Tutustuin työn merkeissä ihan mukavan tuntuiseen itseäni pari vuotta vanhempaan eronneeseen mieheen. Olen itse nelikymppinen sinkkunainen. Juttelimme kaikenlaista ja tulimme hyvin juttuun ja yhteisiä mielenkiinnon kohteitakin löytyi. Täytyy myöntää, että mielenkiintoni heräsi. Eräs yhteinen työkaverimme vinkkasi minulle, että miehellä oli profiili nettideittipalstalla ja kävin vilkaisemassa sitä. Pettymyksekseni huomasin, että mies etsi selvästi itseään nuorempaa naista eli 25-35 v, joten ei hänelle ilmeisesti tälläinen "kurppa" kelpaa ja pitää kai unohtaa koko juttu.
Ennen kuin kukaan palstan vakisekoilijoista alkaa huudella puskista, että nelikymppinen mies on mies komeimmillaan ja nelikymppinen nainen kurppa, niin sanonpa vaan että tämä kyseinen mies ei ole mitenkään nuorekas tai edustava ulkonäöltään eikä kovin varakaskaan, joten hänellä tuskin on kovin hyviä mahdollisuuksia niihin nuorempiin naisiin, joita epätoivoisesti etsii. On kaljamahaa, vähän jo kaljuakin ja naamasta näkee, ettei ole nuori mies enää. Eihän sille reppanalle ollut tullut edes vastauksia. Minulle hän olisi hyvin kelvannut, koska tässä iässä ei ole enää kovin isoja vaatimuksia esim. ulkonäön suhteen ja rahankin suhteen olen omillani, mutta ilmeisesti minä en sitten kelpaisi hänelle. Ja täytyy sanoakin, että meni vähän maku koko miehestä, kun noin kovat vaatimukset asettaa, vaikka ei olisi kyllä varaa. Mutta antaa hänen tavoitella kuuta taivaalta ja etsiä sitä unelmiensa naista, joille hän tuskin koskaan tulee kelpaamaan. Ja marista yksinäisyyttään, kuten hän on kuulemma joillekin marissut. Tässä olisi ollut ihan hyvinsäilynyt sinkkunainen tarjolla, mutta häntä kaksi vuotta nuorempana siis liian vanha.
Tällä palstalla vaahdotaan aina markkina-arvoista ja siitä, ettei naiset tajua omaa markkina-arvoaan, mutta ei tajua kyllä kaikki miehetkään ja siksi jäävät yksin.
Ennen kuin kukaan palstan vakisekoilijoista alkaa huudella puskista, että nelikymppinen mies on mies komeimmillaan ja nelikymppinen nainen kurppa, niin sanonpa vaan että tämä kyseinen mies ei ole mitenkään nuorekas tai edustava ulkonäöltään eikä kovin varakaskaan, joten hänellä tuskin on kovin hyviä mahdollisuuksia niihin nuorempiin naisiin, joita epätoivoisesti etsii. On kaljamahaa, vähän jo kaljuakin ja naamasta näkee, ettei ole nuori mies enää. Eihän sille reppanalle ollut tullut edes vastauksia. Minulle hän olisi hyvin kelvannut, koska tässä iässä ei ole enää kovin isoja vaatimuksia esim. ulkonäön suhteen ja rahankin suhteen olen omillani, mutta ilmeisesti minä en sitten kelpaisi hänelle. Ja täytyy sanoakin, että meni vähän maku koko miehestä, kun noin kovat vaatimukset asettaa, vaikka ei olisi kyllä varaa. Mutta antaa hänen tavoitella kuuta taivaalta ja etsiä sitä unelmiensa naista, joille hän tuskin koskaan tulee kelpaamaan. Ja marista yksinäisyyttään, kuten hän on kuulemma joillekin marissut. Tässä olisi ollut ihan hyvinsäilynyt sinkkunainen tarjolla, mutta häntä kaksi vuotta nuorempana siis liian vanha.
Tällä palstalla vaahdotaan aina markkina-arvoista ja siitä, ettei naiset tajua omaa markkina-arvoaan, mutta ei tajua kyllä kaikki miehetkään ja siksi jäävät yksin.
Vastaukset 191
Vanhimmat
Mieluummin yksin kuin huonossa suhteessa.
Ihan samaa mieltä, mutta
aloittajalle:
Vaikka olisit ihastunut tähän mieheen niin se ei ainakaan auta suhdettanne yhtään, että sinä et toivo hänelle edes löytyvän sitä "unelmien" naista. Onhan se vaikeaa kun yleensä on tottunut miettimään vain omaa napaa.
Anteeksi jos sanon tämän vähän liiankin suoraan, mutta jonkun sen on sanottava. Äläkä lopeta vielä, koska ymmärrän sinua, jotenkin. Sinulla on selvästikin huono itsevarmuus. Äläkä edes yritä kiistää tuota itsevarmuutta, koska kirjoituksesi loistaa sen puutteesta.
Itsevarmuus kohdilleen. Ehkä olet se jota hän etsii ehkä et. Tosiasia, että vaikka olisit 30 vuotias ei hän välttämättä pitäisi sinusta sen enempää. Itse en varmasti ihastusi ihmiseen, joka on noin pahansuopa.
AP käyttäytyy todella huonosti miestä kohtaan tekstinsä perusteella. Eihän mies ole missään vaiheesa luvannut panna AP:tä perseeseen tai muuta vastaavaa. Ei, mies siis etsii naista ja ikärajakin miehellä on ihan järkevä. Mutta, se mikä meni AP:lla pahasti pieleen on tämä - AP luuli voivansa saada miehen tuosta vaan. Kuin nuoruudessan ilmeisesti. Ja nyt AP kiukuttelee, koska mies haluaakin jonkun toisen..
Sisälukutaito hukassa sinulla?
Mielestäni aloittaja ei ole pahansuopa, vaan ilmeisen pettynyt ja siksi kai vähän hapan. Hän ei kuitenkaan toivo, että mies ei löytäisi unelmiensa kumppania, vaan toteaa vain, että tuskin tulee löytämään. Ja tämä on ihan realismia. 40 kaljuuntuva vatsakas tavismies etsii itseään 7-17 vuotta nuorempaa naista! Mahdollisuudet sellaisen löytymiseen ovat melko pienet.
Nämä keskustelupalstat ovat siinäkin mielessä hauskoja, että jos ap olisi vaikka kertonut etsivänsä komeaa ja varakasta miestä, häntä olisi syytetty pinnalliseksi ja joku olisi todennäköisesti kommentoinut, että mitä tuollainen vanha kurpa kuvittelee itsestään tms. Ja nyt kun hän kertoi, että tärkeää oli se että he tulivat juttuun ja oli yhteisiä kiinnostuksen kohteita, eikä sillä ulkonäöllä tai rahalla ole väliä, niin syytetään itsevarmuuden puutteesta. :)
Hyvin pahansuopaista ja katkeraa tekstiä naisella:
sanonpa vaan että tämä kyseinen mies ei ole
1) mitenkään nuorekas tai
2) edustava ulkonäöltään eikä
3) kovin varakaskaan, joten
4) hänellä tuskin on kovin hyviä mahdollisuuksia niihin nuorempiin naisiin,
5) joita epätoivoisesti etsii.
6) On kaljamahaa,
7) vähän jo kaljuakin ja
8) naamasta näkee, ettei ole nuori mies enää.
9) Eihän sille reppanalle ollut tullut edes vastauksia.
---
10) Ja täytyy sanoakin, että meni vähän maku koko miehestä, kun noin kovat vaatimukset asettaa,
11) vaikka ei olisi kyllä varaa.
12) Mutta antaa hänen tavoitella kuuta taivaalta ja
13) etsiä sitä unelmiensa naista, joille hän tuskin koskaan tulee kelpaamaan.
14) Ja marista yksinäisyyttään, kuten hän on kuulemma joillekin marissut.
En yhtään ihmettele miksi ap on sinkku;)
Pahansuopa tarkoittaa käsittääkseni pahantahtoista, ilkeää, vahingoniloista. Sitä että haluaa toiselle pahaa, tai iloitsee kun toiselle käy huonosti.
Mielestäni aloituksessa ei ole mitään tällaista. Kitkerää ja kriittistä tekstiä kyllä, mutta ei pahansuopaa.
Pahansuopa hän olisi ollut, jos hän olisi esimerkiksi sanonut, että hän todella toivoo, että mies ei ikinä löydä ketään.
Jos miehet kirjoittaisivat samaan tapaan kaikista pakeistaan internetistä loppuisi kovalevytila.
Eikös tuo ollut vain sitä miesten täällä peräänkuuluttamaa rehellisyyttä. Koittakaa kestää ukot, toimii se näinkin päin.
totuushan on se, 40v nainen ei kelvannut 42v miehelle. Nainen tästä katkeroitui ja vuodatti aivopaskaansa tämän ketjun avauksessa. Kerrataan vielä kerran, 40v nainen sai pakit - siinä totuus. Ei osannut suhtautua pakkeihin oikein, vaan aloitti paskanheiton.
Ja kun katsoo ap:n katkeraa vuodatusta eipä ole ihme ettei nainen.
Itse asiassa nainen EI saanut pakkeja. Hän tapasi miehen livenä, ei käsittääkseni tehnyt aloitettakaan miehen suuntaan. Ystävänsä sen sijaan kertoi, että miehellä on netissä deittiprofiili, ap kävi katsomassa ja huomasi ettei täytä kriteereitä ja näin ollen menetti mielenkiintonsa.
Kys ei siis ei ollut pakkien saamisesta.
on vain AP:n päänsisäistä kohinaa ja mies ei edes saanut tietää että nainen oli hänestä kiinnostunut.
Sehän siinä just ikävää olikin. Ehkä mies itse asiassa olikin kiinnostunut aloittajasta eikä saanut koskaan tietää aloittajan kiinnostuksesta. Koska aloittaja heitti hanskat tiskiin sen profiilissa olleen ikärajan takia. Vaikka mies tuommoisen ikärajan laittaisikin, niin ei se tarkoita etteikö joustaisi niistä tilaisuuden tullen. Nyt ehkä kumpikin menetti hyvän tilaisuuden.
Just näin! Koko ajanhan täällä miehet haukkuvat naisia, heidän ikää, ulkonäköä ja painoa ja kun joku nainen pistää samalla mitalla takasin, niin voi voi kun on pahansuopa!!
ei riittänyt 42 vuotiaan miehen kiinnostuksen herätämiseksi, siis mies ei edes kiinnostunut panemaan hätäisesti. Tämä on jutun pointti. Tästä suivaantuneena atn eli ap kirjoitti katkeran tilityksensä.
Niinpä. Siksi miesten ei kannattaisi ihan älyttömiä ikärajoituksia profiileihinsa laittaa. Menettävät todellakin hyviä tilaisuuksia ja ihan oikeasti potentiaalisia kumppaniehdokkaita.
Itse koen nämä "ikärasistimiehet" luotaantyöntäviksi, vaikka heidän ikähaarukkaansa vielä sopisinkin.
Ei kai kukaan järkeävä mies nyt vapaaehtoisesti etsi oman ikäistä naista. Normaalisti parisuhteissa (jotka solmittu jo nuorina) nainen on 3 vuotta nuorempi kuin mies. Jos mies haluaa 42 vuotiaana pariutua 35 vuotta ihan ok yläikaraja naiselle. Alaikärajan määrää laki.
Saahan sitä tietysti laittaa minkä ikärajan tahtoo. Ei sitä kukaan kiellä. Mutta jos etsii selkeesti itseään nuorempia, niin ne nuoremmat nauraa että pappaparka etsii kadonnutta nuoruuttaan ja samanikäiset naisetkin ajattelee, että siellä joku ikäkriisissä kieriskelevä tomppeli etsii kadonnutta nuoruuttaan. Kummaltakaan ei tule vastauksia. Ja sitten äijät pillittää, kun naiset ovat niin kranttuja ja hyvä keski-ikänen möhömaha ei kelpaa ja voi voi sentään.
Ei ilmeisesti riitä sen miehenkään markkina-arvo niihin nuorempiin, jos ei kerran vastauksia saa ja on yksinäinen.
"Mutta antaa hänen tavoitella kuuta taivaalta ja etsiä sitä unelmiensa naista, joille hän tuskin koskaan tulee kelpaamaan. Ja marista yksinäisyyttään, kuten hän on kuulemma joillekin marissut. Tässä olisi ollut ihan hyvinsäilynyt sinkkunainen tarjolla, mutta häntä kaksi vuotta nuorempana siis liian vanha."
En nyt koe että tässä olisi kukaan tilittänyt katkerana, lähinnä tuo kuulosti lakooniselta toteamukselta. Kysyntä ja tarjonta ei vaan kohtaa. Se tietysti joka tilanteesta kärsii eniten on se, joka ei ymmärrä olemassa olevia realitetteja. Jos kyseessä on ap:n kuvailema mies ja kuvaus ei ole kovin "väritetty" ei miehellä todellakaan kovin realistista saumaa (edelliset suhteet lapsineen ovat painolastia myös miehelle.
Hyvin säilynyt nelikymppinen nainen taas on varsinaista puumamatskua ja alkujännityksestä päästyään voi hyvinkin nauttia olostaan. menekkiä todellakin on.
Samaa mieltä. En koskaan vastaa sellaisille miehille, jotka etsivät tyttärensä ikäisiä. En ikinä, vaikka juuri ja juuri mahtuisinkin heidän ikähaarukkaansa. Ei tippaakaan kiinnosta olla se viimeinen vaihtoehto.
Muistatko kun olit nuori.. silloin halusit itseäsi 5-10 vuotta vanhemman miehen antamaan kunnon kyydit;) Sinä ja kumppaninaiset olette opettaneet miehet hakemaan itseään nuorempaa seuraa. Eli, vähintään 5 vuotta pitää olla naisen nuorempi. Näin on jo n. 30v miesten ikäluokassa, saati sitten 42v miesten okäluokassa, jossa 10v nuorempi on ok.
vaihtoehto, koska et pääse edes kilpailemaan miehen suosiosta, koska et uskalla.
AP ei uskaltanut tehdä edes aloitetta miehelle, ja nyt itkee täällä "pakkejaan". Juuri tälläisten kantturoiden takia miesten on parempi katsella 22-27v ikäluokasta naista. Tietty joku hyvin säilynyt ja mieleltään terve 35 vuotiaskin saattaisi just mennä.
Järkevä mies nimenomaan tajuaa, että ei se yhteensopivuus ja kemia ole aina iästä kiinni ja varsinkaan muutamalla vuodella sinne tai tänne ei ole minkään valtakunnan merkitystä.
Jos miehelle ei käy edes samanikäinen tai häntä itseään vuoden vanhempi nainen, niin en pysty ottamaan miestä oikein vakavasti.
Kun olit nuori.... :D Niin, mutta kun keski-ikäinen ei ole enää nuori!
Jos mies elää neli-viiskymppisenä vielä nuoruudessaan eikä minkäänlaista kypsymistä ole tapahtunut, niin ei ainakaan itseäni tällainen mies kiinnosta.
Ei myöskään kiinnosta mies, joka elää jonkin kaavan mukaan, että miehen ja naisen on oltava sellaisia ja sellaisia, jotta juttu menee "oikein". On se sitten ikä tai mikä tahansa muu ominaisuus..
Jaa ja mitenkäs ne 22-27 vuotiaat riittävät kaikenikäisille miehille, kun heitä on vaan rajattu määrä?
ätmeille ei jää mitään. Vanhat ämmät runkkaa dildoineen, ätmit tumputtaa nettipornoa katsellen. Vain ytmit saa aitoa ja nuorta lihaa.
Eikös puumista kirjoiteta tasaisesti arvostellen. :) Yleensä he kyllä selkeästi antavat ymmärtää kyseessä olevan puhdas seksisuhde ilman sen kummempaa tulevaisuutta, aivan kuten voisi epäillä olevan tämänkin miekkosen mielessä.
Paitsi mun mies joka vaihtoi itseään 6 vuotta nuoremman vaimonsa uuteen itseään vuoden vanhempaan vaimoon. Mies on vieläpä poikkeuksellisen komea. Enkä siis ollut missään vaiheessa kakkonen vaan erottuaan ensimmäisestä me tavattiin ja hyvin kelpasin.
Vanhalla rupsahtaneella ämmällä nyt vaan ei tee mitään, eikä se riipu miehen omasta iästä tai ulkonäöstä. Sillä täytyyhän naisen miellyttää silmää!
Suattaapi hällä ollakin saumaa, kun kerran sai sinutkin niin nopeasti kiinnostumaan. Sehkä viittaa siihen, että sinun "tasoisesi" / "ikäisesi" on liian helppoa hänelle. Turha ottaa sitä minkä heti saisi, kun pienellä hakemisella voi saada paljon parempaa.
Eiköhän vastauksista valtaosa mene privaatisti, eivätkä naiset nyt muutenkaan kovin aktiivisia ole palstoilla.
Onko "kuntosalisi" netti ? :DDDDDDDDDD
"Tällä palstalla vaahdotaan aina markkina-arvoista ja siitä, ettei naiset tajua omaa markkina-arvoaan, mutta ei tajua kyllä kaikki miehetkään ja siksi jäävät yksin. "
Tuota yksi juttu.
Ongelma on siinä että sinä et tajua tuota markkina-arvo asiaa.
Suurin osa palstan viesteistä koskee nuoria miehiä tai nuoria aikuisia eli 20-30 miehiä jotka huomaavat kuinka 20-30 naisilla on miehet jalkojensa juuressa ja noilla miehillä tulee hiki kun he yrittävät löytää kumppania joko seksiin tai sitten suhteeseen.
Tilanne 35 tilanteessa muuttuu sitten usein päälaelleen.
Mutta kuvittletko että se nuoren "naimaikäisen" miehen elämää helpottaa tietää että sitten kun nainen on 35 niin hän alkaa ehkä huolia miehen?
Jos nuoruus kuluu mieheltä yksin tai lähes yksin ja naisille on helppoa löytää mies miten päin tahansa niin kyllähän se vituttaa miestä jos nainen on sitten rupsahtanut jo sinne 40 tullessa.
Sitähän ei tiedä tästäkään miehestä että jos hän on ollut tuossa suhteessa pitkään että onko häneltä jäänyt nuoruus elämättä ja hän yrittää saada sitä takaisin.
Ei sille nyt mitään mahda jos mies ei ole sinusta viehättynyt.
Yksi juttu kannattaa muistaa myös että naiset jostain syystä nuorena etsivät aina itseään vanhempaa miestä paitsi sitten kun ovat juuri sinun ikäisiä jolloin kelpaisi saman ikäinen.
Luettelet epäkohtia siis tuosta miehestä mutta samalla unohdat ehkä sen mitä mies on elämässä ehkä kokenut ja mikä on miehen markkinatilanne.
Itse vertaisin tilannettasi siihen kun mies huomaa jonkun oman ikäisen naisen etsivän siinä parikymppisenä itseään vanhempaa miestä joka on hyvännäköinen, statusta omaava jne. kun nainen ei ole edes kovin erikoinen mitä nyt vähän korkeakoulussa opiskellut ja ihan ok nätti.
Suotta itket. Sinulla oli mahdollisuutesi silloin nuorena. ;)
plussan ruutuun, joku ätmi miinustaisi sen. Tällaisia asiallisia puheenvuoroja palsta kaipaisi enemmän... 8)
Olet ulkona! Sori vaan, junasi meni 10 vuotta sitten!
Älä usko näitä täällä. Voit saada jonkun karismaattisen viiskymppisen miehen, jolle olet sopivasti nuori.
Ehdottomasti. Tai vaikka kolmekymppisen, ei ole mitenkään harvinaista nykyään.
Omassa tuttavapiirissä tuo on enemmänkin juuri niin että naisilla on reilusti nuoremmat miehet.
nyt ei lespo puhuta kontulasta!
Totuus sattuu unelmoivaan aikuiseen teinifaniin?
Kaverilla 9vuotta nuorempi mies jo kymmenen vuoden ajan ja toisella 7vuotta nuorempi jo viidettä vuotta. Ei lainkaan harvinaista.
Ei rakkaus katso ikää(mutta mitäpä sinä ja kaltaisesi miehet rakkaudesta tietäisitkään, pidätte naista vain esineenä ja statussymbolina korottamaan omaa huonoa itsetuntoa).
KAIKKI VAHNENEVAT, MYÖS MIEHET! Ja kyllä, ikääntyminen näkyy myös meihissä, sen kuuluukin näky. Miksi pelkäätte vanhenemista noin paljon?
