen vaimoa? Hän on kuitenkin se, jonka kanssa mies jakaa todellisen elämänsä - sinä olet vain panopuu.
Koska vaimo on omaan napaansa tuijottava "prinsessa" joka kohtelee miestään välinpitämättömästi ja kylmästi. Joka ei pidä huolta puolisostaan, vaan odottaa kokoajan huomiota vain itselleen. On kiittämätön ja joka käänteessä mainitsee, miten onnetonta ja kurjaa hänen elämänsä on.Tekemättä kuitenkaan itse asioille mitään. Ei ymmärrä parisuhdetta vastavuoroiseksi, vaan vaatii kokoajan lisää, antamatta itse mitään.
Mies on kiltti, joka huolehtii lapsistaan, kodista, työstä ja yrittää vielä olla hyvä aviomieskin. Jos nyt ei lasketa sitä, että on jonkin aikaa pettänyt vaimoaan kanssani.
Nyt joku sanoo, että olen haksahtanut petturimiehen lurituksiin ja uskon kaikki "kauhea vaimo"-tarinat.
Vaan en ole. Tunnen miehen vaimon erittäin hyvin ja olen nähnyt heidän suhteensa läheltä jo vuosikymmenien ajan.
Mutta tämä mies on minulle tärkeä ihminen. Muutenkin kuin seksiseurana. Toivon hänen elämäänsä kaikkea hyvää. Parempaa, kuin mitä hänellä nyt on. En usko enkä väitä olevani itse hänelle sen parempi ihminen kuin nykyinen vaimo, siksi minun olisi helppo hyväksyä mahdollinen kolmonen. Jos vaikka hän sattuisi olemaan tuolle miehelle hyvä, jonka kanssa olisi helppoa olla onnellinen.
Kummallista kun mies puhuu vaimosta pelkkänä panopuuna, käyttää juuri tuota sanaa. Me sen sijaan keskustelemme, matkustelemme, harrastamme jne. vaimon kanssa ei voi mitään näitä harrastaa.
Miksei? Mikä siihen on syynä, kertoiko mies?
Kakkoset nyt ovat ihan roskaväkeä, horoja.Tuollaisten luopioiden vuoksi ei kannata yöuniaan menettää.
Karkea nimitys "horatsu" on harhaanjohtava, koska kansankielessä se yhdistetään femiiniin eli naiseen. Aika monet "kakkoset" on kuitenkin miehiä, joko aviossa olevia tai sinkkuja. Joten ehdotan että tämä haukkumamielessä käytetty nimike "horatsu" korvataan paremmin kohderyhmää kuvaavaksi, missä huomioidaan myös sukupuolena mies ja siviilisäätyjen moninainen kirjo. Olisiko hyvä nimike "seksuaalisesti terve" tai "normaalin seksuaalivietin omaava"?
No etpä taida tietää, mitä kulisseissa tapahtuu.Sitä eivät tilastot kerro.
Naisilla riittää lämmittäjiä, joita he myös helposti saavat.Eli ovat siis hyvinkin hyvänkin vietin omaavia, vaikka ei aina puolison kanssa kiinnostaisikaan.
Ihan turhaan miehet luulevat asian olevan toisin.Voisivat jo myöntää, että naisilla sitä viettiä vasta löytyykin ja kykyä harrastaa seksiä vaikka 24/7.Mitenkäs se menikään miehellä?
Ketään ei todella voi omistaa. Jokainen tekee valintansa itse. Näin se on, oli sitten pettäjä, ykkönen, kakkonen, kolmonen jne
Voisit linkittää tähän näytteeksi muutaman sellaisen kakkosen jutut, jotka ovat ilmaisseet loukkaantumisensa kolmosen tultua kuvioihin..?
Aikani kuluksi yritin etsiä, mutta eipä vaan sattunut silmään...
On niitä tässä ihan lähelläkin. En vaan jaksa etisä. Ehkä et lue muuta kuin toiveikkaita.