Painetta pönttöön.

neljä vuotta

Lieneekö yhtään haukkumasanaa ja aliarvioinnin kriteeriä jäänyt käyttämättä vuoden 2009-2012 hallituksesta?
Itse sanon että eleltyt neljä vuotta ovat olleet paljon melua tyhjästä, jonka ovat nostattaneet "silloiset luovuttaneet kokeneet".
Eivät rohjenneet v.2008 vaaleissa asettua ehdolle, vaan siirtyivät nurkan taakse ja puhumaan pahaa kaikesta, mitä tapahtui; olisi sitten vaikka kyseessä vähän hyvääkin.Äänestäjät olisivat kyllä niissä vaaleissa rankaisseet rökäletappioilla.

Vasta käydyissä vaaleissa oli lukuisia rohkeita, jatkuvan kampituksen ja ilkeilyn keskellä antoivat äänestäjien rangaista.He ovat saaneet siis ansionsa mukaan?
Entäpä nyt.
Äänestäjien on nyt painostettava kertausvalittuja, hiostettava toimimaan siten, kuin ovat uhonneet sivustajohtamisessaan ja selostaessaan; kuinka pitää toimia ja tehdä päätöksiä.
Nämä kaverit tuskin enää ovat lähtöviivalla vuoden 2015 vaaleissa.
Heitä ei enää voi siis äänestämällä tai äänestämättä jättämällä rangaista vaalikentällä.
Liekkö monikaan edes loppuun saakka luottamustehtävässään, mihin on valittu.

24

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos

      niimpä, hyvää pohdintaa kirjoitat.
      "Rikolliset palasivat rikospaikalleen."- sanotaan

    • tohtorilääkäri

      sairasta, niin sairasta...

    • ei sairaana

      mene peilin eteen, tohtorilääkäri ja mieti.

      kenen joukoissa seisoit tai seisot nyt, jos olet ns. voittajien puolella ole tyytyväinen, ellet niin tee sille jotain, tarkoitan ellet ole tyytyväinen.

      paikalliskolumnistilla on ainakin "pönttö" sekaisin, miten ahdasta onkaan rouvalla hänenlaisensa isännän ikeessä?

    • pääläri-erkki

      Joko pääsöö puolukkaan toverit?

    • asetoonit

      sanotun mukkaan ovat myrkyllisiä

    • tervemenoa

      puolukan pyörittäjä on baanalla.

    • Muistellaanpas

      Muistellaan tätä Pyhäjärven terveyspalvelujenvientiä Savon-soteen.
      kenenkä älynväläys se oli.
      Rahaa paloi.
      Pyhäjärven Sanomissa oli hienot laskelmat, jotka todistivat sen melkein ilmaiseksi.

      Totuus oli jotain muuta.
      Kyllä täällä terveyspalvelut on aivan toista luokkaa, kun savossa, Täällä hoidetaan.

      Tässä yksi kyseenalainen saavutus.

    • painetta pönttöön

      kunnalliset uutiset kertoivat tästä sessiosta mm. että asko kauranen ja tarmo rapo sekä martti savolainen olisivat olleet myötäedistämässä irtiotto koohausta.
      ihan puhuivat tämmöistä hevosmiesten baarissa.
      kansan muisti on lyhyt, valtion leipä pitkä.

    • Pönttö auki

      Kyllä kunnanhallituksenjohtaja ja kaupunginjohtaja kuvassa ainakin olivat, kun esiteltiin hihasta vedetyt laskelmat.

    • Pyromaani palaa.....

      Ensin ajetaan asiat kaatumispisteeseen ja sitten poistutaan vallan kahvasta ja vastuusta. Kun asiat sitten kaatuvat ja uudet syylliset on löydetty ja tuomittu palaavat alkuperäiset sössijät polleana ja viattomana "pelastamaan" tilanteen ja "luomaan uutta".

    • tosi.

      siitä olen samaa mieltä, palasivat "korjaamaan villasella" tekosensa.
      tosi mikä tosi

      • Lain,mukaan

        Kyllä laittomuuksiin pitää puuttua.
        Paljon oli laittomia päätöksiä


    • rundi

      poliitiikka on paskaduuni. oli niin tai näin aina on väärinpäin, jos kukkopojat niin sanoo.

    • Rauha kaupungissa

      Kylläpä näyttää ottavana prohenkisille vähemmistöön jääminen koville. Kovin raskasta näyttää olevan.
      Joku illalla muisteli savoseikkailua. Esitettiin sote-palveluiden ostamista savolaisilta ennen kuin oli minkään maailman sopimusta olemassa. Sinne olisi menty ihan tyhjän päälle. Niin kova huuma oli, että järki unohtui jonnekin (jos sitä oli edes käytettävissä).
      Nyt on sellainen enemmistö hallituksessa ja valtuustossa, ettei ole pelkoa moisesta pelleilystä. Rauhallista ja vakaata menoa on luvassa.

    • peukkulandia

      Katsokaapa yllä "Lain,mukaan" viestiä ja peúkkuja! Kenelläkähän on intressiä painaa miinusta tuohon viestiin. Kertoo ihan kaiken tuosta porukasta!
      Veikkaa että tähänkin tulee peukkuja"etelään"!!!!!