Ihan niinkuin sinä halveksuisist sitä, että mies etsii nuorempaa, mutta ihailet nuorempaa etsineitä ja saaneita kavereitasi.
Merkillistä. En jaksa tällä kertaa lisätä tavanomaisten epäiltyjen nimityksiä tähän perään, varmaan ne jo tiedätkin?
En halveksu sitä, että mies etsii nuorempaa, en vain ymmärrä siinä sivussa tapahtuvaa vanhempien naisten haukkumista ja teinien ylistämistä.
Eivätkö miehet halua ymmärtää, että pareissa on paljon sellaisiakin joissa nainen on vanhempi. Mikä tässä on heille ongelma?
Mielestäni teinifanit ja päälle parkybäisten ihailijat voivat rauhassa tavoitella unelmanaisiaan ja jättää vanhempien naisten haukkumisen ja halveksunnan. Kurpaksi nimittely on outoa. EIhän se ole nuorikon ihailijoilta pois jos vanhemmalla naisella on miehiä, jopa nuorempia kuinhän itse on.
Ei minua haittaa jos jollakin miehellä on nuorempi nainen. Minua haittaa vanhempien naisten ainainen haukkuminen ja mollaaminen johon vastasin tyylillä "niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan".
Mutta joo, ei tämä palsta ole kovin hyvää esimerkkiä normielämästä, aika harvalla täällä varmaan on normaali parisuhdehistoria takanaan, suurin osa täällä varmaan elelee niisä fantasioissaan joissa eletään edelleen sitä teini-ikää. Ymmärrettävää, että kolmekymppisenä kokemattomana jämähdetään vanhoihin haaveisiin eikä edes huomata omaa vanhenemista.
Merkillistä. En jaksa tällä kertaa lisätä tavanomaisten epäiltyjen nimityksiä tähän perään, varmaan ne jo tiedätkin?
Tätä en kyllä ymmärtänyt.
Miehenä ei kyllä kannattaisi laittaa tuollaisia ikärajoja näkyviin profiiliin, koska en oikein jaksa uskoa, että 25-vuotiaskaan viehättyy 40 miehestä, joka nimenomaan rajaa omanikäisensä pois. Se alkaa haiskahtaa mädältä.
Kannattaisi siis laittaa se ikäraja niin, että siinä on melko reilusti varaa oman ikänsä yläpuolellakin, niin vaikuttaisi tervehenkiseltä ja saisi niitä 25-vuotiaitakin helpommin. Kun ei kai niitä viiskymppisiä ole ihan pakko panna, vaikka olisikin profiiliinsa laittanut, että 50v kelpaa?
Jospa se mies ei ajattelekaan asiaa niin että mikä kannattaa ja mikä ei, on vaan vetänyt rajan sille minkäikäisen naisen kanssa alkaa edes yrittämään ja vaihtoehtona on sitten mieluummin yksin, niinhän kaikki tuolla treffeillä tekee iän, painon, elämäntapojen ym. suhteen ja niinhän se pitää ollakin vapaus valita.
Ei vapaus valita varmaan vähene, vaikka pyrkisikin profiilissaan vaikuttamaan terveeltä aikuiselta, joka hyväksyy ikänsä. Ikävää tietysti "uhriksi" joutuvalle nuoremmalle naiselle, että siinä mielessä reilua, että luonteenpiirteet tulevat ilmi heti kättelyssä.
Ei sillä iän hyväksymisellä ole mitään tekemistä sen kanssa, että jos verrataan tyypillisen alle 20v teininaisen ja tyypillisen 30 tädin seksuaalista käyttöarvoa ihan minkä ikäiselle miehelle tahansa, niin teininainen tottakai voittaa. Terve aikuinen mies haluaa aina parasta, tuoretta A-luokan laatulihaa, ei mitään ilmakuivattua ja hyvinriippunutta.
Tyrkytä sinä täti vaan sitä tavaraasi niille 60v papparaisille, niille olet vielä tarpeeksi nuori. Ja asiaa auttaa, jos yrität vaikuttaa terveeltä aikuiselta, joka hyväksyy sukupuolensa, eikä yritä huonolla menestyksellä esittää miestä. Pelkkä nimimerkki ei hämää ketään, jos sen takaa tulee koko ajan tanttatekstiä.
Onneksi sosiaalisesta tyhmyydestäsi joudut kärsimään vain sinä itse.
Tuostahan ei ollutkaan kyse.
Luuletko, että tuolla järjenjuoksulla vaikutat nuorekkaammalta?
sitä sanotaan valehteluksi jos esittää hakevansa sellaista jota ei sitten kuitenkaan aio huolia. Olisi ikävää uhriksi joutuvalle vanhemmalle naiselle jos ehtii kiinnostua ja ei saakaan sitten vastakaikua siltä mieheltä.
Ei kai ihan jokaista muutaman kriteerin sisään mahtuvaa ole ihan pakko huolia kuitenkaan?
Että jos laitan ilmoituksen, jossa etsin 25-35v helsinkiläistä akateemista alle 70-kiloista naista, niin onko minun ihan pakko sitten suostua jokaisen tuollaisen kanssa treffeille vai peräti naimisiin asti?
Taidat irvailla.
No ei kai mutta eikö ne rajat ole siellä sitä varten että niillä haarukoidaan sellaiset jollaisiin voisi hyvinkin lähteä tutustumaan? Minusta jos sillä miehellä ei ole mitään aikomusta alkaa vehtaamaan vanhempien kanssa kuin asettamansa rajan sisään mahtuvat se muuttuu valehteluksi jos sitä rajaa nostaa kuten ehdotit jotta saisi sitten paremmin pesää niiltä nuoremmilta.
Minusta se olisi vähän molempien ajanhukkaamista jos hakisin naista josta tietäisin jo lähdössä ettei nappaa mutta saahan sitä itsekukin tehdä niin kuin tykkää.
Ethän sinä aktiivisesti sitä naista hae, vaikka hän kriteeriesi sisään mahtuisikin.
Onhan tuo tavallaan valetta joo, mutta kun suurin osa niistä haarukoiden sisään mahtuvista ei kuitenkaan ole sopivia (kemia, ulkonäkö, haju, asuinpaikka, joku mainitsematta jäänyt kriteeri), niin ei kukaan voi varsinaisesti pettyä tuosta "valeesta". Vai oletko sinä lukenut deittiprofiileja niin, että jos kriteerit täsmäävät 100%, ovat treffit varmat?
No en oikeastaan mutta jos semnmoisen ihmeen jossain kohtaisin joka mahtuisi niin sitten varmaan pitäisi ainakin edes yrittää.
Onhan se noinkin joo, no miten vaan, minusta se vaan on vähän häiritsevää kun joku sellainen josta en itse ole kiinnostunut innostuu. Jotenkin se pakkien antaminen tuntuu aina vähän siltä että tuottaa pettymyksen, silitäkin syystä osin olen aktiivisesti hakematta niin ei tule pettymyksiä kenellekään.
Myös miehet valkkaavat. Et ollut miehelle sopiva. Eikä se johdu siitä että olet pari vuotta yläikäinen.
Tosiaankin ennemmin sinkkuna, kuin epäsopivan naisen kanssa.
Ihmettelettekin vielä miksi niin paljon naisia sinkkuna, eihän teille miehille kelpaa kuin nuoret naiset. Päälle kolmekymppisissä naisissa paljon sinkkuja mutta kun ei kelpaa niin ei kelpaa.
Ollaan sitten kaikki yksin!
Kumpikohan on OIKEASTI se krantumpi sukupuoli?
Kyllä kolmekymppinen kelpaa nelikymppiselle miehelle.
Niinhän se usein menee että mies mielellään ottaisi muutaman vuoden nuoremman naisen, on varmaan kasvettu siihen kun jo kouluaikaan tytöt hengaili mielellään vähän itseään vanhempien poikien kanssa, tästä näppärästi seuraa se johtopäätös että miehet eivät muutu mutta naiset muuttuvat kun vanhemmiten alkavatkin haluta ikäistensä tai jopa nuormpien miesten seuraan eli naiset ne varmaan on se krantumpi puoli tai ainakin se joka haluaakin ykskaks muuttaa sääntöjä.
Ollaan vaan kaikki yksin, minulle sopii ainakin toistaiseksi sen verran hyvin etten hirveästi jaksa nähdä vaivaa muuttaakseni tilannetta.
Tottakai ennemmin yksin kuin huonossa suhteessa, sehän on selvää. Mutta ne miehet jotka aina valittavat yksinäisyyttään ja naisen puutettaan sekä syyllistävät naisia nirsoidesta, voisivat ihan oikeasti tarkastaa omaa vaatimuslistaansa.
Niin kauan kun yksinäisyys on ok, en näe asiassa ongelmaa.
Jos esim. viiskybäiset miehet juoksevat parikymppisten perässä ja ovat onnellisia yksinäisyydessään eivätkä katkeroidu naisiin tai jopa tunne naisvihaa jäädessään ilman&saadessaan pakkeja, asia on vallan ok. Mutta jos pakkien ainainen saanti ketuttaa ja alkaa naiset vihastuttamaan, voisi olla ehkä aika tutustua viimein niihin viiskybäisiin naisiin.
Mullekin yksinolo on tällä hetkellä ihan mukava olotila.
Ok, mutta
-Pyöreä tai lihava nainen ei kelpaa, kolmekymppisenä ei ole mitään syytä olla lihonut pyöreäksi punteroksi
-Tätimäinen tyyli ei kelpaa eli vaikuteaan jo keski-ikäiseltä päälle kolmekymppisenä
-Mikään "on aika asettautua aloilleen" naituaan ympäriinsä nuoruuden ja oltuaan kaikenlaisten renttujen rieputeltavana ei kelpaa
-Tiedän mitä haluan ja miehen pitää olla mies, tyyppinen teatraalimainen "aikuismaisen naisen" esittäminen ei kelpaa, pitää osata olla rento ja tyttömäinenkin ilman että on vain ulkoisesti aikuinen
-Tavallisen elämän ja arjen hakeminen sekä perusparisuhteen ilman kykyä oikeastaan erottautua persoonallisesti joukosta paitsi typerällä naismaisella höpötyksellä ja hössötyksellä ei kelpaa.
