penkkipunnerruksesta

olen treenannut pelkkää penkkiä jo kolmen kuukauden ajan. tulosparannus on ollut melkoinen tällaselle sunnuntainostelijalle. painan itse 95 kiloa ja ennätystäni 130 kilosta paransin 160 kiloon eli noin 10 kiloa per kk. penkin ohella olen treenannut vain pelkkiä ojentajia. voiko olla mahdollista että pelkillä ojentajien vahvistamisella sai aikaan tuo kehityksen?

en tajua eri lihasryhmien treenamisesta yhtikäs mitään joten kysyn teiltä viisaammilta että mitä muita juttuja pitäisi tehdä ojentajien lisäksi.
113943
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Joo eli ensiksi sanon että kannattaa treenata kaikkia lihaksia tasaisesti. Eli rinta, ojentajat, hauis, selkä, jalat jne.

Penkistä sen verran että ottaa se myös ojentajiin, vähän olkapäihin sekä tietysti rintaan. Eli kyllä niitten ojentajien vahvistumisella on iso merkitys penkki tulokseen. Rinnalla on kuitenkin kaikkein suurin merkitys.

Äänestä
  • unohit mainita olkapäät ja vatsan..

    Äänestä

  • kuitenkin penkissä tärkein lihasryhmä olla OJENTAJAT?

    Äänestä

  • Penkku kirjoitti:

    kuitenkin penkissä tärkein lihasryhmä olla OJENTAJAT?

    Penkissä tärkein lihasryhmä on rinta ja niin kuin sanoin jo niin ojentajilla sekä olkapäillä on myös oma roolinsa penkkipunneruksessa.

    Äänestä

Tee kulmasoutua. Se on täysin penkin vastaliike ja täten vähän estää sinua muuttumasta orangin näköiseksi huonoryhtiseksi hirviöksi. Hyväselkäinen saa myös paremman asennon penkistä ja nostomatkakin saattaa aavistuksen verran lyhentyä.

Niitä on myös laitteita, joissa voi tehdä kulmasoudn tapaista liikettä rinta tuettuna. Tällöin ei edes alaselkä rasitu vaan pysyt todellisena yläkehon rakentajana.


ps. todellinen voima lähtee jaloista ja lantiosta.

Äänestä
  • Kun tekee penkkiä niin samalla pitää reenata selkää!!! se on semmonen "sääntö"

    Äänestä

penkissä nostotyylini on ns. sotilaspenkkipunnerrustyyli eli jalat penkillä.
en nimittäin pysty muuten nostamaan sillä nivustyräni ei pidä tästä tavallisesta jalat maassa tyylistä=) tämä jalat penkillä punnerrus ei ole mitään helppoa. kun saan tuon tyrän leikkautettua niin pääsen normaaliin ja siihen helpompaan nostotapaan. yritykseni on saada vuoden loppuun 170 penkistä. saa nähä miten äijän käy ;)

Äänestä
  • "nostotyylini on ns. sotilaspenkkipunnerrustyyli eli jalat penkillä."

    Sotilaspenkissä jalat on irti penkistä.

    Äänestä

  • reenaaja kirjoitti:

    "nostotyylini on ns. sotilaspenkkipunnerrustyyli eli jalat penkillä."

    Sotilaspenkissä jalat on irti penkistä.

    väärin. jalat siis todentotta ovat ilmassa eikä penkissä kiinni.

    Äänestä

Vahvat ojentajat ovat hyvän penkkituloksen edellytys, joten en yhtään ihmettele tuloksiasi (Ihmettelen).

Jos penkkiäsi haluat paremmaksi, niin eipä siinä juuri oikein muita lihasryhmiä ole sitä parantamaan. Olkapäitä tosin voisit alkaa treenaamaan pystypunnerruksilla, sillä olkapäät vievät myös aika ison osan penkkipunnerruksen työstä.

Jos ei muuta, niin treenaa myös kyykkyä ja maastavetoa. Siinä on kolme perusliikettä, joilla pääsee tuolla kehitysnopeudellasi vaikka maailmanvahvin mies kisoihin vuoden päästä.

Äänestä

Piti vielä sanoa että käy ihmeessä pakkotoiston keskusteluissa lukemassa ja kysymässä lisää. Sieltä olen itse löytänyt hyviä vinkkejä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


m34 kirjoitti:

olen treenannut pelkkää penkkiä jo kolmen kuukauden ajan. tulosparannus on ollut melkoinen tällaselle sunnuntainostelijalle. painan itse 95 kiloa ja ennätystäni 130 kilosta paransin 160 kiloon eli noin 10 kiloa per kk. penkin ohella olen treenannut vain pelkkiä ojentajia. voiko olla mahdollista että pelkillä ojentajien vahvistamisella sai aikaan tuo kehityksen?

en tajua eri lihasryhmien treenamisesta yhtikäs mitään joten kysyn teiltä viisaammilta että mitä muita juttuja pitäisi tehdä ojentajien lisäksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu