Eräällä yleishyödyllisellä yhdistyksellä olisi tarjolla järjestösihteerin paikka vuoden loppuun sijaisena. Työaika 24h/vko. Palkka on 1000 euroa/kk. Tuo sopisi hyvin iäkkäälle putkessa olevalle, joka ei välttämättä halua tai jaksa kokoaikaisessa työssä. Nykysysteemi ei vaan kannusta ottamaan sitä, kun eläkeputkessa on parempi elää loisena.
Jos työttömyyskorvaus noudattaisi saldosysteemiä, niin tuokin työ kannattaisi ottaa vastaan lisätulona.
Saldosysteemi: http://www.saunalahti.fi/kvarkki/oikeutta/saldo.htm
Jos työttömyyskorvaus noudattaisi saldosysteemiä, niin tuokin työ kannattaisi ottaa vastaan lisätulona.
Saldosysteemi: http://www.saunalahti.fi/kvarkki/oikeutta/saldo.htm
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niin varmaan kannattaisi jos hänet palkattaisiin. Työnantajat eivät koske tikullakaan eläkeläiseen, eläkeläinen ei enää ole riippuvainen työstään vaan voi valita, häntä ei voi hallita enää.
Toinen juttu on verotus, joka pitää huolen, että työstä ei rahallisesti jää muuta kuin pahamieli. Työstä saa kyllä sisältöä arkeen ja elämänkokemuksellaan hän voi olla todella suureksi hyödyksi työpaikkallaan.
Kolmas asia on, että nuoret vastavalmistunnet ja opiskelijat tarvitsevat työtä 10 x enemmän kuin ihminen, joka on tuotannollisista ja taloudellisista syistä työnnetty putkeen.
Nykysysteemi on, että pienituloinen eläkeläinen maksaa niistä nytkyistä, esim. omaishoidosta kertyneestä "eläkkeestä" , joka maksetaan kertakovauksena 50% veroa! Esim. 17€/kk vero on 8,50€! Kyllä kannustaa!
Järjestösihteerin tarkoittaa loisijan suojatyötä.
Niinkö? Verottaja ei tunne mitään "suojatyötä" vaan pidättää %%% osa-aikaisesta toimistosihteerintyöstä siinä missä osingoistakin!
anna minulle tyyneyttä hyväksyä asiat, joita en voi muuttaa, rohkeutta muuttaa ne jotka voin ja viisautta erottaa nämä kaksi toisistaan.»
Tee sijoitus suomeen ja itseesi!.