-Oikea fiksuu ja älykkyys on ehdottomasti IN, samoin kuin keskustelukyvykkyys, mutta ehdottomasti OUT on korkeakoulutuksensa pitäminen jonkinlaisena todistuksena omasta ylivertaisesta älykkyydestä ja saavutuksista ei kelpaa
-Statuksen esittely vaatteissa tai sisustuksessa ei tee vaikutusta eikä kelaa
Sori, olen kolmekymppinen mies ja huomannut että viimeinkin on hieman valinnanvaraa.
Sen takia oman ikäiset tuntuvat hemmetin tylsiltä aikuista esittäviltä jotka pyrkivät johonkin keski-ikäisten suhteeseen jossa olisi kuitenkin vielä jotain seksuaalisia kipinöitä vaikka nainen ei enää ole yhtä viehättävä mm. fyysisesti kuin nuorempana.
Valitsen siis mieluummin parikymppisen neitokaisen joka on yleensä paremman näköinen, seksikäämpi, rennompi ja sitä kautta fiksumpi sekä vähemmän ylipäätään ympäriinsä miehiä nussinut tai parisuhteissa kaiken jo kokenut kuin kolmekymppinen.
Lisäksi ei ole sitä biologista kelloa napsuttelemassa jonka jälkeen naisella alkaa iskeä madonna-efekti eli "kaikki mitä sanon on oikein koska pyrin perustamaan perheen ja hankkimaan lapsia/minulla on lapsia joten olen pyhä äiti".
Junaa ei koskaan tullutkaan, tai yksikään ei ottanut kyytiin.
Hyvä ettämiehillä on varaa valita kun kaikilla naisilla ei ainakaan ole.
Ei minullakaan koskaan ollut varaa valita. Nyt ehkä pikkaisen. Olisi väärin myös niitä naisia kohtaan etten käyttäisi tuota vallinnanvapautta ja sitten panostaisin täysillä siihen yhteen naiseen.
Kerro omasta tilanteestasi jos olet ollut kolmekymppiseksi asti ilman valinnanvaraa. Keksitään ratkaisu asiaan.
Itseäni huolettaa se että kun on ollut pitkään sinkkuna niin osaako sitä olla parisuhteessa. Et myöskään naisena tajua ehkä sitä että mies joutuu yleensä tekemään aloitteet, iskemään naisen ja viemään juttua eteenpäin. Se ei ole helppoa jos ei ole harjoitusta asiasta. Samalla nainen voi odotella että miest tekee sen kaiken puolestaan joten naisen kokemattomuudella ei ole niin suurta merkitystä hänelle edes myöhemmin kuin miehen on.
Ei kai sitä tässä iässä enää mitään kannata yrittää. Oon luovuttanu jo aikaa sitten. Antaa olla. Ei sinun tarvitse yrittää auttaa. Oon jo nelikymppinen.
Onnea ja menestystä naisjuttuihin.
Älä luulekaan!
Nuorta me aikuisetkin metsästetään, kuluneita ei kaipaa kukaan!
Näinhän se on, ei pidä valittaa sitten jos ei ne omat valinnat toteudukaan vaan pitää tyytyväisenä jatkaa valitsemallaan tiellä, pätee ihan kaikkiin miehiin sekä naisiin.
Se mitä netissä ja oikeassa elämässä ovat kaksi täysin eri asiaa. Kummassakaan ei pidä miettiä liikaa, lukea merkkejä mitä ei välttämättä edes ole.
Kaikille miehille ei riitä alle kolmekymppisiä naisia.
Loput joutuu sitten jäämään yksin ja piehtaroimaan kateudessa ja katkeruudessa jos omanikäinen/tasoinen nainen ei fantasiamaailmassa elävälle miehelle kelpaa.
Suomalainen sinkkukulttuuri on seurausta nuoruuden ihannoinnista ja epärealistisista kauneusihanteista. Media on purrut ja markkinamiehet on iskeneet kultasuoneen.
Kolmasosa sinkkutalouksia ja määrä on kasvamaan päin.
Kun mikään ei riitä-kulttuuria ikävimmillään.
Vanhoilla naisilla nyt vaan ei juuri kukaan mies tee enää yhtään mitään, ei ainakaan siis uutena tuttavuutena. Tämä ei tarkoita sitä että ainakaan kaikki vanhat tai vanhenevat miehet n.s. kuolaisivat naisikseen nuoria naisia vaikka käytännön esimerkit niin todistavatkin että monet vanhemmat äijät näin tekevät. Mutta nämä näin kuolaavat vanhat äijät ovat lähinnä paljoon nussimiseen tottuneita ja siksi näin kuolaavat nussittavikseen nuoria naisia.
40 nainen on varmasti antanut jo kaiken nuoruuden kauneutensa ja naiseutensa niiden miesten hyväksi joidenka nussittavana hän on pyörinyt ja joille hän ne mahdolliset lapsetkin jo tehnyt on eikä hänestä enää lapsiakaan ole saamaan eikä sellaiseen halujakaan silloin jois vielä periaatteessa siihen kykeneväkin olisi.
Miten tämä "antanut jo kaiken nuoruuden kauneutensa ja naiseutensa niiden miesten hyväksi " oikeen mahtaa tapahtua? Entäs ne naiset jotka eivät ole koskaan kauniita olleetkaan? Mitä he ovat "antaneet miehen hyväksi" ?
Tziisus mitä tuubaa jotkut täällä vääntää....
Niin, sepä se kun ei ollu kauneutta nuorenakaan. Kaikki on ulkokuoresta kiinni, iästä viis. Miehet on todella pinnallisia.
En kyllä ymmärrä tätä naisten ihmettelyä siitä että ne ei kelpaa enää 40 vaikka mies oliski jo samanikänen tai vanhempi. Naisilla on joku ihme käsitys et monia miehiä ei haittais se, että vaikka ovat normaaleita (tässä nyt ei naisista tai miehistä tarkoteta tosikauniita-/rumia) niin silti ei parikymppisenä oo kelvannu. Oon nyt 27 ja tunnen paljo naisia, joista moni jakaa tavaraansa iha ilosena ja aina sen miehen tulee olla joku ihme ytmi tai esim peräti jääkiekkoilija. Sitte ne naiset selittää et 30 etitään sitte kunnon mies ja perustetaan perhe yms. Anteeks mut minkö helvetin takia niitten miesten ketkä ei pääse panemaan ja treffeille vaikka 22v pitäs sitte joku nainen huolia 10vuotta sen jälkeen ku niitä miehiä ois se nainen kiinnostanu mut nainen on halunnu nussia ympäriinsä vaan jotai miehiä kenen kanssa ei välttämättä oo ikinä ollukkaa mitää tulevaisuuden suunnitelmia. Onhan toi nyt naurettavaa et jonku äijän pitäs ajatella jostai 35v naisesta joka on 20 miestä nussinu et se on joku taivaan lahja ku huolii tälläsen normaalin miehen.
Eihän kukaan, mies tai nainen haluu olla toiselle vaan joku korvike tai peräti "esine" johonkin tiettyyn asiaan. Esim. 30 nainen on kiinnostunu jostai ytmistä tai naistenkaatajasta, mutta tietää ettei halua kuitekaa lapsia sen kanssa ni ottaa sitte itelleen jonku aisurin sen takia ku se kuiteki on kunnon mies. Naisilla avautuu silmät vasta myöhemmin ku normaalin näkönen nainen ei oo viel alle 30 tottunu siihen ettei yhtäkkiä saakkaan miestä vaikka kuinka yrittää.
Ai, ne normaalit miehetkö ei sitten nuorena harrasta mitään irtosuhteita?
Ei, normaalit miehet kärvistelevät neitsytpoikina kolmekymppisiksi. Jos et tätä tiennyt, et ole vielä viettänyt tarpeeksi aikaa tällä palstalla.
On olemassa päälle 30 naisia joilla ei ole KOSKAAN ollut vientiä eikä suhteita/seksiä. Ne naiset eivät kelpaa KENELLEKÄÄN!
Kyllä joku 50-kymppinen mies sinut huolii panorinkiinsä.
Vanha patu päällä röhnäämässä ei kyllä ole mikään palkinto saati lohdutus. Pikemminkin ilkeä uhkaus.
Nelikymppisenä mies voi vielä olla matkalla kohti ulkoista ja karismaattisuutensa huippuaikaa, siinä missä nelikymppinen nainen on jo automaattisesti parhaat päivänsä nähnyt.
Tiedän aika monta miestä, jotka ovat 40-45 -vuotiaina heivanneet silloiset samanikäiset vaimonsa ja seukkaavat 25-30 -vuotiaiden naisten kanssa.
Mies on kuin viini: paranee vanhetessaan ellei pilaa itseään.
Aika harva nuorempi seukkaa vanhemman miehen kanssa. Väestöliiton tutkimuksen mukaan 90% pareista ikäerolla+/- 5vuotta. Yleisin ikäero pareilla on vain 3 vuotta(mies vanhempi).
Enkä usko että nuoremmat miehet hyvällä katselisivat jos käytäntö olisi oikeasti tuo. Eihän nuoremmille miehille jäisi enää ikäisiään naisia. (ellei sitten nuoret tyttöystävät pisä nuorta, viriiliä rakastajaa ja ukko maksaa laskut, tätäkinhän tapahtuu yleisesti niissä piireissä joissa naisilla on se vanha mies)
Kaikki vanhenee, miehet on vain epärealistisempia ulkonäkönsä ja kykyjensä suhteen.
"Eihän nuoremmille miehille jäisi enää ikäisiään naisia."
Ei nuoret jätkät saa mitään, paitsi tietty ytmit.
"miehet on vain epärealistisempia ulkonäkönsä ja kykyjensä suhteen."
No toi on kylla just toistappain. Kaiken maailman ihrahyljenaiset luulevat olevansa jotain ihme prisenssoja jotka saa kaiken haluamansa jos vain vahan hymyilevat. Samoilta naisilta saa pesaa heti jos vaikka menee kaverinsa kanssa raflaan ja esiintyy saksalaisena, kokemusta on. Toinen ryhma on naa kamalat viinia lipittavat eronneet nelikymppiset jotka kansoittavat kaikki jarkevat ravintolat ja yrittavat iskea siella pukumiehia. Onko pakko tunkea toisten poytiin jos on kaverinsa kanssa vaikka tullut lasilliselle, ihan huorameininkia nykyaan.
Ei piä mennä ravintolaan jos ei kestä ihmisiä.
Vai on sekin jo huorameininkiä jos istuu jonkun pöytään, kaikkea sitä hullujen suusta kuuleekin.
