Loma/lomarahan kertyminen osa-aikaisella

Kaapan-alalla

Olen ns. vakituisessa työsuhteessa, mutta pienellä viikkotuntisopimuksella opintojen ohessa. Sopimuksessa 5h viikkotunnit, mutta todellisuudessa välillä enemmän, välillä vähemmän riippuen miten ennätän opinnoiltani.

Kyseessä kaupan ala ja siihen sovellettav TES. Tämän mukaan lomat kertyvät (2pvä/kk) jos työtä kertyy 14 päivää kuukaudessa tai 35h/kk.

Mitä tapahtuu lomakertymälleni/lomarahoilleni, kun kuukaudessa ei välttämättään kumpikaan kriteeri täyty? Menevätkö lomapäivät/lomarahat harakoille, vai kertyvätkö ne kuitenkin vajailtakin työkuukausilta jonnekin "säästöön"?

6

684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cs~~

      Sinulle maksetaan lomapalkkaa (tai jos lopetat työt ennen lomaa, lomakorvausta) 10 % lomanmääräytymisvuoden ansioista (ei kuitenkaan esim. ylityön lisäosasta) tai jos työsuhteesi on kestänyt vähintään vuoden lomanmääräytymisvuoden loppuun mennessä, maksetaan 12,5 % ansaitusta palkasta.

      Riippumatta siitä, miten paljon sinulle on kertynyt lomapäiviä, sinulla on oikeus saada vapaata normaalin loman verran niin halutessasi. Loman tai vapaan ajankohdan määrää tietysti työnantaja.

    • Kaapan-alalla

      Eli jos ymmärsin oikein, niin sillä kuinka monta lomapäivää kerrytän, on vain vaikutusta miten pitkän loman voin pitää? Ei siis vaikutusta siihen, paljonko lomapalkkaa saan?

      Sitä ajan tässä takaa, että en menettäisi lomapäivien mukana myös puhdasta rahaa, sillä tässä tarkistaen on useana kuukautena jäänyt ns. "muutamasta tunnista" kiinni tuon 35h/kk raja.

      • lälälälälä

        Hassua miten ihmisillä riittää energiaa ihmetellä jotakin muutaman kympin joutilasta asiaa.

        Viikonloppuna menet kuitenkin baariin ja kulutat siellä enemmän ajattelematta asiaa lainkaan.


      • Kaapan-alalla
        lälälälälä kirjoitti:

        Hassua miten ihmisillä riittää energiaa ihmetellä jotakin muutaman kympin joutilasta asiaa.

        Viikonloppuna menet kuitenkin baariin ja kulutat siellä enemmän ajattelematta asiaa lainkaan.

        Ja samalla ihmiset valittavat veronkorotuksesta, joka nostaa ruokakorin hintaa muutaman kymmenen senttiä?

        Asia ei ole joutilas jos se jossain on säädetty ja olet siihen oikeutettu. Kyse ei ole vain rahasta, vaan sopimuksista ja siitä mikä sinulle on kuuluvaa.


      • uippo
        Kaapan-alalla kirjoitti:

        Ja samalla ihmiset valittavat veronkorotuksesta, joka nostaa ruokakorin hintaa muutaman kymmenen senttiä?

        Asia ei ole joutilas jos se jossain on säädetty ja olet siihen oikeutettu. Kyse ei ole vain rahasta, vaan sopimuksista ja siitä mikä sinulle on kuuluvaa.

        Minulle tuli sellainen käsitys, että tunnet epäoikeudenmukaisuutta siitä, että sinulle ei ole annettu tarpeeksi työtunteja, vaikka työsopimuksessasi on sovittu 5 h/vk. Sillä ei ihan heti kerry 35 h/kk. Menneet on menneitä. Keskity tulevaan. Lomapalkkaa/lomakorvausta olet joka tapauksessa saava jokaisesta ansaitsemastasi eurosta.

        Suosittelen lukemista http://www.pam.fi/fi/tyo/tessit/Tyehtosopimukset/Kaupan työehtosopimus ja palkkaliite 1.4.2012-30.4.2014.pdf sivu 55


      • cs~~

        Yleensä kuukausipalkkaiselle maksetaan lomapalkkaa ansaittujen lomapäivien mukaan, ja tuntipalkkaiselle prosenttikorvaus kertyneestä ansiosta. Kaupan alalla osa-aikaisen palkkaus on yleensä tuntiperusteinen.

        Varsinkin sinun tapauksessasi, jossa teet töitä tarpeen mukaan erilaisia tuntimääriä pitkin vuotta, ainoa oikea ja myös helppo tapa laskea lomapalkan suuruus on käyttää prosenttilaskentaa.

        Näin ollen et voi menettää lomapalkkaa, vaikka jossain kuussa menettäisitkin lomapäivät liian pienen työtuntimäärän vuoksi. Ja kuten sanottu, sinulla on joka tapauksessa oikeus saada vapaata siltä osin kuin et voi riittävästi palkallista lomaa saada ja pitää. Loma on työsuojelullinen asia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5585
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4551
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4484
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      72
      4305
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4272
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3775
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3142
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3035
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3031
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2140
    Aihe