reppu selässä

nikke..

kulkeva aikuinen mies on mitä typerin näky. Viimeksi käytin reppu pikkupoikana kansakoulussa.

29

1875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lederhosen00

      Joo tuossa Panssariprikaatin pihalla noita urpoja palloilee.

    • jdkfhsjkdf

      haista sinä jätkä vittu! saatanan muotitietoinen pelle. Tunge ne ugit perseesees ja naisten minihameet kans... plus sitten se prinsessamekko joka sulla päällä on... siis voi stsiisus, etkö yhtään ajattele että muita ei ehkä kiinnosta onko niillä reppu vai laukku vai mikä selässä, kun jos EI OLE MUUTA MIHIN LAITTAA TAVARAT JNE!
      söldfjslkdjfklsjdfkjshjdkjfhskjdf
      asdojhsdkjf
      sdkflsjdklf sdkjfhsdfhklhsdjhfn et kukkahattutäti on vaan ihan hiljaa...

    • Haluan tietää!

      Muovikassiko sitten on parempi? Minkä liikkeen kassi olisi paras? S-Market, Lidl vai joku muu? Tai jos on olkalaukku, miten suuri sen on oltava, ettei se näytä käsilaukulta? Vai pitäisikö tavarat kenties kantaa isossa urheilukassissa? Tai attaseasalkussa? Vai onko tosimiehellä aina auto, jota hän käyttää tavaroiden kuljetukseen?

    • kovajätkä
    • reppu on kätevä

      Se on sinun asiasi, missä kamojasi kuljetat.

      Itse käytän useimmiten reppua, koska käytän sitä myös kauppakassina. En ota reppua mukaani, jos olen pukeutunut pukuun.

      Toivoisin, että reppuja olisi muunkinlaisia kuin sporttisia malleja ja värityksiä, jotain klassisempaa.

    • nainen_84

      Ei repussa oo mitaan pahaa kunhan on pukeutuminen yhteensopiva sen kanssa. Puvun kanssa se ei tietenkaan luollonnisestikaan sovi.

      • 7+3

        Eipä tosin tule mieleen kovin monta tilannetta, jossa reppua tarvitsisi puku päällä. Yleensä puku on juhlavaate tai vähän "hienommassa" ammatissa olevan vaate, silloin ei reppu selässä juuri käveleskellä vaan liikutaan autolla.


    • luottamuskin
    • mustaa nahkaa
    • PutkiSavotta

      Hieno , kelpaa pyhäpuvunkin kanssa

    • Vittu mikä pelle

      Mulla on reppu ja pukuyhdistelmä toiminu diskossaki tosi hyvin.

    • valikoimat huonot?

      Miksi? Reissumiehet, tukkijätkät, sotilaat ovat käyttäneet reppua.

      Nykyään miehillä on usein mukana kannettavaa, esim. tietokone, jolle reppu on mitä mainioin varsinkin, jos siinä on lokero kannettavalle tms.

      Reppuja on paljon muunkinlaisia kuin tyypillinen sporttinen koululaisreppu. On vanhan ajan sotilaallistyylisiä puuvillaisia, on bisnestyylisiä nahkaisia (tai halvemmat keinonahkaa).

    • Reput(on)

      Reput on lapsille ja retkeilijälle. Suomi on reppuleiden luvattu maa.

      • dsgdgdgds

        Kelpaisiko pieni heikkovoimainen keski-ikäinen nainen myös reppulistalle? Mieluummin kannan tavarat selässä kuin afrikkalaisittan pään päällä, vaikka toki sitäkin menetelmää käytän, kun pitää esim. kantaa sohvapöytä kirpparilta kotiin.


    • Oui jee
    • Rajoittunut?

      Hienoa reppua ei tarvitse aina kantaa selässä. Siinä on kahva, josta sitä voi kantaa kuin salkkua.

    • rahat takas' !!

      "Viimeksi käytin reppu pikkupoikana kansakoulussa."

      Hukkaan meni koulu, et edes oppinut kirjoittamaan.

    • stadinkundikakskytvee

      Vanha palsta - mutta mä sanoisin että kaupungilla liikkuessani huomaan että oikeasti aikuisista - siis en tarkoita mitään parikymppisiä - niillä on suurimmalla osalla reppu selässä jotka kulkee pyörällä - muilla taas vain murto-osalla.

      • gdgdsgdsgds

        Sama havainto, sama kaupunki. Reput sopivat hyvin pyöräily- ja ulkoiluvarusteiden kanssa yhteen. Sitä paitsi olkakassi haittaa ajoa ja tavaratelineelle sidottu laukku putoaa tai joku varastaa sen.

        Muita reppuryhmiä ovat myös esim. liikuntavaikeuksista kärsivät. Vai pitäisikö yrittää tasapainoilla kyynärsauvojen ja käsinyssykän kanssa?