Nämä "vaatijat", yleensä hakevat seuraa lievittääkseen omatuntoaan, mutta alitajuisesti he eivät seuraa haluakaan. On syyt sitten aikaisemmissa parisuhdetraumoissa tai kokemattomuudessa, varmin tapa jäädä yksin on tehdä itsensä tavoittamattomaksi. Nettitdeittailusta on tullut mainstriimiä ja jostain syystä ainakin moni hieman vanhempi tuntuu käyttävän sitä ensimmäisenä askeleena eteenpäin edellisen parisuhteen jälkeen. Rikkinäisiä ihmisiä on yliedustuttu joukko.
"Pettymyksekseni huomasin, että mies etsi selvästi itseään nuorempaa naista eli 25-35 v"
Noihan on ihat normaalit vaatimukset, ei mitään neitikäyttäytymistä.
15 nuorempi on melkoinen harvinaisuus muualla kuin lööpeissä. :)
Niinistö, Lipponen, Haavisto;)
Julkkiksia, selvä.
Jumalaisen komea Chris Hemsworth (1983) ja vaimo Elsa pataky (1976)
http://www.google.fi/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&docid=MylO2dqaUqL0yM&tbnid=wged5fL9TwPjHM:&ved=0CAgQjRwwADi4AQ&url=http://video.lycos.com/news/view/chris-hemsworth-welcomes-child-8213/&ei=n4kPUeTjCZH74QSxhIHgDA&psig=AFQjCNGWZVZmBgAvBQgqPPikyKD3rAa4IQ&ust=1360059167194818
Chris Hemsworth
http://www.google.fi/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&docid=MhND_QESA9lyJM&tbnid=3YBI_lbbrGZuwM:&ved=0CAgQjRwwADiEAQ&url=http://thebestcelebritybodies.com/chris-hemsworth-thor-workout/&ei=LYoPUdPAKaWq4ASQg4GIBQ&psig=AFQjCNEIQR05mFIi74KDcDG64wc81uwAMw&ust=1360059309713830
Päiväuneni Huhg Jackman(1968) ja Deborrah Lee(1955)
http://www.google.fi/url?sa=i&source=images&cd=&docid=4ZVly51SXGxEYM&tbnid=h6_nHoL_fDCffM:&ved=0CAgQjRwwAA&url=http://showbizdaily.net/celebrity-bio/deborra-lee-furness-jackman-is-hugh-jackmans-wife/&ei=-4oPUcDoNuiF4gSGz4G4Bw&psig=AFQjCNEtykHD9QEPu5dDfqP6hVu6hZ0BPA&ust=1360059515942575
Hugh itse
Ja hekö edustavat jotain suomalaista mediaania?
Tietysti meiltä komeilta heruu rakkautta, mutta kauneus kummasti edesauttaa rakkauden syntymistä.
Ihan samoin kuin itse isket sydämenkuvia Hugh'n perään, me miehet iskemme niitä kauniiden naisten perään.
Ja tuo Elsahan on nuoren näköinen superhottis, ei häntä voi pitää minkäänlaisena esimerkkinä.
Totta kai nuorempaa etsivälle 40-vuotiaalle vaikka nyt se J-Lo kelpaisi, vaikkei enää ihan nuori olekaan.
No sitten ei voi pitää Niinistöäkään esimerkkinä koska hän on presidentti. Harva tavismies päätyy presidentiksi.
Tavispareissa on useita esimerkkejä myös siitä, että nainen on suhteessa se vanhempi. Mutta sen sinä varmasti jo tiesitkin kun et ole mikään atmi.
Ei ollut pressa heidän tavatessaan.
Eikä edes ole poikkeuksellisen komea, ainakaan nykyisin. Eikä mikään supersupliikki.
Menestynyt toki on, mutta vastaavasti menestyneitä tuntemattomia maasta löytyy paljon. Ei toki voida taviksista puhua, mutta ei mistään ääriharvinaisuudestakaan.
Ja Niinistö nyt joka tapauksessa on vanha mies ja sen näköinen. Kaukana "maailman seksikkäin"-listojen miesten olemuksista. Kun taas tuo Elsa on juuri sitä maailman seksikkäin-matskua ja kisaa ulkonäöltään tasapäisesti kauneimpien 22-vuotiaiden kanssa.
Tietysti on tavispareissa ikäeroa toiseenkin suuntaan. Useimmiten 1-5v mies on vanhempi, mutta isompia ikäeroja löytyy, kumpaankin suuntaan omastakin lähipiiristäni.
Mutta eiköhän silti yleisempää ole se, että mies on 10 vuotta vanhempi kuin päinvastainen?
Mutta mitäpä siitä? Ei se tarkoita, että olisi sen "terveempää" tai hyväksytympää ikäero toiseen kuin toiseen suuntaan. Ymmärrän hyvin Hjallista ja ymmärrän hyvin Madonnaa sekä J-Lota. Ihastukoon keneen haluavat ja ottakoon kenet saavat. Samoin ymmärrän jos Hjalliksen ätminkäis-ikätoveri haaveilee kolmekymppisistä naisista. Ei siinäkään mitään sen sairaampaa ole, surullista vaan, että mahdollisuutensa saada heitä ovat surkeat.
Totta turiset.
Ihan samoin kuin itse isket sydämenkuvia Hugh'n perään, me miehet iskemme niitä kauniiden naisten perään.
Luuletko että naiset eivät tätä tietäisi???
Jos mies 40v, niin toihan on ihan normaalia, että nainen 35v tai alle. Naiset on juuri itse opettaneet miehet tuohon, koska nuorempina ei naisille samanikäiset miehet kelpaa. Nainen haluaa lähtökohtaisesti vanhemman miehen jo nuoruudessaan.
Olen 38v mies, heräsin tuossa tunti sitten 24v kihlattuni vierestä...
En väitä että nettitreffeissä pyörivillä miehillä olisi niitä avuja mitä minulla on (enkä väitä että pärstäni tai nuorekkuuteni saati sitten varallisuuteni olisi se valtti - koska se ei ole) - mutta jokin syy siihen on että vieressäni pörrää onnellisena tuollainen nuori neitonen.
Eli aikuisen miehen ei ole hedelmätöntä tavoitella nuorta kumppania. Parinvalinnassa laatu ratkaisee, voi olla että netttitreffisedillä ei välttämättä tätä laatua jossain olennaisessa suhteessa ole riittävästi - mutta siis jos aikuinen mies käy nuoren naisen laatuun ja nuori nainen käy aikuisen miehen laatuun niin siinä ei ole mitään mutisemista. Jos voin valita hyvän nuoren naisen - niin valitsen hyvän nuoren naisen enkä hyvää vanhempaa naista - ja se ei ole vain tavoittelua vaan myös tavoitteeseen pääsemistä.
En tajua tätä 40v naisten kitinää. Jos baarissa tai yökerhossa juttelee 40v naiselle (omanikäiselle) tuloksena on lähinnä kiusallista keskustelun ylläpitoa, nainen ei vie keskustelua eteenpäin jne. Mutta, jos lähestyy 25v naista tilanne pääsääntöisesti paljon parempi. Nuoremmat naiset myös käyttäytyvät paremmin ja heillä on jotain sanottavaa ja virkistäviä ajatuksia. Ja jostan ihmeellisestä syystä myös seksiä saa helpommin nuoremmilta naisilta.
Tilastojen mukaan noin suuri ikäero vaan on hyvin harvinainen, joten ei kannata yleistää, eikä antaa neuvoksi muille nelikymppisille, sillä hyvin harvalta tuo onnistunee.
vanhenee naisystävät nuorenee;)
Eli naisen ei kannata koskaan kiintyä/rakastua mieheen kun joutuu kuitenkin jossain vaiheessa elämäänsä jätetyksi kun miehellä alkaa ikäkriisi pukkaamaan.
Ei ihme, että naiset haluavat olla yksin kun väistämättä tapahtuu hylkääminen jossain vaiheessa.
Kiva käydä tällä palstalla aina välillä virkistämässä muistia, millaisia ne miehet oikeasti olivatkaan. Jaksaa taas läheisyydenkaipuusta huolimatta jatkaa sinkkuna :)
Onko kivempi elää rakastuneena ikävuodet 20-40 ja sitten taas vaikka 43-58 ja kärsiä parit sydänsäryt vai elää yksin ikävuodet 0-66 (ennenaikainen hauta ilman kukkia yksinäisyydestä johtuvien vaivojen vuoksi)?
Nuorena naiset haluavat itseään vanhempaa panoseuraa - ja saavat. Vanhempana miehet haluavat itseään nourempaa panoseuraa - ja saavat. Vanhan naisen funktio on miehelle selvä. Jonkun pitää tehdä kotityöt, olkoo se vanha nainen. Vanah nainen toki on miehelle siis hyödyllinen, ja ratkaisiu onkin se, että miehellä on nuorempi vakipano. Näin mies pitää kaksi naista tyytyväisenä.
Ihan turhapuhua ikäkriisistä.
Eli miesten rakkautta naiseen ei ole olemassakaan, no tämä oli jo tiedossa :)
Se mitä ei ole koskaan ollut ei ole niin paha kuin se että se mitä on ollut otetaan yhtäkkiä pois.
Eikä valheessa eläminen ole sen arvoista.
Mies rakastaa vain itseään ja alapäätään. Ei siinä mitään. Hyvä vain että asian on oppinut tarpeeksi ajoissa.
Todellista rakkautta ilmenee seuraavasti!
1) mies "rakastaa" toveriaan sodassa ja kuolee "toverinsa" puolesta
2) vanhemman rakkaus lasta kohtaan
3) mies rakastaa naista ja tekee suuria tekoja naisen eteen
Huomaatko? Tähän rakkauden hierarkiaan ei kuulu naisen rakkaus miestä kohtaan, sillä sitä ei ole käytännössä olemassa. Naisen näkökulmasta mies on ainoastaan resurssi ja siemenien antaja. Tämän kun mies tajuaa, pillun saanti on varmaa ja helppoa.
Mielestäni suuri rakkauden teko mieheltä naiselle ei ole naisen hylkääminen naisen vanhetessa, mutta ehkä meillä on näkemyseroja tästä asiasta ;)
Pohjimmiltaan koko rakkautta ei olemassa. Kyse on vain kemiallisita myrkytystiloista. Muistan hyvin kun olin joskus nuorempana hyvinkin rakastunut naiseen.. paranin vaivasta n. 2 ja ns. rakkaus kylmeni osaltani täysin 10 vuodessa.
Kun ohittaa käsitteen rakkaus, naisen saaminen on niin paljon helpompaa miehelle;)
Aiemmin nuorilla miehillä oli harhainen käsitys rakkausdesta ja naisen saamisesta. Näitä käsityksiä lietsottiin kotona äidin toimesta, kirjallisuudessa, televisiosarjoissa. Eli kyse on ns. romanttisesta rakkaudesta joka kohdistetaan unelmien prinsessaan, jota sitten piritetään ja tehdään tekoja suuria.
No, nyt kun naiset ovat seksuaalisesti vapautuneet ei ole olemassa enää unelmien prinsessaa. On olemassa vain kokeneita pilluja joihin ei kannata miehen sitoutua tai uhrata suuria määria aikaa ja resursseja.
Kenties nykyajan nuoret miehet ovat oivaltamassa tai jo oivaltaneet mikä on homman nimi. Miesten önneksi nettiporno paljastaa naiseuden ytimen nuorille ja vähän vanhemmillekin miehile
Sinä et voi tietää tästä asiasta mitään.
Pitäisi kysyä kuolinvuoteellaan makaavilta mummeleilta, että ovatko yksinäiset olleet onnellisia elämiinsä vai ovatko miesten kanssa eläneet, mutta ehkä eronneet olleet onnellisempia?
Oma mummoni ainakin piti sormusta sormessaan kuolemaansa saakka, vaikka miehensä oli kuollut jo yli 30v aiemmin. Olisikohan pitänyt, jos olisi ollut sitä mieltä, että elämä miehensä kanssa oli valhetta, petosta, eikä rakkaudesta tietoakaan?
Niin ja kukkia ja kynttilöitä mummoni haudalla riittää. Ja ne yksinäiset 30v elämän lopusta oli sukua seurana koko ajan.
Kurpalla ei ole mitään noista.
Saaminen helpottuu, mutta arvo laskee. Joten mikä on lopputulos? Tuskin jää positiivisen puolelle.
Minkä arvo laskee? Ns. rakkaus on täysin yliarvostettu. Juuri siinä menee moni ätmi metsään. Ei kannata tavoitella rakkautta, kannattaa tavoitella pillua, jos tykkää naisista. Tosin ätmit yliarvostaa pilluakin..
Arvo riippuu juuri arvostuksesta. Jos "yliarvostaa", niin sillä on silloin itselle arvoa.
"Tyhmä" ätmi, joka siis "yliarvostaa" rakkautta, saa paljon enemmän kuin vain pillua, jos sattuu ylipäänsä lopulta saamaan.
Sinä sen sijaan saat aina vain pillua. Vähän ihmettelen miksi jaksat edes sitä, kyllähän omalla kädelläkin puutteensa poistaa?
Ei tässä olal sanomassa, että ätmit on tyhmiä. Ätmit ei ymmärrä "rakkkaudenpeliä" johon ei todellakaan kuulu ns romanttinen rakkaus. Ytmit tietää pelin ja juuri siksi ovat ytmejä ja saavat pillua. Minä saan mitä haluan ja useasta paikasta.
Niin no, kyllä minäkin mieluummin valitsen sen nuoremman miehen, kuin jonkun rupsahtaneen, kaljamahaisen ukon. :) Että näin päinhän se menee naisillakin. Tosin luonnekin ratkaisee, en mitään pentua halua.
Ja totuushan on se että jos pidät itsestäsi huolta, olet sitten mies tai nainen, niin on paremmin varaa valita...
Miehillä tuntuu monesti ratkaisevan naisessa ulkonäkö 95%, muu 5%. Niin no, kertoohan se siitä että miehet on pääsääntöisesti melkoisia putkiaivoja.. Onhan se "hienoa" tepastella joku parikymppinen typy kainalossa, niin on edes jotain millä sitä itsetuntoaan kohottaa..
Kaikki naiset nyt ei vaan saa mitän tuollaista elämänsä aikana. Osa elää yksin vaikka tahtoisivatkin parisuhteen miesten suurten vaatimusten vuoksi. Tämä on ikävä totuus.
Eikä noissa yksinjäävissä naisissa välttämättä mitään suurempaa vikaa ole. Tietty saattavat olla ujoja, syrjäänvetäytyviä jja hiljaisia sekä keskivertoa vaatimattomamman näköisiä, mutta eivät kaikki tavismiehetkään mitään superkomeita supliikkitaitureita ole.
Ei se misu sitä itsetuntoa enää kehitä. Luuletko että joku heikkoitsetuntoinen ätmi saa itseään 15-20v misun vierelleen. Mutta no, onhan se hienoa panna nuorta misua.
Miehillä tuntuu monesti ratkaisevan naisessa ulkonäkö 95%, muu 5%. Niin no, kertoohan se siitä että miehet on pääsääntöisesti melkoisia putkiaivoja..
Totta. Ei iällä ole mitään merkitystä vaikka sitä täällä usein huudetaankin. Kaikki on kiinni pelkästä ulkonäöstä, oli sitten ikä mikä hyvänsä. Tuskin se pullero teini ätmille kelpaa, sille kelpaa vaan se timmi, trendikäs ja antelias "poketeini".
Onhan se "hienoa" tepastella joku parikymppinen typy kainalossa, niin on edes jotain millä sitä itsetuntoaan kohottaa..
Niin. Samahan se on kun mies ostaa luksuskaaran, kruisalee kylillä ja tahtoo nähdä muiden kyyläävän. Säälittävää touhua, mutta jokainen tyylillään.
jaa. naisilla se on 50/50 miehen ulkonäköä ja statusta. muulla ei ole mitään väliä.
Jos tyhmyys tekee onnelliseksi, niin sehän on vain hyvästä.
Sinulta taas ytmiys on vienyt mahdollisuuden onneen, saat vain pillua.
Niin tietysti. Surullista.
Itse kuitenkin puhuin niistä kurpista, jotka ovat katkeroituneet miehille, vaikkei heillä välttämättä edes ole mitään kokemusta miehistä, ja ovat omasta valinnastaan jääneet yksin. Koska miehet ovat paskoja.
Toisaalta taas, jos joku nainen ei millään miestä saa, niin onko hänen sitten oman egonsa suojelemiseksi paras alkaa uskomaan, että miehet ovat paskoja, eikä hän täten ole mitään hävinnytkään?
No uskokoon pois, mutta ei kannattaisi tulla tälläisille palstoille uskoaan julistamaan, ties vaikka se alkaisi vastaväitteistä horjumaan ja sitten on ego taas tuuliajolla.
Havaitsen, että et ymmärrä miksi ätmit ei saa pillua, etkä kykene edes ymmärtämään mistä ätmiys johtuu.
jos joku nainen ei millään miestä saa, niin onko hänen sitten oman egonsa suojelemiseksi paras alkaa uskomaan, että miehet ovat paskoja, eikä hän täten ole mitään hävinnytkään?
Voi olla näinkin.
Aidon, kestävän rakkauden löytäminen on nykyään todella vaikeaa.
Mutta eikö tuo kahden naisen pitäminen johda siihen, että moni mies jää ilman naista, kun joillan on kaksi?
Niin. Mahdollisuus onneen. Jokaisella päivällä on mahdollisuus tulla elämän ihaniksi päiväksi :) Pythagoras
Jokaisessa ihmisessä on oma sisäinen aurinko. Meidän täytyy antaa aurinkomme paistaa! Sokrates
Ihminen kasvattaa sisäisen onnen omassa sydämessä. Jos kaksi sellaista ihmistä löytää toisensa, onni jopa monikertaistuu. Eli meidän täytyy antaa meidän sisäisen valomme loistaa!
Olet tänään vähän kiukkuinen!!!
Onhan meillä ne valtaisat ätmilaumat joka ei naista saa. Eli ihan luonnostaan naiset hakautuvat tiettyjen menestyvien miesten käytettäviksi.
Ei pidä paikkaansa, lue uudelleen. Ei tuossa ollut pätkääkään kiukkua.
Ymmärrän, Miksi en ymmärtäisi? Mistä niin päättelit?
Käsitän hyvin mistä puhut. Kun kohtelee naisia ilman yliarvostuksen mukanaan tuomia paineita, esineellistäenkin, pelkkinä pilluina, niin sitä pillua myös saa paljon paremmin kuin tunteikas, paineiden alle luhistuva ätminkäinen.
Miksi sinä et tunnu käsittävän mistä minä puhun? Onko kykysi ajatellakaan tunteita kadonnut?
Onni ei ole huoleton ja suruton elämä vaan henkinen olotila!!!
Eli hymyillään elämälle ja elämä hymyilee meille :)
Kaipa tuo riippuu paljon siitä miehestäkin, jonka kanssa on elänyt. Enemmän varmasti on suhteita joissa ollaan vaan tavan tai tavaran vuoksi, onnellisuudesta ei ole tietoakaan.
Ja lopulta sitä kuitenkin jäädään yksin, miehet kun tuppaavat kuolemaan noin kymmenen vuotta aiemmin. Se onko kuinka yksinäinen, ei kyllä riipu siitä onko ollut aviossa tai lapsia, vaan siitä kuinka sosiaalinen ja positiivinen elämänkatsomus on ihmisellä. Miehettömyys on joillain ihan oma valinta. Halutaan tehdä muita asioita kuin sitoutua parisuhteeseen. Onnellisuus on asenne, ei olosuhteet.
Jos tämä olisi totta, olisi katukuvassa vain komeilla ja rikkailla miehillä nainen kainalossa....ainiin, hitsi se status.....sehän se olikin kaikilla perheenisillä on siis statusta ( joka on niin laajasti määriteltävä ettei mitään rajaa, voipi olla vaikka ryyppääminen tai räyhääminen, sekin on sitä statusta)
Eikä ole. Suurin osa on aviossa tai suhteessa ja seurustelee vaikka ei tilastoissa näy. Täysin ilman seksiä jää vain 1-2 %, tässäkin on varmasti suurin osa vaikeasti vammaisia ja syrjäseudulla eläviä, joten ei voida mitenkään puhua suuresta ongelmasta. Siitä on vaan tehty sellainen jonku "tutkijan" toimesta.
Päinvastoin. Rakkaus on aina ollut aliarvostettua ja sitä se on edelleen tänä päivänäkin. Sen vuoksi yhteen mennään moninaisista motiiveista. Kaikki eivät edes osaa rakastaa, koska se on taitolaji.
