Avoliiton "velvoitteet"

En oikein löytänyt sopivaa palstaa mutta yritetään tätä.

Olen 20-vuotias ja avoliitossa mieheni kanssa. Olen sieltä täältä tutustunut miehen sukuun mutta suuri osa on vielä tutustumatta. Nyt iskikin kuukauden päähän Mieheni serkun häät. En ole kyseistä naista koskaan tavannut, kuulin hänestä ensimmäistä kertaa ja hänkään tuskin tietää minun olemassaolosta. Kyse on siis serkusta johon miehenikään ei pidä yhteyttä ollenkaan.

"Anoppini" kuitenkin keksi että minun täytyisi lähteä näihin häihin mukaan. Emme ole saaneet kutsua koko häihin, mutta "anoppini" sai joka sisältää tietenkin mieheni hänen veljensä ja siskonsa. Mieheni sanoi lähtevänsä juhliin, koska "on pakko" että ei kehtaa olla menemättäkään.

Onko velvoitteeni lähteä näihin häihin useamman sadan kilometrin päähän? Tuntuu todella oudolta mennä toisen häihin, joka ei edes tiedä nimeäni tai kuka olen..

11

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hävettää2

      Minä en ainakaan KEHTAISI mennä paikalle, jos en olisi saanut kutsua. ja tuskin kehtaisin kertoa sitäkään, että anoppi se meidät tänne rahtasi, toivottavasti ei haittaa.

    • tekopyhää

      En menisi häihin vaikka hän olisi se serkkuni koska yhteydenpitoa ei ole ollut muutenkaan.

    • No niin olisiko vähän noloa saapua paikalle "kutsumattomana ja tuntemattomana". Vaikka hääparille varmasti ilmoitettaisi mutta tuntuisi silti todella oudolta tulla paikalle. Ihanaa että jotkut on kanssani samaa mieltä. Tuntuu että muualta on tullut ihmetystä että miksei en menisi kun "olen perhettä"..

      Asia olisi toinen jos postiluukusta olisi tipahtanut kutsu edes miehelle avecin kera.. Mutta kutsu tosiaan tuli mieheni äidille ja "hänen perheelle" tietenkin. Luonnollista siis että mieheni menee yksin sisarustensa ja äitinsä kanssa, eikö?

    • ....................

      Menisin varmaan, jos anoppi on sopinut että voin tulla. Ja jos poikaystäväni kutsuttaisiin, niin saisin kai mennä sinne seuralaiseksi? Haluaisin kyllä ensin varmistuksen että järjestäjät tietävät minun olevan tulossa.

      Ei sinne varmaan pakko ole mennä jos ei halua, mutta hyvä tilaisuus tutustua miehen muihin sukulaisiin :)

    • just married

      En tiedä minkälaiset monen sadan hengen häät nuo ovat, mutta yleensä jokaiselle häävieraalle tulee oma kutsu, tai kutsu koskee korkeintaan avioparia, tai avec.- kutsu. Yleensä hääkutsut eivät ole yleisiä kutsuja, johon kuka tahansa voi mennä. Varsinkin, jos häävastaanotto pidetään paikassa, missä etukäteen pitää ilmoittaa vieraitten lukumäärä ja nuorta avioparia laskutetaan nuppiluvun mukaan tarjottavat.

      Aiheutat nolon tilanteen myös nuorelle avioparille, jos menet sinne kutsumatta tai ilmoittamatta.

      Neuvoni siis on, jätä häät väliin, ja viis veisaa anopistasi.

    • lifemocker

      etköhän sä voi ihan itse päättää lähdetkö vai et...

    • Ei ilman kutsua

      Olet oikeassa, ei "tarvitse" mennä. Oikeastaan on todella noloa mennä ilman omaa kutsua. Anoppisi on väärässä, jos kuvittelee että hän voi laajentaa kutsua nimettyjä laajemmaksi. Omissa häissäsni oli yli 20 vuotta sitten kolme tällaista "ei kutsuttua" "minä tulen" ihmistä, eikä kyllä ole ihmetys laantunut ja muistan heidät aina. Enkä niinkään positiivisesti.

    • mies vaan

      En mä menis ilman kutsua

    • ----------

      suotta sie ujostelet. kato elokuva kuokkavieraat ja ota siitä mallia 8)

    • ihme avoppi

      Ei häihin mennä ilman kutsua. Ei siellä ole edes välttämättä ylimääräistä tilaa. Ja mitä se hääpari sitten voi sanoa jos porukka alkaa soittelemaan että se ja se ja sekin vielä tulee? Tosi kiva heille sitten lähteä kieltämäänkään siinä puhelimessa, joo ei saa tulla. Jos nyt ylipäänsä ymmärtävät edes soittaa, just kuulin radiosta kuinka kaasot, bestmanit ja pitopalvelut olivat eräässä tilaisuudessa helisemässä kun joku rouva oli omin luvin laajentanut kutsun koskemaan aikuisia lapsiaan puolisoineen ja saivat sitten itkupotkuraivarit kun heille ei ollutkaan paikkoja ja nämä häiden "työväki" yritti sitten ratkoa asiaa ilman että konflikti tulisi yleiseen tai ainakaan hääparin tietoon. Kun ei olisi muistaakseni kelvanneet edes ne hätäpaikat syrjemmällä vaan olisi pitänyt pyöräyttää istumajärjestykset uusiksi kun tärkeämpinä ihmisinä kuuluvat siihen hääparin välittömään läheisyyteen.

      Kyllä niitä vieraita ja kutsuja yleensä on mietitty viikkokaupalla nuppi punaisena, sillä mennään mihin pari on mietteissään päätynyt ja sillä selvä.

    • Melkovarmasti "anoppini" on soittanut tälle morsiammelle, mutta mietin itsekin että kehtaako siinä alkaa kieltämään..? Tuskinpa. Taidan päätyä jo alunperin suunniteltuun lopputulokseen ja jättää menemättä häihin. Ei aiheudu turhaa hämmennystä ja noloja tilanteita.

      Jos minut joskus suku haluaa tavata niin laittakoon avec kutsun miehelleni seuraaviin juhliin tai tapaamisiin niin tunnen itseni silloin myös tervetulleeksi.

      Kiitokset vastauksista. Sain vähän lisävarmuutta siihen että minun ei todella tarvitse/kannata mennä paikalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      66
      4454
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      104
      3727
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3341
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1906
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1893
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1139
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      89
      903
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      851
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      109
      845
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      774
    Aihe