Jos olen sunnuntaina työssä ja pidän vastaavan vapaan viikolla en ole kuulemma oikeutettu sunnuntailisään koska sunnuntaityöstä maksetaan 100% korotus vain jos korvaavaa vapaata ei pidetä. Onko tämä oikein?
Sunnuntaikorvaus ja viikkovapaa
12
2316
Vastaukset
- 40+16 on84
kun olen ylitöissä la-su, 8t molempina... niin saan 44t palkan... sitä edeltävällä viikolla kylläkin pitää olla tunnit täynnä, eli 40t/vko, mutta seuraavalla viikolla pe pidän aina vapaata... eihän se vaikuta enää edellisviikon ylitöihin.Sitten seuraavalla viikolla taas täydet 40t ne vkl ylityöt.
- Näin on.
Kyllä sunnuntaikorvaus pitää maksaa aina 100% ja totta kai vapaapäivä kuuluu erikseen, kannattaa kuulua liittoon, niin saa apua, nämä pyhäkorvaukset ovat lakisääteisiä, ne pitää saada.
- Riippuu alasta
Vähän riippuu alasta... monella "nälkäpalkka-alalla" mahdolliset ylityöt saa pitää sitten joskus vapaana (1pv ylitöitä = 1pv vapaata)
- 1+15
Riippuu alasta kirjoitti:
Vähän riippuu alasta... monella "nälkäpalkka-alalla" mahdolliset ylityöt saa pitää sitten joskus vapaana (1pv ylitöitä = 1pv vapaata)
"mahdolliset ylityöt saa pitää sitten joskus vapaana"
Juuri näin, sitten joskus...sitä hetkeä vaan ei pomon mielestä tule ikinä mutta silloin pitääkin yleensä ottaa ohjat ns. omiin käsiin. - Jos eio unohtunu
1+15 kirjoitti:
"mahdolliset ylityöt saa pitää sitten joskus vapaana"
Juuri näin, sitten joskus...sitä hetkeä vaan ei pomon mielestä tule ikinä mutta silloin pitääkin yleensä ottaa ohjat ns. omiin käsiin.Tulee se, mutta se tulee joskus hiljaisina aikoina...
- Työsopimus.
Mutta sunnuntaikorvaus on aina 100% ja tietysti erikseen se vapaapäivä.
- 14+458
tavallinen palkka tehdystä työstä sunnuntaikorvaus korvaus menetetystä vapaasta
- Oma kokemus
Muistuu mieleen eräs työpaikka, olin koulunkäyntiavustajana kuukausipalkalla (osarina, olisko ollu 28h/vk). Jossain vaiheessa olin valvojana luokkaretkellä yön yli, siitä sai sitten vapaata 1:1 myöhemmässä vaiheessa. Näin siis ainakin matalapalkkaisessa kunta-alan paikassa kymmenkunta vuotta sitten.
- 14+458
no, eihän näillä koulunkäyntiavustajilla ole 40t työviikkoa... se 44t palkka tulee vain sellaisille jotka tekee 40t viikossa ja sitten vkl ylitöitä 8 8t.
- Orjatyö
Itse olen töissä pubissa.Pelkkää yövuoroa. Siivoan ja leivon ja pesen pyykkiä.Sunnuntaista ei kuulema tarvitse maksaa kun on kuukausipalkka.Kuukusipalkkani jaettuna työtunneilla antaa kuitenkin työtunnin hinnaksi tessin peruspalkan eli mitään sunnuntailisää (1600 eur) ei palkkaa kyllä ole sisälletetty :Laillista???
- Nimimerkki varattu
Sunnuntaityökorvaus on lakiperustainen korvaus, joten sitä ei voida jättää maksamatta sillä perusteella, että on kuukausipalkalla.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19960605#a605-1996
Työaikalaki 33 §
Sunnuntaityö
Säännöllisenä työaikana tehdystä sunnuntaityöstä on maksettava 100 prosentilla korotettu palkka. Jos työ on lisä-, yli- tai hätätyötä, on siitä suoritettava myös 22 tai 23 §:n mukaan määräytyvä korvaus, joka lasketaan työntekijän korottamattomasta palkasta.
Sunnuntaityöstä maksettavaa korotettua palkkaa laskettaessa on noudatettava, mitä 22 §:ssä säädetään ylityöstä maksettavan korotetun palkan laskemisesta.
- wtf!?
kuulin että jos teen 40h 8h 8h eli just yhden viikkovapaan verran töissä niin en saa sitä ellen tule maanantaina töihin? näin kuulemma teknologia/metalliliiton tessin mukaan,pitääkö paikkansa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 917462
- 403602
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021836- 241040
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32923Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27901Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53807Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60729Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31722Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26652