Suomessa on menty siihen että ennemmin elellään yksin haaveissa kuin laskettaisiin rimaa tai pyyhittäisiin muutama rivi vaatimuslistalta.
Tämä pätee molempiin sukupuoliin.
Lueskelin vastauksia ja ne olivat osa juuri sellaisia "hiljaa siellä, kurppa!" joita vähän odotinkin. Osa vastauksista taas oli ihan fiksuja. Mikään kovin käytetty nainen en ole, koska irtosuhteita en ole koskaan harrastanut ja parisuhteitakin ollut vain muutama, joista viimeisin kesti lähes kymmenen vuotta.
Kuten sanoin, niin minun puolestani se mies saa kaikessa rauhassa tavoitella kuuta taivaalta ja kärvistellä yksinäisyydessään. Ei ole minun ongelmani. Silti ihmettelen hänen epärealismiaan. Ymmärtäisin vielä jotenkin, jos kyseessä olisi lapseton sinkkumies, joka tahtoisia lapsia ja siksi etsisi nuorempaa, mutta tämä kyseinen mies on ollut naimisissa aiemmin ja hänellä on kaksi lasta edellisestä avioliitostaan. Hän näytti lasten kuvatkin minulle. Mutta en todellakaan jää miestä murehtimaan, sillä maailmassa miehiä riittää. Jos on epärealisti ja on suuret luulot itsestään, niin omapa on ongelmansa.
Minäkin esittelen aina uuden ihastukseni kohteen tyttöystävälleni ja pyydän luvan paneskeluun. Toisinaan lupa irtoaa toisinaan ei.
Kieltämättä aika epärealisti mies. Tuskin kukaan 25-vuotias nuori nainen oikeasti haluaa 40 äijää, jolla on kaksi kakaraakin riesanaan. Ei taida senikästä mikään äitipuolen rooli kiinnostaa. Tyhmä jätkä.
Näitä miehiä riittää.
Siis olipa kummallinen aloitus. Aloittajan asenne mieheen ei ole ollenkaan kunnioittava tai ystävällinen. Hän tuntuu etsivän vain jotain miestä, kun ikääkin on jo 40v.! Nyt sitten tällainen rupsahtanut miesreppana onkin löytynyt, mutta sepäs etsiikin nuorempaa naista.
Ei tuosta suhteesta hyvää ihmissuhdetta tulisi. Kannattaa todella unohtaa. Aloittajan asenteella ei ylipäätään löydy mitään kunnollista, koska aloittaja ei arvosta itseään, eikä muitakaan. Hän tuntee olevansa jakojäännös ja etsii toista samanmoista ja ihmettelee, kun selkeä ylijäämämies ei ole itse tajunnut kohtaloaan.
ap:n asenteessa todellakin paljon vikaa, ja koska on jo noinkin vanha, ei taida saada itseään enää henkisesti toimivaksi.
Kenties ap etsii resursseja kuten naiset yleensä.
Eiköhän äijällä ole elareita siihen mallin kahdesta kakarasta, ettei ainakaan kannata rahan takia jahdata.
Hieno kommentti, lyhyt, naseva, ja pienet piikit.
briljanttan kommentti oli hieno!
Naisen kannattaa sitouttaa mies itseensä alle kolmikymppisenä, kun hän on markkina-arvonsa huipulla. Tällöin mies kiintyy naiseen ja eräänlaisen näköharhan vuoksi ei huomaa naisen hidasta vanhenemista ja rupsahtamista ennen kuin on liian myöhäistä ja on yhteinen asuntolaina ja lapsiperhe. Näin toimii kaikki fiksut naiset.
Sinun teoria ei toimi. Menin naimisiin 21.vuotiaana, mutta erosin 38-vuotiaana, koska mies ei halunnut olla yhden ja saman naisen kanssa. Hän halusi kokeilla muita naisia ennen vanhenemista ja elää villiä elämää.
Kaikki naiset ei kelpaa edes alle kolmekymppisinä.
Ei toimi ei. Moni nuorena ja nättinä naimisiin mennyt on tullut vaihdetuksi nuorempaan keski-ikäisenä. Ei se asuntolaina ja lapset miestä pidättele. Nyt joku pöljä tietysti tarjoaa neuvon, että pitää ottaa se vanhempi mies. Mutta sekään ei ole hyvä vaihtoehto, koska voi käydä kuten Nina Mikkoselle eli joudut vanhan sairaan miehen omaishoitajaksi tai jäät nuorena leskeksi eli yksin jäät joka tapauksessa.
tyydyttää miestäsi?
No okei. Pitää naisen myöhemminkin miellyttää miestä. Mitä fiksumpi mies, niin sitä enemmän täytyy naisen miellyttää. Kuinka monta kiloa levisit 21-38v. aikana? Entä leikkasitko poikatukan? Yrititkö miellyttää miestä muuten? Ostitko seksiasuja tai piristitkö muuten sänkyelämää?
Mikkonen on varmaan ihan tyytyväinen kun on YT-miehen napannut ja päässyt otsikoihin.
No kyllä se ainakin itseäni pidättelee. Jos nainen siis käyttäytyy yhtä siivosti ja ihanasti kuin nuorempanakin.
En ikinä pystyisi jättämään kaiken (no kukaanhan ei ole täydellinen, mutta noin suunnilleen) oikein tekevää elämänkumppania, vaikka kuinka terhakasta nuorta pyrstöä tulisi tarjolle. Se on sitten asia erikseen, että pystyisikö kiusausta salapanoon jossain matkoilla ja pikkuhiprakassa vastustamaan, mutta en kuitenkaan ikinä itse vaimoani jättäisi, vaikka intohimot olisivakin jo kadonneet.
Voi tietysti olla, että itselläni selittäviä tekijöitä mm. se, että niitä pystyjä teinipeppuja on saanut jo riittämiin, ei tarvitse sitten enää neli-viiskymppisenä pillastua, jos kerrankin saa mahdollisuuden sellaiseen.
Mikkosen kohtalohan ei välttämättä ikään liittynyt, kun ukkelinsa sai aivoinfarktin, jonka voi kai saada nuorenakin. Kunto ja terveyshän Timpalla muuten kai oli ennen tuota sairautta hyvä.
Ei vaikuta Nina Mikkonen kovin tyytyväiseltä elämäänsä. Kiroilee varmaan itsekseen, kun tuli niin vanha ukko joskus otettua. Mutta julkisuudessa tietysti teeskennellään muuta.
Et ole tainnut koskaan olla parisuhteessa, vai? Parisuhteessa arki ja varsinkin lasten kasvatus vie niin paljon aikaa ja voimavaroja, ettei voi jatkuvasti keskittyä pelkästään miehen miellyttämiseen. Parisuhde on oikeasti muuta kuin telkkarissa. Tietysti miestä pitääkin joskus miellyttää, mutta myös päinvastoin eli pitäisi miehenkin miellyttää joskus vaimoaan. Eli puolin ja toisin olla hyvä toiselle. Mutta ei se yleensä miehilläkään vaihtamalla parane. Ne samat arkipäivän ongelmat tulevat eteen sen uudenkin vaimon kanssa ennemmin tai myöhemmin.
Aika paljon arvailua, jotka ei perustu mihinkään kuin omiin luuloihin.
Varmasti läheisten sairastapaukset aina harmittaa ja aiheuttaa tyytyämättömyyttä, mutta aika paksua väittää, että vika olikin nyt siinä että tuli otettua liian vanha mies. Et taida olla penaalin terävimpiä kyniä.
Hyvä vaimo osaa pitää miehensä tyytyväisenä arkiaskareidenkin lomassa. Esim. kotiaskareita voi tehdä tällaisessa asussa: http://www.boutique-loulou.fi/housekeeper-setti-p-2083.html
Ja kuinka monen perheenisän oletat haluavan nähdä vaimonsa kävelevän tuossa asussa lastensa silmien edessä?
Mikkosen kohtalohan ei välttämättä ikään liittynyt, kun ukkelinsa sai aivoinfarktin, jonka voi kai saada nuorenakin
Voi tietysti iskeä nuorempaankin, mutta kyllä tuollainen iskee huomattavasti todennäköisemmin vanhempaan ihmiseen. Kuten suurin osa muistakin sairauksista. Se on ihan selvä juttu.
Tekosyitä, tekosyitä. Älä laske lasten syyksi sitä, jos et halua miellyttää miestäsi.
Itse et ole penaalin terävin kynä. On ihan selvää, että mitä vanhempi mies, sitä todennäköisemmin kaikenmaailmat sairaudet iskee. On sitten kyse aivoinfraktista, sydäninfraktista, kihdistä, syövästä jne. Tietysti ne voivat iskeä satunnaisesti nuorempiinkin, mutta vanhempaan moninkertaisesti todennäköisemmin.
Mitä vanhempi nainen, sitä todennäköisemmin lapsista tulee mongoloideja. Siksipä vanhojenkin miesten kannattaa katsella vain nuoria naisia.
Ja mitä vanhempi isä, niin sitä suurempi riski lapsella syntyä autistiksi tai aspergeriksi. Tutkittu juttu. Nuorempien miesten sperma on terveempää.
Eikös se Mikkostenkin toinen lapsi todettu aspergeriksi?
Kyllä se näin oli . Ja rouva Itse osallistui telkkuohjelmaan jossa etsi apua kun oli hermot niin riekaleina. Ei käy kateeks.
Kaikki miehet ei kelpaa edes yli kolmekymppisinä. Siis ikinä.
Nyt puhutaan keskiarvoista ja suurten lukujen laista, ei yksittäisistä tapauksista joita löytyy joka lähtöön. Itse olin ikävuodet 15-28 olin koko ajan puutteessa. Tytöt eivät halunneet olla kanssani koska en ollut pitkä tai komea ja lisäksi todella nolla karismaltani. Tämän seurauksena itseluottamus miinusasteilla. Vittuunnuin jossain vaiheessa todella. Panostin pitkäjänteisesti koulutukseen (nyttemmin tohtorismies) ja kuntoilin lihasta lähes 20 kiloa linnunluitteni ympärille. Pitkäjänteistä, jatkuvaa raatamista josta ei palkintoa kuulunut vuosiin. Kai sitä jotenkin oppi pitämään jatkuvasta työnteosta.