        Mielestäni reppu on ihan ok muutenkin. Ainoastaan täysi imbesilli kyseenalaistaa repun käytön sukupuolen perusteella. Aloittajahan ilmaisikin, ettei ole inttiä käyty (reppu viimeksi selässä koulussa). Reputtomuus ei hänestä tosimiestä tee. Koettaa paikata testosteronin vajettaan jauhamalla netissä pseudomiehekästä sontaa.


      • ohogepös

        Koska reppua kuulemma "kyseenalaistettiin sukupuolen perusteella", sopiiko aikuisilla reppu paremmin naiselle kuin miehelle? Minä taas kun pääsin yläasteelta tuossa reilut neljä vuotta sitten niin siellä yläasteella kyllä pojilla lähes kaikilla oli reppu ja tytöillä sen sijaan sellainen nahkalaukku.


    • anttituiskuko

      No missä v#tussa sä sitten omppeesi kuskaat? No,mulla on tällanen cuccin 'miesten? käsilaukku,höpsis börje,hiffar du...😜

    • juhlareppu

      Repussakin on aina selkähihojen lisäksi kantokahva, josta sitä voi kantaa kuten tavallista laukkua.
      Esim. Canalin 690€ hintainen vasikannahkainen pukureppu, selkään se laitetaan vasta siinä vaiheessa kun pitää kaupasta raahata painavat kaljatölkit kotiin, mutta normaalisti sitä kannetaan kantokahvasta kuten kuvassa, mallilla on puku päällä ja kädessä reppu.
      http://www.canali.com/en_fi/accessories/bags/black-calfskin-leather-backpack-with-carbon-texture-p325910nc00020110.html

      Samalla tavoin myös halpaa reppua voi aina kuljettaa kantokahvasta eikä pidä sitä koululaisten tavoin selässä.

    • Ääni-peräkammarista

      Reppu on ihan vakiovaruste pukujätkillä ympäri maailmaa jos menee duuniin fillarilla, skootterilla tai prätkällä.

      Bangaloressa IT-jätkän tunnistaa siitä että on nahkakengät, sukat, suorat housut tai mustat farkut, vyö, kauluspaita, kraka ja reppu johon mahtuu läppäri.

      • koululaisilla_reppu

        Huomattavasti tavallisempi näky on reppu selässä kulkevat koululaiset.
        Joskus voi nähdä aikuisellakin ja jopa pukumiehelläkin repun, mutta se näyttääkin aika hullunkuriselta.


    • vaava

      Kyllä aloittaja on ihan oikeassa. Tyylitöntä toimintaa. Reppu selässä kulkeva on säälittävä näky ja tulee mieleen joku punavihreä haihattelija.

    • tilanteen_mukaan

      Vanha ketju josta käy ilmi, että avaajalla ei ole paljoa siinä tärkeimmässä, eli henkisessä repussan, mutta 'huolet' sitäkin suurempia.

      Tokihan jokin urheilu-retkeily-reppu kaupungilla ei ole kovin upea, mutta onhan niitä siistimpiä, diskreetompia ja tyylikkäämpiäkin versioita saatavilla.

      Osa liikkuu aktiiviseti polkupyörällä jolloin reppu on kätevä ratkaisu.

      Reppu-fobiaiset voivat käydä vaikka Pariisissa katsomassa millaisissa asukokonaisuuksissa miehet liikkuvat, toimistojen puku-kortteleissakin virka-aikaan, missä se reppukaan ei ole harvinaisuus ;-)

      Osa liikkuu julkisilla, omalla autolla tai kaksipyöräisillä.

      Kuitenkin, mitä vähemmän tarvitsee kamaa mukanaan kuljettaa, niin sen parempi.

      Ongelma kesäikaan.

      Minne laittaa kevyesti ja mahdollisesti siististi pukeutuneena lompakon, kolikot, kodin avaimet, auton avaimet, puhelimen, mahdolliset silmälasit ja aurinkolasit (vuorotellen käytössä, sisätilat / ulkona).

      Alkaa jo tila loppua ja tulisi 'raahata' mukanaan jotakin miesten olkalaukkua, vaikka maltillisen kokoista. Sitten sen hihna saa paidan alla hikoilemaan entistä enempi helteessä.

      Sitten jos mukana joutuu olemaan vielä tabletti tai pieni läppäri, niin alkaa mennä työjuhdan puolelle.

      Ps. Kyllä koululaiset ja opiskelijat ovat 'urheita' päivittäin kaiken materiaalin mukanaan raahatessaan.

    • seonnniinnhot

      Muistakaa hyvät ihmiset edelleenkin käyttää sitä vyölaukkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2196
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1634
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1318
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1283
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1236
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      59
      1059
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      60
      1034
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1007
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      942
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      814
    Aihe