Ylen uutisten mukaan Kokoomus on naisten suosikkipuolue ja Perussuomalaiset miesten.
Saman ilmiön voi nähdä tälläkin sinkut-palstalla: naiset ovat yritteliäitä toiminnan naisia ja miehet vastutamiseen ja vihaamiseen keskittyneitä jumittajia.
Snobit ja juntit ei vaan voi mitenkään löytää toisiaan.
Saman ilmiön voi nähdä tälläkin sinkut-palstalla: naiset ovat yritteliäitä toiminnan naisia ja miehet vastutamiseen ja vihaamiseen keskittyneitä jumittajia.
Snobit ja juntit ei vaan voi mitenkään löytää toisiaan.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Näinhän se yleistäen menee ja kun on maailmat ovat kaukana toisistaan, ei sinkkujen paljoudessa ole mitään ihmettelemistä. Poliittisesti tosin mikään puolue ei kestä kriittistä tarkastelua, mutta puoluekanta sen sijaan on pieni osviitta henkilön maailmankuvasta.
Yleistäen ehkä menee noin mutta on poikkeuksiakin, tunnen joitakin persuja joiden poliitttista kantaa et millään pystyisi arvaamaan taustan,työn tai ulkoisen habituksen perusteellla mutta niinpä tunnen myös kokoomusta äänestäviä joiden äkkipäätään luulisi kuuluvan persuleiriin, koskaan ei voi varmaksi tietää muuten kuin kysymällä. Itse taas kun en usko koko syteemiin niin en kannata mitään puoluetta, antaa mukavasti oikeuden arvostella niitä kaikkia.
Kurppien ja ätminkäisten maailmankuva on lähes identtinen: viholliskuvaa rakennetaan niistä muista. Pahoja ovat naiset / miehet ja oma yksinäisyys joko niiden pahojen vikaa tai sitten itsenäinen valinta pysyä erossa niistä pahoista, koska eivät ole erinomaisuuteni arvoisia.
Naiset elävät haavemaailmassa. Imago ennen substanssia. Kannattamalla Kokoomusta tuntevat itsensäkin pikkuisen menestyjiksi.
Itse kannatan naisten äänioikeuden välitöntä peruuttamista. Menisiköhän kansalaisaloite siitä läpi oikeusministeriössä?
Ja mitäköhän ne perussuomalaiset ovat konkreettisesti esittäneet. Turpeella Suomi nousuun. Juu, ihan varmasti joskus 60-luvulla. :D
Persut haluaa takaisin tilaan, jossa ei ole suhteita ulkomaailmaan. Maito ja peruna itsetuotettuna ainoat ravinnon lähteet, perinteiset sukupuoliroolit, ei mitään moderneja hömpötyksiä.
Kokoomuslaiset kannattaa kansainvälistä yhteistyötä, jo taloudellisten seikkojenkin vuoksi. Historiallinen Hollantikin oli aikansa suvaitsevaisuuden kehto, koska kapitalismissa vain se kaupan teko merkitsi, ei kaupantekijöiden ominaisuudet.
"Kokoomuslaiset kannattaa kansainvälistä yhteistyötä. " - Joo, "me tienataan tällä!"
Kokoomus on kuin suomalainen nainen, jota kreikkalainen Konstantinos jyyystämällä jyystää kuivana kakkoseen Rhodoksen illan pimetessä.
Niinpä, kunpa saataisiin takaisin ne vanhat hyvät ajat kun oltiin rähmällään äitee venäjän suuntaan. Olisi taas maalaisliitto ja maatuskat arvossaan, nyyh.
Olet oikeassa, että yksin oleminen on oma valinta. Mutta toisista se ei tunnu huonolta, vaan päinvastoin jopa mukavalta ja turvalliselta. Jos koko muu maailma on liian erilainen kuin oma maailma, ne erilliset maailmat eivät hyväksy toisia. Tässä ei ole kysymys erinomaisuudesta vaan erilaisuudesta. Oma maailma on vain paljon mielenkiintoisempi ja värikämpi kuin muu maailma. Omassa maailmassa tapahtuu jänniä asioita, kivoja ajatuksia, omia kavereita, sukulaisia.. seikkailuja uusiin kokemuksiin muussa maailmassa on enemmän suorittamista, esittämistä, kilpailua.. Siinä ei ole yhtä paljon harmonia ja iloa kuin omassa maailmassa, missä on paljon valoa ja ääniä..
Todellakin, persumiehet olivat yksistyissektorilla tai yritttäjiä ja euro-sosialistinen kokoomus on virkamies puolue joka suuttaa jos jollakin menee paremmin mitä veromaksajan elättivirkamiehellä. Naisethan on vie 70% julkisentyöpaikoista.
Näin on.
Minkäs faktoille mahdat.
Muistutettakoon kuitenkin, että vajaat 24% miehistä tai naisista ei ole "suurin osa", vaikka persujen laskuopin mukaan se tarkoittaakin "kansaa", vähän niin kuin heille myös pronssisija tai mitalisijojen ulkopuolelle jäänti tekee heistä "voittajia".
Harmillista, alempitasoisuus tekee miehestä Kokoomus-naisille liian luuserin :( Täytyy vain tyytyä katselemaan Eija-Riitan kuvia iltapäivälehdistä ja haaveilemaan.
Häh, Eija-Riitta?
Entä persujen Kike?
Kyllä Eija-Riitta on hotimpi.
Ulkoisesta habituksesta puheenollen, menisikö kukaan persujen sinkkubileisiin, jos olisi valittava joko PerSujen tai Kokoomuksen sinkkubileiden väliltä?
Eija-Riitta luo uskoa siihen, että on elämää vielä kuuskymppisenäkin.
Miksi ei??? ihminen voi olla hyvin nuori eri ikäisenä. Terveydestähän kaikki kiinni. Mummoni meni toisen kerran naimisiin 65-vuotiaana.
on ihana:
http://www.google.fi/search?q=maria lohela&hl=fi&client=safari&tbo=d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=HL0MUcWNLdGRswbF_YCQCA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=768&bih=928#biv=i|10;d|6gGaepJC_Mkf8M:
http://is13.snstatic.fi/img/978/1288461192950.jpeg
Eiköhän ainakin politiikassa aktiiviselle olennaisinta olisi samanmielinen poliittinen kanta. Vaikea olla poliittisesti vastenmielisenä pitämänsä ihmisen kanssa suhteessa. No 1-yön suhteen ajan ehkä jaksaisi esittää ja passata vaikeat aiheet jos olisi ihan pakko saada.
Mutta näistä perssuleista, jo mainittu bodaritäti ja hihamerkkinainen ainakin ovat ihan viehättäviä ulkoisesti ikäisikseen. Eikä Hanna Mäntyläkään pahalta näytä lappalaiseksi perssuksi.
Eikä miehistäkään Persuilla valinnanvara heti lopu kesken. On boheemihörhöä, junttia eri sävyissään, stadin kundia, tohtoria jne... tarjolla.
Eli vastaus kysymykseesi ei ole lainkaan niin ilmeinen kuin kuvittelet.
on. Ihan perustavisnainen. Tuollaista irtoaa baarista tosi helposti
Halla-aholla on ainakin erittäin kaunis vaimo. Vaikka mies itse on aika nörtin näköinen.
Halla-aho YTM isolla Y:llä.
Miksi palstalla sallitaan kokoomuslaisten demonisointi tämän avauksen tapaan? Onko S24 kommunistien hallussa?