Eikä tuo koulutus millään lailla fiksummaksi ihmisenä tehnyt (ainoastaan taitavammaksi tutkijaksi), eikä rintalihaksista mitään järkihyötyä ole, mutta ei tuota toisaalta näytä naiset tajuavan. Nyt on edes nollasta poikkeava kysyntä.
Pitäisikö minun nyt heti ottaa joku nuo samat vuodet persettään syöpöttelemällä läskistänyt ja sitä jokaiselle hyppyritukkanuuskahuulelle jaellut ikäiseni horo, joka haluaa "asettua aloilleen" kun "on juoksunsa juossut"? Ei helvetissä, tämä maratoni on vasta aluillaan.
Sen oman ikäisesi pulskistuneen ottaminen hoidettavaksesi nyt olisi vähintä miten voisit häntä kiittää menestyksestäsi. Joka siis on, kuten perustelit, juuri noiden naisten ansiota.
Totta. Olen etuoikeutettu enkä edes ymmärrä sitä. Vähintä mitä voin tehdä on vastavuoroisesti kiittää heitä samalla tavalla.
Alkuperäisen kirjoittajan kohdalla ymmärrän miehen halun nuorempaan naiseen JOS MIES HALUAA OMIA BIOLOGISIA LAPSIA. Vaikka itse olenkin nainen, niin kyllä minä miehenä etsisin ensisijassa alle nelikymppistä naista. Nelikymppisten perheenperustaminen voi olla vaikeaa, koska pitäisi ehtiä tutustumaan, mutta biologisen kellon takia pitäisi nopeasti ryhtyä vauvantekopuuhiin.
Muuten en kauheasti ymmärrä tuijottamista ikään. Nuorekkuus, kauneus, itsestä huolehtiminen, ylipaino tms eivät ole kiinni siitä, onko ihminen 5 vuotta nuorempi vai vanhempi.
Alkuperäisen kirjoittajan kohdalla ymmärrän miehen halun nuorempaan naiseen JOS MIES HALUAA OMIA BIOLOGISIA LAPSIA
Mutta eikö jossain tullu ilmi, että sillä miehellä oli jo monta lasta ja sitä apkin ihmetteli, että kun ei ollut ees lapseton.
Laasanen bloggas tästä ketjusta!
Tämän ketjun ap on varmaan oppinut paljon markkina-arvoista ketjua lukiessaan. Ja varsinkin omasta markkina-arvostaan;)
Avasin ekan kerran koko hömppäblogin, kääk. Olenko nyt merkitty? Aletaanko minua käännyttää markkina-arvouskovaiseksi, tuleeko ovelleni käännyttäjät ja aivopesevät minusta fundamentalistilaasaslaisen, joka laukoo vain ja ainoastaan valtavia argumentaatiovirheitä - mutta pääasiahan onkin se usko -, ja kaikkein huolestuttavinta: tuleeko minusta yhtä ruma kuin muista markkina-arvouskovaisista?
Taitaa ne suurimmat argumentaatiovirheiden laukojat löytyä teistä antilaasaslaisista, kun arvioitte ilmeisesti argumentteja pärstäkertoimen mukaan.
Pärstäkerroinhan juuri on Laasasen mukaan juuri kaikki kaikessa.
Ja tulipa taas todettua että Laasanen täällä promoaa omaa haistapaskateoriaansa säälittää ihan vanha höppänä..
Argumentin totuusarvo ei riipu sen miellyttävyydestä.
Aika tynnyrissä kasvanut olet, jos mielestäsi pärstäkertoimella ei ole suurta merkitystä pariutumisessa ja ihastumisessa. Teille romantikoille ja muille pinkkilaseille on elämä varmaan ihan helvetin julmaa, kun koko ajan romahtelee oma maailmankuva.
PS. En ole Laasanen, vaikka saat luulla, jos haluat.
Että ihan luvan kanssa. Teille setämiehille ei näköjään ole tullut mieleen että koirat haukkuu ja karavaanit kulkee.
PS. EVVK
Kukaan ei ole väittänytkään etteikö ulkonäkö ratkaisisi parinvalinnassa kun se myös ratkaisee, mutta niin monet muutkin asiat. Jos pelkkä ulkonäkö ratkaisisi niin ei olisi olemassakaan hyvännäköisiä sinkkumiehiä ja naisia. Monet komeatkin miehet jäävät yksin jos muut tarvittavat ja naisia kiinnostavat ominaisuudet puuttuvat. Sen ulkonäön lisäksi kun pitää olla muutakin. Miesten kohdalla myös status, sosiaaliset taidot, karisma, älykkyys, verbaaliset taidot, työpaikka, kiinnostavuus ja lista sen kuin jatkuu. Monet naiset ovat todella nirsoja nykyään eikä joillekin meinaa kelvata kukaan. Etsivät itseään tasokkaampaa kumppania ja koska eivät sellaista saa eivät myöskään tyydy vähempään ja niin ollen viettävät luultavasti loppuelämänsä yksin.
ota mut sitten. Mulle kelpaa 40 v nainen ihan tosi hyvin. itse oon 37. oon varmasti parempi vaihtoehto kun tuo kuvailemasi mies
Harva parisuhteesta kiinnostunut oletusarvoisesti hakee suurta ikäeroa, edes miehistä.
Kovin pienestä syystä tuli "mielenkiintoisesta" vastenmielinen. Ethän sä edes yrittänyt. Tuskin tuonkaan miehen asettamat ikärajat on ehdottomia. Jotkin rajat on pistettävä ja miltä se olis susta tuntunut jos siellä olis ollut 20-70? Voihan se mies ollakin lonipakassa omasta syystään eikä osoittaudu loppupeleissä lottovoitoksi, mutta kokeile.
Miksi ihmisten on niin hirveän vaikea ilmaista mielenkiintonsa toista kohtaan. Eihän siinä voi kuin voittaa. Joko saa tilaisuuden näyttää millanen mä olen tai saa pakit. Molemmissa tapauksissa jossittelut on jossiteltu ja mennään eteenpäin pää pystyssä. Pakkien saaminenhan on aina se todennäköisempi vaihtoehto eikä niitä kannata pelätä.
Tämä voi olla yleistystä: naiset ei uskalla pistää itseään tilanteeseen jossa voi saada pakit. Meille miehillehän pakit on oleellinen osa historiaamme. Koskaan ei minulle ole jäänyt pakeista mitään "korvan taakse", tuskin naisetkaan on huonoa tykänneet kun olen todennut, että "pakko mun oli yrittää".
Älä vielä heitä toivoasi vaan pysy pelipöydässä ja katso kaverin käsi.
Ap ei selvästikään osaa lähestyä miestä. Ap tavallaan luulee edelleen tai elää siinä harhassa, että hänelle tehdään (sadottain) aloitteita (joille hän antoi pakit) kuin nuoruudessaan. Nyt kun Ap:n pitäisi tehdä aloite hän ei osaa muuta kuin räksyttää ja haukkua miestä. Ikään kuin Ap:lla olisi ollut oman vanhan hyvyytensä takia oikeus saada aloite mieheltä.. Kun aloitetta ei tullut, Ap vetää välittömästi herneet vanhaan nenäänsä.
"Tuskin tuonkaan miehen asettamat ikärajat on ehdottomia. Jotkin rajat on pistettävä ja miltä se olis susta tuntunut jos siellä olis ollut 20-70? "
No jos sinne on laittanut ikähaarukan 25-35, niin enpä usko että juuri kukaan 40-vuotias laittaa viestiä. Siinähän on jo 5 vuotta liian vanha.
Eikä sinne ole pakko niitä rajoja laittaa, ja itseltä menee iso plussa jokaiselle, joka ei ole niitä määritellyt sinne. Antaa heti positiivisen kuvan ihmisestä (mikäli muu profiili ei kerro vastakkaista).
Ja jos ne haluaa laittaa, niin tuollaisella vähän yli nelikymppisellä ne rajat voisivat olla vaikka 30-50 tai 35-45. Olisivat paljon järkevämmät ja realistisemmat - eivätkä karkoittaisi suurinta osaa naisista, niin kuin tuo 25-35 tekee.
Kovin pienestä syystä tuli "mielenkiintoisesta" vastenmielinen. Ethän sä edes yrittänyt. Tuskin tuonkaan miehen asettamat ikärajat on ehdottomia. Jotkin rajat on pistettävä ja miltä se olis susta tuntunut jos siellä olis ollut 20-70?
Mutta ap ylitti monella vuodella ne tyypin asettamat ikärajat eli ei mahtunut edes sinne ylärajan pintaan. Selvä se, ettei tuommonen juur innosta mitään yrittämäänkään.
Kylläpä sitä nyt vedettiin herne nenään. Ei kannattasi ottaa tuntemattomien juttuja noin tunteella.
Kommenttisi on tyypilinen naisen kommentti asiaan, joka koskee havainto, jossa naisen toiminta ja pillun vanheneminen on havaittu ja analysoitu, ja lopputulos on ollut naisen kannalta ikävä. Nainenhan ei pysty asioita loogisesti jäsentämään, vaan kaikki lähtee siitä miten naisen tunnepuoli vetää herneen neukkiin.
Kyllä me kaikki vanhetaan vehkeineen päivinemme, sinäkin. Tosin miehenä kuolet ikäisiäsi naisia ennemmin ja suurella todennäköisyydellä impotenttina johonkin ikävään eturauhassyöpään.
Et sinä tuossa miehessä paljoa menettänyt, ei kannata surra.
Tyypillinen nainen. Tästä syystä naiset ovat se heikompi sukupuoli.
Nimm "Miehet ne tavoittelee mitä eivät saa". Sinun tekstisi pitää paikkansa. Mutta valitettavasti unohdit sen että nuorempia itsestään ne naisetkin tavoittelee. Jos naiselle on kaksi miestä tarjolla, noin 50 vuotiaalle naiselle. Toinen iältään oman ikäisensä eli 50 vuotta vanha ja toinen vaikka 35, niin totuus on tämä, että nainen valitsee sen 35 vuotta vanhan miehen. Tälläisessä tapauksessa suurimmalle osalle naisista on se miehen varallisuuskaa valinnan kriteeri, se nuorempi voittaa sittenkin olettaisin että näin on.
Minä aina katson samaikäistä miestä ja jopa on parempi jos hän olisi pari vuotta vanhempi (noin 2 vuotta on ihan hyä). En missään nimessä ryhtyisi seurustelemaan nuoremman kanssa. Minkä takia pitää olla taas "äiti" vieraalle miehelle???!!!