Tämä on varmaan tyhmä kysymys, mutta kysyn muiden miesten ajatuksia tilanteeseen, josta oma mieheni ei halua puhua. Olemme olleet suhteessa kolme vuotta, minä rakastan häntä, mutta hän ei minua. Tiesin alun alkaen, ettei hänellä ollut tunteita minua kohtaan, mutta koska olin niin ihastunut ja koska tiesin, etten ole sellainen nainen, että kenelläkään miehellä voisi olla tunteita minua kohtaan, aloitin suhteen silti. Kyllä hän välittää ja varmaan pitääkin minusta, mutta hän ei tunne minua kohtaan mitään romanttisia tunteita ja se on alkanut vaivaamaan minua ja olen alkanut miettimään, olisiko sittenkin parempi olla yksin. Sellaista suhdetta, jossa mies oikeasti olisi ihastunut ja haluaisi minua, en voi saada.
Haluaisin niin kovasti tietää tarkemmin, miten mies kokee suhteen ja millaista se on hänelle, mutta hän ei halua kertoa, kai koska ei halua loukata. Osaisiko kukaan muu samanlaisessa suhteessa oleva valaista tilannetta? Millaista on olla naisen kanssa, johon ei ole sellaisia tunteita?
Olisiko minun parempi olla yksin? Tiedän, että kaipaisin häntä ihan hirveästi, mutta tämäkin on raskasta, koko ajan pelätä, että hän löytää jonkun, jonka haluaa oikeasti. Mitä minun pitäisi tehdä?
Haluaisin niin kovasti tietää tarkemmin, miten mies kokee suhteen ja millaista se on hänelle, mutta hän ei halua kertoa, kai koska ei halua loukata. Osaisiko kukaan muu samanlaisessa suhteessa oleva valaista tilannetta? Millaista on olla naisen kanssa, johon ei ole sellaisia tunteita?
Olisiko minun parempi olla yksin? Tiedän, että kaipaisin häntä ihan hirveästi, mutta tämäkin on raskasta, koko ajan pelätä, että hän löytää jonkun, jonka haluaa oikeasti. Mitä minun pitäisi tehdä?
Vastaukset 13
Vanhimmat
No mikä sinussa sitten on että lähdet siitä ettei kukaan voisi olla oikeasti ihastunut sinuun ja haluaisi sinua?
Oletko jotenkin vammainen, tai mikä mättää?
Jos nyt yleensä olisit itsestäsi vähän varmempi, niin jo sopiva itsevarmuus kaunistaa.
Itse olen yleensä päätynyt seurustelemaan jonkinlaisissa vaikeuksissa kärvistelevien naisten kanssa ja kun naiset ovat päässeet jaloilleen ovat lähteneet ja minä löytänyt taas jonkun uuden apua tarvitsevan.
En kai vain ole riittävän puoleensavetävä, siinä mielessä. Minua pidetään enemmänkin hyvänä tyyppinä, ei vetovoimaisena.
Olen itse asiassa kohtuullisen itsevarma ihminen, sen ei pitäisi olla ongelma. Eikä minulla ole mitään kummempia vaikeuksia elämässä, joten tuosta ei ole kyse.
Popedan Pate Mustajärvi laulaa "Hyvä mies ota kiinni mistä saat, älä koskaan luovu toiveesta saada parempaa". Kumppanisi siis ei ole vielä löytänyt parempaa vaihtoehtoa.
http://www.youtube.com/watch?v=9s2m3EGK9j8
Toinen vaihtoehto on se, että teidän liittonne on arkipäivistynyt.
Kappale sinänsä oli väärä
Tämä
http://www.youtube.com/watch?v=c-N5ADDeLvQ
Keskustelupalstoilla keskustellaan kirjoittamalla omia mielipiteitä, eikä postailla typeriä tuubilinkkejä, joille on omansa palstat.
Minä osaan tehdä itselleni profiilin, sinä et. Lä lä läl läl lää :p
Osaisitpa vielä lukea palstan säännöt ja peräti noudattaa niitä.
Mitä ihmettä sun profiilis tähän asiaan kuuluu?
Eipä vaihdeta keskustelun aihetta. Lä lä läl läl lää :p
Mitäs kohtaa tuossa linkityksessä olen rikkonut?
1. Kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan
2. Käyttää rasistista tai muuten toisille ihmisille vahingollista tai haitallista kieltä
3. Esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia
4. Linkittää sivuille tai tiedostoihin, jotka sisältävät ihmisiin tai eläimiin kohdistuvaa väkivaltaa
5. Kirjoittaa, kuvata tai linkittää pornografista tekstiä, kuvia tai videoita (poislukien Seksi-keskustelut ja Seksichat)
6. Tarjota tai tiedustella seksipalveluita
7. Julkaista viestiä, jossa on pelkkä linkki
8. Massapostittaa viestejä useille eri palstoille
9. Hyökätä toisia käyttäjiä vastaan tai uhkailla toisia käyttäjiä
10. Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista käyttäjistä
11. Esittää perättömiä väitteitä
12. Keskustella yksittäisestä luotsista, hänen toimistaan tai hänen poistamistaan viesteistä
13. Antaa vääriä tietoja rekisteröitymisen yhteydessä koskien sukupuolta, kotipaikkaa tai omaa kuvaa
14. Julkaista omia tai muiden yhteystietoja kuten osoitetta, puhelinnumeroa tai sähköpostiosoitetta (poislukien Suomi24 Tori ja tutkimusaineiston keruu keskusteluista)
15. Käyttää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia ja kopioida suoraa tekstiä muista julkaisuista
16. Myydä, ostaa tai kierrättää laittomia piraattikopioita tai väärennettyjä merkkituotteita
17. Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai käyttää palvelua kaupallisiin tarkoituksiin ilman Suomi24:n lupaa
18. Rikkoa tai yllyttää muita rikkomaan Suomen lakia
Tuubien kohdalla kannattaa huomioida, että onko se laillisesti ladattu (tekijänoikeus). Veikkaan, että tuossa linkissäsi syyllistyt laittomaan tekijänoikeuksin suojatun materiaalin levitykseen.
Mut noin muuten, keskustelupalsta on keskusteluun ja musiikit soitellaan siihen varatuilla palstoilla.
Eli yhtään kohtaa en ole rikkonut. Vastaavasti itse olet rohkea ja huutelet puskasta mitkä rikkovat kohtia 9. 10. ja 11.
Moniko on ikinä lukenut näitä youtuben käyttöön liittyviä asioita, mutta siitä huolimatta levittävät surutta kaikkea löytämäänsä. Kohta 2 oheiseta linkistä kertoo täkeän asian.
http://www.lataayoutube.com/faq
Kuulostaa siltä, että sinä nyt teet oletuksen, että muiden naisten miehet rakastuisivat/rakastaisivat samalla tavalla kuin nainen. Se ei ole mahdollista.
Miehelle parisuhde on aika arkipäiväinen asia, mies tarvitsee seksiä ja on ihan kiva, kun siinä on joku seurana ja moni haluaa jonkun tekemään kotitöitäkin, joten mies hankkii naisen.
Ei se käy niin kuin naisella, että ihastuisi ja ajattelisi, että juuri tuon minä haluan, miehellä on kriteerit, jotka naisen pitää täyttää ja sitten ihan kuka tahansa noista kriteerit täyttävistä naisista kelpaa yhtä hyvin. Sellaista yksi ainoa -kokemusta, mikä naisilla on rakastuessa, ei miehillä ole ollenkaan. Ei kukaan saa sellaista suhdetta, jossa "mies olisi oikeasti ihastunut ja haluaisi sinua". Ei miehet ole sellaisia.
Ja mitä taas tulee haluamiseen, niin miehelle seksi on seksiä. Mies voi haluta uutta naista valloituksen takia, mutta edelleen, ei mies halua sillä tavalla jotain tiettyä naista, kuin nainen haluaa jotain tiettyä miestä. Vaikka olisit ollut millainen, parin ensimmäisen uutuudenviehätyskerran jälkeen miehesi olisi alkanut haluamaan muitakin naisia.
Sinä vertaat omaa tilannettasi satuun ja se on ihan hullua. Sinulla on ihan tyypillinen suhde mieheen, ainoa ero on se, että sinä tiedät sen, useimmat naiset liittäisivät mieheen kaikenlaisia täysin epärealistisia oletuksia. Jos teillä on mukavaa yhdessä, teillä on jopa hyvä suhde! Älä nyt ainakaan vielä eroa!