Määräaikainen sopimus,lomat ja töiden lopettaminen

Loma.

Osaisiko kukaan auttaa seuraavaan...
Määräaikainen sopimus, pian vuosi täynnä. Lomaa kertynyt nyt 28 päivää (käytettävissä).
Sopimus kesäkuun loppupuolelle voimassa ja tarkoitus ei ole enää jatkaa sitä eteenpäin.
Toukokuussa aikomus pitää 8päivää. Onko minulla oikeus pitää nuo loput 20 päivää niin, että lomailen 20 päivää ennen työsopimuksen päätyttyä??
Nämä 20 päivää haluaisin pitää lomana , en rahana. Lomarahoja pitäisi tulla kuitenkin vielä työsuhteen päätyttyä tämän vuoden keväältä, parilta kolmelta kuukaudelta.
Jos tämä tulee työnantajalle yllätyksenä, ja lomalistat tietysti jo lähes suunniteltuna loppu keväästä, voinko vaatia itselleni kuuluvat lomat lomapäivinä?
E kai ole minun huoleni, onko kesälle tekijöitä...
Kiitos jos joku osaisi auttaa!
:)

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noinpäin

      Työnantaja määrää vuosiloman ajankohdan. Työnantajan pitää kysyä työntekiöiden toiveita ennen lomien määräämistä, joten pistä ne toiveisiin ja toivo parasta.

      Elikkä esimiehen kanssa neuvotellen tuo voi onnistua tai sitten ei. Meillä määräaikaiset pitää "vanhat lomat" yhtämittaisesti työsuhteen lopussa ja "uudet" (1.4. alkaen ansaitut) maksetaan lomakorvauksena.

      • Loma.

        Kiitos vastauksesta.
        Vähän kinkkinen tilanne,kun kesä tulossa,muutenkin kesällä vähemmän osaavia työntekijöitä. Jos päätän jäädä pois (päätös todennäköisesti tulee hiukka ennen kesälomaruljanssia,kesäkuun alussa), voisi kuvitella että työnantaja ei mielellään suostu antaa pitämään kaikkiA lomiani. Mutta toisaalta, lähhes joka paikassa halutaan säästää. Kummankohan työnantaja valitsee, antaa loman vai maksaa rahana?... Se jää nähtäväksi.


      • ~cs~
        Loma. kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta.
        Vähän kinkkinen tilanne,kun kesä tulossa,muutenkin kesällä vähemmän osaavia työntekijöitä. Jos päätän jäädä pois (päätös todennäköisesti tulee hiukka ennen kesälomaruljanssia,kesäkuun alussa), voisi kuvitella että työnantaja ei mielellään suostu antaa pitämään kaikkiA lomiani. Mutta toisaalta, lähhes joka paikassa halutaan säästää. Kummankohan työnantaja valitsee, antaa loman vai maksaa rahana?... Se jää nähtäväksi.

        Yleisimmin se menee niin, että työnantajalle tulee halvemmaksi se, ettei työntekijä ehdi pitää lomaansa ennen työsuhteen päättymistä. Koska tällöin maksetaan yleensä vain lomakorvaus, ei lomapalkkaa ja -rahaa.

        Toki en voi tietää mitä tessiä teillä noudatetaan, mutta jos säästää pitäisi ja kyseessä olisi joku tavanomainen tes, niin työnantajana en suostuisi kohdallasi loman pitämiseen ennen työsuhteen päättymistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      182
      6614
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1824
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1608
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1320
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      48
      1049
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      41
      985
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      952
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      889
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      248
      881
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      839
    Aihe