Tarvittaisiin hieman tietoa kansanmusiikin syntyperästä. Kaikki muukin tieto kansanmusiikista on tervetullutta. Tarvittaisiin kipeästi apua, kiitos jo etukäteen :)
Mistä kansanmusiikki on lähtenyt?
2
134
Vastaukset
- just niin
Katsopa tuolta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kansanmusiikki - mielipiteeni
Kansan syvistä riveistä, joiden avulla (myöden) on tuotu ilot ja surut muiden tietoisuuteen sekä myös haluttu saada ne laulun myötä paremmin tallennettua jälkipolville.
Uusi kansanmusiikki ei välttämättä aja samojen perinteiden ideaa.
Oikeastaan ei puhdasta uutta kansanmusiikkia ole, joko se on vanhojen päivitystä, tai yritystä matkia menneitä tyylejä. Positiivista kansanmusiikin harrastamisessa on, että se mahdollistaa kaikkien, jotka musiikkia harrastavat, osallistumisen musiikin esittämiseen soittaen tai laulaen, osaamistasosta riippumatta, lapsista vanhuksiin ketään hylkimättä.
Rieväkylän poijjat.
Basisti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315137- 343496
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833214- 112337
- 281947
- 121868
- 1611813
- 1051320
- 141169
- 1371127