Suhde vs Peliriippuvuus

hongkong1

Olen nuori nainen, jolla on miesystävä. Tämä miehni, jota kutsun tässä viestissä nyt nimellä Tomi. Tomi on.. hän on peliriippuvainen. Itseasiassa hänen suurinosa kavereistaankin on peliriippuvaisia. No mutta ei nyt mennä kavereihin. Olemme seurustelleet kohta 7 vuoden ajan ja ainut asia joka meidän suhteessa rasittaa on se, että Tomi on peliriippuvainen.

Pari vuotta sitten kun vielä opiskelin ja Tomi asui luonani, kävi töissä. Palkkapäivinä kun tulin koulusta kotiin, mietin kävisiköhän Tomille että hän ostaisi tällä kertaa ruokaa. En ehtinyt edes olohuoneeseen kun näin hänen istuvan sängyllä kädet kasvoihin painettuna. Tiesin.. se oli taas tapahtunu. Tomi oli ennen töistä tultua käynyt shellillä pelaamassa pelikoneilla. Hän oli ensin nostanut rahaa, että pelaa vain kahdela kympillä. No käteinen oli loppunut, mutta korttilla oli rahaa ja mikä sitä pelihimoista estämään laittamasta korttia koneeseen. Kaikki meni. viimeistä euroa myöten.
Se ei ollut ainoa kerta.
Opiskelijana minulla ei ollut paljon rahaa, ja jouduin jälleen soittamaan vuokranantajalle, josko hänelle kävisi että siirtäisimme vuokran maksu aikaa.
Tomi pelasi myös paljon nettipokeria johon on monia satasia uponnut. Vaikka hän on laittanut pyynnöstäny pelirajan.. se ei pakota häntä lopettamaan, vaan hän pelaa kavereittensa tileillä rahallaan. Nyt hän on velkaa pankille, usealle kavereille, vanhemmilleen, minulle (no minua en oikeastaan edes laske).
Tomi asuu nykyään Helsingissä paremman palkan toivossa, mutta ei hänelle jää käteen koskaan mitään, koska laskut, laina, kaverit, vanhemmat.. heille menee palkkarhat. loput rahat meneekin sitten pelaamiseen, ja kierros jatkuu: rahan lainus muilta, että pystyy elämään viikot uuteen palkkaan.
Tomi käy joskus myös pelaamassa casinolla.

Olen yrittänyt neuvoa, auttaa, puhua, jutella. Mutta raha-asioista ei Tomi halua puhua, hän suuttuu ja käskee olla hiljaa. Jos ehditan, että hankkisi apua pelihimoonsa, hän ei halua. Olen pari kertaa sanonut että kohta soitan ja varaan hänelle ajan, silloin hän sanoo että jos soitan niin hän eroaa minusta.

En todellakaan enää jaksaisi tätä hänen peliriippuvuuttaan, vaikka ne eivät ole minun rahoja joita hän pelaa, niin se riippuvuus kuitenkin vaikuttaa myös minun elämään.

Miksi ihmeessä, joku ihminen on keksinyt pelaamisen rahasta. Miksi jokou ihminen on viitsinyt tyhlata aikaansa siihen, että keksii kauppoihin pelikoneen, ja varsinkin siihen kortti mahdollisuuden.
Se ihminen/ihmiset pilaavat monta parisuhdetta ja hyvin monen elämän. Jään odottamaan sitä kun joku järellä ajatteleva ihminen keksii, että pelikoneet tuhotaan tai ainakin kortti vaihtoehto.

En nyt keksi mitään erikoisempaa pointtia tälle viestille, mutta toivotttavasti tämä saa sinut ajattelemaan ja ajamaan asiaa. Vai toivoisitko, että oma miehesi/naisesi olisi peliriippuvainen niin paljon, että hän pelaa kaikki rahansa joka kuukausi, joka kuukausi lainaa muilta rahaa eikä koskaan pääse plus osastolle raha-asioissa.

Olemme miettineet, että haluaisimme lapsia, mutta en uskalla, koska pelkään että tulen olemaan yksin se vanhempi, joka ostaa lapselle ruokaa, tankkaa auton käydäkseen kaupassa, viemässä lapsen harrastuksiin ja kaikkeen mitä lapsi maailmassa tarvii. Rakkautta hän saa varmasti kummaltakin enemmäin kuin osaisi toivoa. Mutta tiedän kun Tomi huomaisi, että hän on taas rahaton ja lapsi tarvisi ruokaa, hän turhautuisi ja pelkäisin sitä että hän sanoisi että hän aikoo lähteä.
Vihaan itkeä joka päivä hänen riippuvuuttaan, mutta en halua menettääkkään häntä. Korkeintaan menetän hänet hänen omaan tuskaansa kun hän turhautuu lopulta ihan loppuun.

4

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Ei ole muuta vaihtoehtoa kuin jättää mies. Jos ei mies itse halula apua ongelmaansa, niin ei siinä muut auta. PELASTA ITSESI ! ! !

      terveisin olli, joka yrittää pitää oman pelihimonsa kurissa, jokseenkin siinä jopa onnistuen...

    • Aale Addiktio

      No ei hyvältä vaikuta. Itselläni on kaikenlaisia riippuvuuksia, mutta olen juuri ja juuri pystynyt pitämään elämäni kasassa aiheuttamatta pieniä katastrofeja isompia ongelmia.

      Mitäs jos kokeilisitte muutaman kuukauden sellaista että siippasi palkkarahat tulevat sinun tilille? Annat sitten kiintiömäärän pelirahaa per kk, ja koitat maksaa sen velat pois.

      Voimia sinulle, en tiedä kuinka vanha olet, mutta et voi koko ikääsi odottaa toisen "parantumista".

    • mustanaamio83

      Ray tarjoaa ilmaista apua peliriippuvuuteen, suosittelen. Joko pelit tai sinä, miksi olla miehen kanssa joka välittää pelaamisesta enemmän kuin sinusta?

    • kokeiles..

      Tuo ei pidä paikkaansa, että suhteen ainoa ongelma on pelaaminen.
      Mies ei suostu hoitoon.

      Istupa hetki ja mieti asia tältä kannalta:

      SINULLA on peliongelma, ei Tomilla. Mieti miten pääsisit peliongelmastasi eroon.

      Kun purkaa riippuvuuksia, niin mikä sinut saa retkahtamaan? Mikä niissä sinua koukuttaa? Miten sinä päädyt rahattomaksi. Annat rahaa sille Tomille, että hän pelaisi lisää?

      Se peliongelma on täysin sun omasi.

      Jos rakastat sitä ihmistä jolla sanot olevan pelaamisongelma/peliriippuvuus, niin oikeasti mieti miten sinä sulaudut koko kuvioon.
      Älä mieti että hänellä on ongelma, koska täytyyhän sulla olla jokin ongelma muuten sulla ei olisi paha mieli siitä kun toinen tuhlaa rahansa, ja annat hänelle rahaa ja SURET asiaa jota hän ei näytä surevan läheskään yhtä paljon kuin sinä.
      Mistä olet riippuvainen, ja mistä sinun kannattaisi hakea apua ongelmaasi? Mietipä sitä niin asiat lähtee muuttumaan, mikäli otat tämän harjoituksen tosissaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      121
      7266
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      496
      5408
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      151
      3335
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2641
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      49
      2350
    6. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1288
    7. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1282
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1252
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1169
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1143
    Aihe