saadakseen tyttöystävän? Jos hän ei ole, kompensoiko raha/asema tilannetta?
Pitääkö miehen olla sosiaalinen
19
119
Vastaukset
- Ei rahalla
ja asemalla ole merkitystä kuin murto-osalle naisista, se on sellainen myytti. Sosiaalinen... sen verran että viitsi olla sinun kanssasi tekemisissä edes?
Joo ja ei. Oli sosiaalinen tai ei, ei kukaan hae kotoaan. Eikä myöskään jos on rahaa ja on kotonaan.
Aoitteellisuus monesti riittää.
Päivän Iltalehdessä eräs nainen haluaisi muuttaa miehensä monotoonista puhetapaa, oli asia kuin asia, miehen puheäänen sävy ei muutu, eikä tahti.
Riippuu varmaan pitkälti naisesta. Itselle on "valikoitunut" pisimpään ja toisiksi pisimpään suhteeseen aika hiljaisia ja intorvertteja miekkosia. En puhuisi rahastakaan, koska molemmat olivat tutustuessa opiskelijoita/ työnsä alkutaipaleella. Vaikka eka noista oli urheilija-tyyppiä, hän ei ollut mikään sosiaalinen suupaltti vaan hiljaista ahertaja-tyyppiä siinäkin asiassa. Molemmat toki kaveri/työ/opiskeluporukassa saivat suunsa auki ja osaavat olla ryhmässä, mutteivat minään kukkona tunkiolla.
Luulen, että sosiaalisesti taitavat, puheliaat miehet kyllä vetävät puoleensa esim. työpaikan kahvihuoneessa tai harrastuksessa. Sellaisen kanssa on mukava ja helppo jutella, mutta kun miettii pidempää suhdetta, kriteerit taas ovat toiset. Valtavan sosiaalinen ja puhelias ihminen olisi itselle rasitus kumppanina. Kaipaan arjessa myös rauhaa, enkä jatkuvaa puheen pulputusta tai sosiaalista kanssakäymistä . Mutta hetkittäin, pieninä annoksina puhelias ja sosiaalinen henkilö on piristävää seuraa.- Vessa on ainoa
paikka missä saat olla rauhassa.
Vessa on ainoa kirjoitti:
paikka missä saat olla rauhassa.
Joo, näinhän se voisi olla, jos kumppani olisi sosiaalinen ja vielä kovasti kotona viihtyvä tyyppi Mutta siis jotkut (aika monetkin) pitää sosiaalisesta ihmistyypistä eikä ollenkaan häiriinny heistä. Minä vaan oon itekin tällanen mölli, ja kaipaan rauhaa ;)
- KÅT KÅT KÅT KÅT
yksinkertainen.blondi kirjoitti:
Joo, näinhän se voisi olla, jos kumppani olisi sosiaalinen ja vielä kovasti kotona viihtyvä tyyppi Mutta siis jotkut (aika monetkin) pitää sosiaalisesta ihmistyypistä eikä ollenkaan häiriinny heistä. Minä vaan oon itekin tällanen mölli, ja kaipaan rauhaa ;)
Onko tuo wanhenemisen oireita, ennen kasvatit tappelukukkoja
Red Rooster---Rollarit..........
Nyt et jaksa hoitaa enää stessanutuneen kanalanomstajan muniakaan KÅT KÅT KÅT KÅT kirjoitti:
Onko tuo wanhenemisen oireita, ennen kasvatit tappelukukkoja
Red Rooster---Rollarit..........
Nyt et jaksa hoitaa enää stessanutuneen kanalanomstajan muniakaanSitten olen aina ollut vanha. Naisiakin on monen luonteisia :) Ei olekaan just nyt kanoja, mutta toukokuussa sitten taas ..
- Tämä on fakta
Persaukinen pummi saa kyllä aina olla yksin ja rauhassa.
- Hullu ukko
Sosiaalisuus on ehdoton vaatimus. Eivät naiset kelpuuta tuppisuuta nyhveröä.
- Sama toisinpäin?
Olen kyllä nähnyt tyttöystäviä tuppisuisilla nyhveröilläkin. Teoriat on sitten asia erikseen, yleistykset.
- Dino Rex
Kauniit naiset ei kelpuuta tuppisuuta nyhveröä. Kaikilla ei ole varaa pitää samanlaisia standardeja.
- dehndnhh
Odotan miehen tekevän suhteelle merkittävissä asioissa aloitteen.
En haluaisi miestä, joka ei uskaltaisi esimerkiksi kosia minua. - hiljainen hilma
Sopivasti sosiaalinen, eli pärjää ihmisten ilmoilla turvautumatta hampaaisiinsa tai nyrkkeihinsä eli puhumalla. Muutoin saa olla minisosiaalinenkin eli ei tarvi olla mikään supliikki. Jollain voi kompensoidakin, meillä ei.
- kaamasta pukkaa
On se ihan hyvä, että ensitapaamisella osaa ottaa lippiksen päästä, sanoa käsipäivää ja kertoa kuuluvalla äänellä nimensä.
Varsinainen sosiaalisuus sitten myöhemmässä vaiheessa voisi olla vaikkapa sellaista, että ei ainakaan mökötä silloin, kun on meneillään asioita, joissa on nostettava kissa pöydälle. Myös lapsen kanssa on hyväksi jutella mahdollisimman paljon ja toisaalta taas pölyimurin kanssa ei ole tarpeen käydä pitkiä keskusteluja. - dsgv
No totta munassa pitää olla sosiaalinen, itse tämmöinen jurottaja joka ei kokoajan jaksa olla jauhamassa paskaa ja parin tutun muijan kuulin kerran sivukorvalla puhuvan minusta oikeen nimen kanssa miten olisin muuten hyvä muttakun olen niin epäsosiaalinen... no voi voi.
- Ehto nro 1
Kyllä pitää olla sosiaalinen ja ei kompensoi rahat ja asemat, no no.
Ei ole oikoteitä vaikka toivois olevan. - Jalat visusti maassa
Ei pidä! Koska en ole itsekään sosiaalinen. Lisäksi ylenkatson rahaa ja valtaa.
No pitää jonkun verran olla. Tutustumisvaiheessa tuppisuun luimistelijan on vaikea tuoda esiin kiinnostavia puoliaan. Tietysti nainen, joka papattaa taukoamatta kuin kiinalainen rukousmylly, voi etsiäkin juuri tuollaista kultaa itselleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762145
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo381493Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321174Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56932- 55866
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol252855Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20812Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18745Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58733Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis204693