aloitteet kaupungille
ko visioissa löytyy
5148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kun energiaa riittää tällaiseenkin
http://www.tornio.fi/index.php?p=Ystavyyskaupungit
Voihan tuonne laittaa toivomuksia esim. siitä aurausurakoitsijoidenkin valinnasta ja heidän tavasta hoitaa työnsä josta maksunsa saavat.
Harvalla riittää omalla nimellään kanttia pistää kansalaisaloitteita kaupungille. Täällä sen sijaan voi melskata ja heitellä ajatuksiaan kuin baaritiskillä ikään, huudella puskista tai vaikka vain oksentaa soopaa, jos ei muuhun enää kykene.
Mutta vakavasti: aloitus on hyvää asiaa, jos on hyvä ajatus minkä kaupunki voisi tehdä. Jokaisella on oikeus tehdä ns kansalaisaloite, jonka viranomaiset tutkivat ja mikäli se on toteuttamiskelpoinen, valmistelevat ja vievät lautakunnan käsittelyyn.
Tällä periaatteellahan tuli aikoinaan tämä ajokielto, pari pyörätietä, parannuksia tk:n päivitystykseen jne. Onhan näitä. Kirjoittakaa ajatuksenne yhteen lauseeseen ja perustelkaa se sitten vaikka 10 lauseella. Käytä sivistynyttä kieltä, p...kele, he...tin naapuri jne - ilmaisut saavat myös virkamiehemme takajaloilleen ja asian valmistelu saattaa tyssätä siihen.
Huomatkaa, että laki asioinnista viranomaisessa (ns hallintolaki) velvoittaa viranomaisen vastaamaan aloitteen tekijälle, mihin mahdollisiin toimenpiteisiin aloitteen johdosta on ryhdytty. Siksi siellä lomakkeissa kysytään yhteystietoja. Aloite on vapaamuotoinen, sen voi tehdä vaikka sähköpostitse kirjoittaen.
Tuo on noin 99,9 % ihmisistä ihan liian vaivalloista. Paljon helpompaa on kitissä netissä ja lehtien tekstaripalstoilla kuvitellen ottavansa asioihin kantaa. Ja ihmettelemällä miksei kukaan tee mitään vaikka minä sentään olen nimettömänä asiasta nettiinkin kirjoittanut ja kironnut päälle. Mutta viihdettähän nämä netti- ja tekstaripalstat ovat.
Teimpä aloitteen kaksi vuotta taaksepäin. Ainoa kuittaus mitä olen saanut niin kaupunginkirjaamo pyynnöstäni kuittasi aloitteeni saapuneeksi jo samana päivänä kun sen sähköpostina lähetin.´Olen yhden kerran soitellut aloitteeni perään ja silloin sain ilmoituksen että aloitteeni makaa kaupunginjohtajan pöydällä. No annoin itselleni ymmärtää että kirjaamossa on kaupunginjohtaja Petter Eevert Koposen vanha työpöytä johon tällaisen tavallisen rahvaan aloitteet laitetetaan makoilemaan. Älkää hyvät kaupunkilaiset turhaan tehkö aloitteita, ei ne tule käsitellyiksi vaikka kuntalaki kyllä toisin vaatii.