Osaisiko kukaan auttaa seuraavaan...
Määräaikainen sopimus, pian vuosi täynnä. Lomaa kertynyt nyt 28 päivää (käytettävissä).
Sopimus kesäkuun loppupuolelle voimassa ja tarkoitus ei ole enää jatkaa sitä eteenpäin.
Toukokuussa aikomus pitää 8päivää. Onko minulla oikeus pitää nuo loput 20 päivää niin, että lomailen 20 päivää ennen työsopimuksen päätyttyä??
Nämä 20 päivää haluaisin pitää lomana , en rahana. Lomarahoja pitäisi tulla kuitenkin vielä työsuhteen päätyttyä tämän vuoden keväältä, parilta kolmelta kuukaudelta.
Jos tämä tulee työnantajalle yllätyksenä, ja lomalistat tietysti jo lähes suunniteltuna loppu keväästä, voinko vaatia itselleni kuuluvat lomat lomapäivinä?
E kai ole minun huoleni, onko kesälle tekijöitä...
Kiitos jos joku osaisi auttaa!
:)
Määräaikainen sopimus,lomat ja töiden lopettaminen
3
290
Vastaukset
- noinpäin
Työnantaja määrää vuosiloman ajankohdan. Työnantajan pitää kysyä työntekiöiden toiveita ennen lomien määräämistä, joten pistä ne toiveisiin ja toivo parasta.
Elikkä esimiehen kanssa neuvotellen tuo voi onnistua tai sitten ei. Meillä määräaikaiset pitää "vanhat lomat" yhtämittaisesti työsuhteen lopussa ja "uudet" (1.4. alkaen ansaitut) maksetaan lomakorvauksena.- Loma.
Kiitos vastauksesta.
Vähän kinkkinen tilanne,kun kesä tulossa,muutenkin kesällä vähemmän osaavia työntekijöitä. Jos päätän jäädä pois (päätös todennäköisesti tulee hiukka ennen kesälomaruljanssia,kesäkuun alussa), voisi kuvitella että työnantaja ei mielellään suostu antaa pitämään kaikkiA lomiani. Mutta toisaalta, lähhes joka paikassa halutaan säästää. Kummankohan työnantaja valitsee, antaa loman vai maksaa rahana?... Se jää nähtäväksi. - ~cs~
Loma. kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Vähän kinkkinen tilanne,kun kesä tulossa,muutenkin kesällä vähemmän osaavia työntekijöitä. Jos päätän jäädä pois (päätös todennäköisesti tulee hiukka ennen kesälomaruljanssia,kesäkuun alussa), voisi kuvitella että työnantaja ei mielellään suostu antaa pitämään kaikkiA lomiani. Mutta toisaalta, lähhes joka paikassa halutaan säästää. Kummankohan työnantaja valitsee, antaa loman vai maksaa rahana?... Se jää nähtäväksi.Yleisimmin se menee niin, että työnantajalle tulee halvemmaksi se, ettei työntekijä ehdi pitää lomaansa ennen työsuhteen päättymistä. Koska tällöin maksetaan yleensä vain lomakorvaus, ei lomapalkkaa ja -rahaa.
Toki en voi tietää mitä tessiä teillä noudatetaan, mutta jos säästää pitäisi ja kyseessä olisi joku tavanomainen tes, niin työnantajana en suostuisi kohdallasi loman pitämiseen ennen työsuhteen päättymistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....286414Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2866400- 546322
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?975845Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k435370Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524864Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2284214Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43991- 1513716
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393262