Suomen liityttyä Euroopan Unioniin kului pari vuotta, kunnes mediassa ohimennen väläyteltiin pelkoa maaseudun avioerojen huomattavasta lisääntymisestä. Nyt olen sitä mieltä, että tuo arvaus on alkanut pitää paikkansa. Maaseudulla ilmeisesti erotaan paljon herkemmin ja useammin kuin ennen.
Olen kesän aikana tullut tuntemaan kaksi naisihmistä, maatalon emäntää, jotka ovat hiljattain kohdanneet avioeron. Kolmekymmentä vuotta ollaan eletty sopuisassa liitossa, mutta yhtäkkiä mies on alkanut valmistella ajatusta erosta. Ensimmäisessä tapauksessa tilalle oli juuri otettu lainaa uusiin tuotantorakennuksiin ja koneisiin, sitten isäntä tuli niin laiskaksi ettei halunnut tehdä yhtään töitä ja otti avioeron. Omaisuutta oli myytävä ja emäntä jäi yksinään isosta tilasta jäljelle jääneeseen päärakennukseen. Toisessa tapauksessa niinikään suurta karjaa kasvattavan tilan isäntä oli kaupunkireissullaan löytänyt uuden ja hehkeän naisen. Tämän jälkeen isäntää ei enää näkynyt kotimaisemissa. Puolen vuoden kuluttua tuli ero.
Mikä ajaa maaseudulla onnellisesti elävät pariskunnat nopeaan eroon? Miksi eron ottaa yleensä juuri mies? Valitettavan usein avioero kertaantuu naapuritalossa ja myöhemmin myös muualla kylässä, kun alkuun päästään. Se on samantien loppu eläintenhoidolle ja tilan viljelylle. Harva pariskunta enää jaksaa odottaa, että luoja heidät erottaa.
Maaseudun avioerot kasvussa?
2
474
Vastaukset
- kai
En tiedä vaikuttaako EU siihen, mutta viiveellä saapuu maaseudulle tämä "muoti". Kaupungeissa on jo pitkään erottu mitättömistä syistä, ei mitään halua yrittää, ei taitoa parisuhteeseen, musta johtuu myös mediasta, luullaan, että kauniit ja rohkeat ovat tosielämää, pitää olla suuria tunteita, tavallinen tyytyväisyys ja hyvä olo ei ole mitään, pitää olla huumaantunut. Surullista katsoa, kun ihmiset epätoivoisesti hakevat "tunnetta", elämisen makua ja uskottelevat itselleen, että tätä se on. Vuoden päästä syödään masennuslääkkeitä.
- Siiri
Minä olen hyvä esimerkki maatilan emännästä, joka jaksoi vuosikaudet passata ja laittaa ruokaa rakentajille ja kaiken maailman "konsulenteille", joita kävi harva se päivä. Minä avasin kotini vieraalle työväelle, omaa elämää ei ollut, se oli tulevaisuuden unelmana vain. Minä jaksoin niin kauan kuin piti mutta sitten kun tuli odotettu tyhjä hetki jolloin tuntui että nyt alkoi oma elämä. Oli rakennettu toista vuosikymmentä tilaa kuntoon ja sitten tuli romahdus.
Mies oli vuosien aikana vieraantunut, itse olin uupunut. Ei siinä auttanut enää avioliittoneuvolatkaan. Ero tuli ja siinä minä menetin aivan kaiken. Sitä on todella sidoksissa maatilaansa, ystävätkin samasta piiristä.
Minä menetin lapseni, ystäväni, miehen sukulaiset, kotini, elintasoni, kotieläimeni ja työni. Myös kaikki luottamustoimeni jotka liittyivät maatalouteen. Jäin ihan tyhjän päälle.
Miksi? Siksi että oli niin paha olla ja vierellä kulkeva mies oli muuttunut vieraaksi.
Eikä siinä vielä kaikki. On joillakin henkilöillä vielä otsaa tulla kaupassa arvostelemaan päätöstäni. Että ei maatilasta voi erota. Että normaalit erot ymmärtää mutta ei sitä että maatilasta otetaan ero. Se on vanhan kansan ajatusta ja minä järkytyin.
Menetin koko ihmisarvoni.
En syytä EU:ta. Ihmisissä on vikaa. Emme vain osanneet pitää toisistamme huolta silloin kuin raskainta aikaa oli.
Meille kävi näin!
Toivottavasti meitä ei ole montaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389