    • alvariinsa syyttelyä

      voi voi kuulin että oli istuttu iltapäivää ja suunniteltu sitä sun tätä liekö pöydällä ollunna myös laajentaa sotee ja mennä nyt vaihteeksi uuden ja uljaan hallituksen pj n johdolla keskipohjanmaalle ja ottaa kokkola oviisiin. Eikös ne hammaslääkäripäivystykset ookkin jo meiltä siellä. Kukahan sitä praktiikkaa hallinnee ja mistähän ne tarvikkeet sinne tullenee

      Joten turha on syytellä mennyttä hallitusta nelivuotiskaudelta.Hyv`hoitivat pestinsä

      • syyttely loppukoon

        Valehtelivat. ja mitä suurinta typeryyttä.
        Atk-jutuista ynnä muista ajatuksena, kyllä ne jotenkin järjestyy. Että ensin liitytään ja sitten vasta yritetäänjärjestää.
        Todennäköisesti Pyhäjärven sote-alue on maakunta, ja silloin pääpaikka on Oulu..
        Viimeisin ajatus oli, että sote-alueena on maakunta, ja se kai järkevin on.
        Kunnille jää se itsenäisyys, mikä jää.

        Mikä on muu vaihtoehto.
        Kannattaa muistaa, että Pyhäjärvi saa valtionapuja, ja ne ei kasva.


    • hallitus 2009-12 4-

      Eivät hoitaneet pestiänsä hyvin. Yhtä riitelyä oli ja laittomia päätöksiä jatkuvasti.
      Kerkesi se Rinnevaara osittain pilata hallituksemme kuviot täällä ollessaan. Ja nyt jotkut vielä toivottelevat takaisin. Onneksi riitely ja käräjöinti Heinolassa näyttävät kestävän riittävän kauan, jotta saadaan h-o:n päätös laittomasti myönnetystä virkavapaasta.

    • Muotitietoinen

      Katsotaan, miten päätökset sijoittuvat hiinäjahiinä-harmaan alueen paikoille uudessa aikakaudessa. Mitään uutta kulttuuriahan ei ole odotettavissa, nämä naamat on jo nähty aiempina aikoina. Silloin ei vain ollut niin paljon kuntalaisia hereillä, kuin on nyt.

      Aina löytyy, kun tarkasti katsoo...sano.

      • Jöstan kappale, on oikkeessa, niinkuin asiakas kaupassa.
        Nykyään kulkee tieto hyvin, kunhan on antennit ulkona.


    • tätä kansa tahtoi

      Rauhallista ja vakaata menoa on luvassa.

      sano joku...

      Kyllä, kyllä.

      Valtuusto on myöntänyt rauhaisan ja vakaan menon rahotukseen yli miljoona euora
      ylitystä tölle vuodelle.

      Kun mentiin kuntayhtymään, ovat kulut nousseet vuosi vuodelta niikn että nyt näiltä vuosilta on yli 4 miljoonaa euroa maksettu lähdöstä lukien.

      Joo rauhaissa on, kun kukaan ei tiedä, mihin rahat ovat menneet.

      Näki viime valtuustossa, ettei edes ollut selvitystä valtuutetuille 500 000 euron ylityksen hyväksymiselle.

      Hirveää köyhdyttämistä, aivan kaameaa....

    • Monenkipeä

      Arvoisat Selänteessä, ja samlaal Pyhäjärven kaupunkin palveluksessa olevat.

      Vuosina 2009-2012 teidän puoletanne sinkoili lukuisia vaatimuksia, myös nimilistoja ja ehdostuksia tehdä irtiottoa huonosta palveluyhtymästä.
      Tiedämme, että asiat eivät poliittisessa kentässä saaneet yksimielisyyttä.

      Ihan kauden lopussa ryöpsähti lehtien kautta järkyttävää tekstiä ammattiyhdistysihmisitlä siitä, että kaupunginhallituksen takia Köpsinrinteen Soini irtisanoutui. Syyttelyä tuli muualta, ettei virkamiehiltä jäänyt aikaa tehdä töitä, kun selvitettävää siitä ja siitä pitää tehdä.

      Emme unohda aikaa, emmekä pahimpia äänitorvia näiltä ajoilta, nyt puhun työntekijöistä.

      Isompi sote on neuvoteltava, ja kuinkas ääni nyt tulee ulos pahana olona?
      Kenen syytä tulee olemaan, että työaikaa kuluu neuvotteluissa, turhissa ja vielä turhimissa?

      Kenen syytä on, että palkkakulut kasvavat, kenen syytä on että kiukkuiset asiakkaat pidentävät jonoja?

      Luojan kiitos, teidän on pakko ottaa kokeneet luottamushenkilöt ja ylintä viranhaltijaa myöten, aivan uudet syyteltävät.

      Parin vuoden kuluessa olemme kuulleet joko sihinää tahi lutkutusta.

    • POHJAUUTINEN

      Sotekartta julki kuukauden kuluessa

      Sosiaali- ja terveysministeriö lupaa julkistaa uusien sosiaali- ja terveysalueiden kuntakartan kuukauden kuluessa.
      Kansliapäällikkö Päivi Sillanaukee sosiaali- ja terveysministeriöstä kertoo, että karttaluonnoksista selviää, miten hallituksen linjauksien mukaan työskennelleet 15 selvityshenkilöä ovat maan kattavat alueet piirtäneet.

      Sillanaukeen mukaan selvityshenkilöt luovat minimissään 50 000-100 000 asukkaan sotealueita, joilla on järjestämisvastuu perustason sosiaali- ja terveyspalveluista. Hänen mukaansa alueille tulee myös erityisosaamista.

      – Ensisijainen tavoite on, että sotealue koostuu yhdestä peruskunnasta, toissijaisena vaihtoehtona on isäntäkuntamalli ja vasta kolmantena tulee kuntayhtymän organisoima sotealue.

      Lue lisää tiistain Keskipohjanmaasta. 5.2.2013

      • Minä in lue ainakaan

        tuosta lehestä mitään on se niin tikanmäkistä. Ja mitä sinä sontaa jauhat soenista hyvä vain kun lähti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5785
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      45
      5295
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3688
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3643
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      90
      3181
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2864
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2720
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2370
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1824
    Aihe