Kauanko tulpat kestää?

Runttaaja

Tulipahan tuossa sellainenkin asia mieleen, että pitäähän ne tulpatkin joskus autoon vaihtaa. Mulla on sellainen vanha hyvä ajokki, jolla enimmät kilsani ajelen ja joka on ihan omiaan kaikenlaisen tavaran kuljetuksiin. Tuota ei huolloissa käytetä, vaan itse teen mitä sille joskus tarvii.

No, tuon kärryn tulpilla on nyt ajettu yli 50 tkm (tänä vuonna) ja ne on ihan tavalliset NGK:t! Kone käynnistyy ihan moitteetta ja käy hyvin. Irroitin yhden tulpan ja se oli aivan oikean värinen, eikä ollut edes pahoin kulunut.

Hyvin on varmaan tulppatehtaiden edustajat syöttäneet ja juottaneet autotehtaiden pomoja, kun ohjekirjassa suositellaan vaihtoväliksi 15000 km?

Onhan tietysti tulpissakin eroja, muistan kuinka joskus nuorena laitoin autooni jotku championit ja kaksi kertaa peräkkäin ne kestivät vain 3000 km. Vaihdoin tilalle 25000 km ajetut Boschit ja niillä mentiin vielä pitkään.

Onko kukaan testannut kuinka pitkään nykyiset tulpat todella kestää? Auton iänkö?

11

3070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tojottaja

      perus-corollassa oli 90-luvun kieppeillä tulpat jotka kestivät muistaakseni tuon verran. Itse ajoin tuon määrän enkä ikinä vaihtanut tulppia. Tavalliset tulpat taitavat kestää parikymmentä tuhatta mutta ovat paljon halvempia.

    • 1_X

      Kansanautossa (=Ooppeli) huoltokirjassa lukee tulppien vaihtovälin olevan 60 000km. Hyvin ne toimi ja olis toiminu vielä varmaan pitempäänkin.

      • Adolf

        Kansanauto = Volkswagen


      • 1_X
        Adolf kirjoitti:

        Kansanauto = Volkswagen

        mutta täällä meillä Suomessa kansanauto on Ooppeli. Koska se on Halvempi kun Wolkkari!!
        Ruotsissa kansanauto on Volvo...tai Saab.


      • väärässä
        1_X kirjoitti:

        mutta täällä meillä Suomessa kansanauto on Ooppeli. Koska se on Halvempi kun Wolkkari!!
        Ruotsissa kansanauto on Volvo...tai Saab.

        Kyllä Volsu jo nimensä mukaan on kansanauto.
        Jos esimerkiksi katsot mitä autoja tunataan uutena eniten, epäilykselle ei jää sijaa.
        Sama pätee Volsun sisarmalliin Audiin.
        Kaikennäköiset kotkotukset on kansanauto kuplaan aikoinaan tehty.
        Sama pätee tänäpäivänä tälle merkille, on lasitummennusta, isoa vannetta, madallusta, spoileria, valoja, kylkiraitaa yms.
        Lyhyesti sanoen aikuisten AMIS autoja.


    • mika

      uudet kolmikärkitulpat kestävät ainakin 80000km.on oma kokemus

    • mazda

      mulla tuli ajettua noin 100 000 km ihan perus ngk tulpilla. sitten tuli mieleeni että voisi vaihtaa ne.

    • Chevy

      Eipä ole tullut testattua: tavallisilla tulpilla vaihtoväli jotain ja platinatulpilla 165 000km.

      Tarttee kattoa kun vaihdon aika tulee, missä kunnossa ovat...

    • Anonyymi

      Ajat vissiin muuttuneet viidessätoista vuodessa. Almera N16 tulpat kestivät tasan 35000km. Sitten jätti tielle.

    • Anonyymi

      Autoni iridium tulpilla 100tkm vaihtoväli mutta jos vaihtaa 40tkm kohdalla huomaa jo selkeän parannuksen käynnissä. Enkä ole ainoa vastaavan automallin omistaja jolla tulpat oireilleet jo huomattavasti ennen 100tkm. Tyhjäkäynti/kaupunkiajo ainakin huonoa tulpille, lisäksi nykyinen E10 bensa tuskin sekään kovin hyväksi.

    • Anonyymi

      Kaasarikoneiden aikaan, katkojan kärjillä ja lyijyllisellä bensalla tulpat sai vaihtaa 10.000 km välein jolloin olivat jo ihan karstassa. Nuukimmat saattoi putsata ne ja jatkaa ajoa jonkinaikaa. Katkojan kärjetkin sai vaihtaa 10.000km välein.
      Nykyään tulpat pääsevät helpommalla jollei moottori kuluta öljyä. Öljynkulutus karstoittaa tulpat ja myrkyttäähän se katalysaattorinkin, happitunnistimet myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe