Uudempaa pakettiautoa katselemassa, niin kyselen kokemuksia otsikon autosta.
Onko näissä uudemman sukupolven ducatoissa päästy edellisen mallin tyyppivioista/ongelmista:
- Etuiskunvaimentimien yläpäänlaakerien nopea kuluminen
- Sisätilanlämmitin puhaltaa vain täysin kylmää/kuumaa
- Apukuskin jalkatilaan ei tule lämmittimeltä kunnolla puhallusta
- Tuulilasien halkeilu, korin elämisen johdosta
- Vaihdelaatikon kestäminen
Tässä näin alkuun muutamia kysymyksiä ja jos muuta tyyppivikaa/ongelmaa, niin voi myös niistä laittaa. Kiitos!
Fiat Ducato 2.3 Multijet 130 10 m3 (H1L2) Kokemuksia
15
21195
Vastaukset 15
- Pilote 22
Kokemusta on vm.2008 Peugeot Boxerista joka on sama auto. Meillä oli kylläkin 3,0 litran koneella, mutta eroja ei ole lämmityksen tai etuiskarin rakenteen suhteen. Ongelmia on vielä jossakin määrin etuiskareissa jotka alkavat kolistelemaan kun pakkasta on enemmän kuin n.20 astetta vähän pitempään. Kääntölaakeriongelmia ei ole esiintynyt omassamme. Tuo iskarien kolina kyllä loppuu kun lämpötilat alkavat olla reilusti plussan puolella pitemmän aikaa.
Ajamme vaimon kanssa kaikki huviajotkin mielellämme Boxerilla ja lämpöä kyllä on riittänyt erinomaisesti, eikä keulaakaan ole peitetty yhtenäkään talvena. Jalkatilaan tulee myös kunnolla lämpöä. Meillä on automaatti-ilmastoinnilla varustettu malli. Tuulilasi ei ole haljennut vaikka olisi ajettu vaikeammassakin maastossa. Vaihdelaatikko-ongelmia ei uusikoppaisissa ole pahemmin ollut, mutta tällä isommalla koneella kylläkin kytkin on alkanut joillakin luistamaan matka-ajossa kun on kiihdyttänyt reippaammin noin 70km/h ylöspäin. Olen jutellut toisten kuskien kanssa ja heillä sama vaiva, mutta silti kytkintä ei ole tarvinnut uusia vaikka autoilla on ajettu 100-130 tkm. En tiedä onko ongelmaa 2,2-2,3 litraisilla.. Omallamme ajoimme n.100 tkm, ja ainoat korjaukset(takuuseen) olivat ilmastoinnin alumiiniputken vaihto, etuiskareiden vaihto ja vas.takajarrusatulan vaihto. Muita vikoja ei ollut ja nämäkin siis takuun pitteissa. Ja mikäkö auto meillä nyt sitten on? No samanlainen Boxer vm 2013 uudella euro 5 moottorilla ja kyllähän tähänkin on tullut muitakin parannuksia edelliseen maliin verraten vaikka ulkonäkö onkin samanlainen.- arsk
Onko näissä 3 litraisissa talvella ollut mitään ongelmia, esim. jäätymistä ?
- Pilote 22
arsk kirjoitti:
Onko näissä 3 litraisissa talvella ollut mitään ongelmia, esim. jäätymistä ?
Kokemusta on pidemmältä ajalta ja usealta talvelta, mutta mitään jäätymis tai muitakaan ongelmia ei ole ollut.
Eikä ole vielä yhtenäkään talvena ollut maskin edessä mitään peittoa.
Tämä 3l:n kone ei ole arka kylmille oloille. Etukäteen olen kyllä aina ennen ajoa laittanut Webaston lämmittämään. Lohkolämmitintä ei ole asennettu kun Weba on riittänyt ja ohjaamokin on silloin lämmin.
- Jakokuski JR
Minulla nyt 3,0 Fiat Ducato eikä vika ole ollut. No ajettu vasta 158,600km.
- arsk
Kiitos vastauksista. Hyvä tietää, kun tuli viimeviikolla ostettua tommonen 3 litrasella koneella varustettu Boxeri.
- Anonyymi
Terve! Ittellä 460 tuhatta ajettu ja potkua riittää vieläki. Vaihon ketjunokan ,kun kukaan ei tienny millon se pitäs vaihtaa ja täysin turhaan vaihoin .Ainoa joka oli varmaan hyväks ,laitoin samalla uuden pumpun moottori voiteluun. 10 tonnin välein oon vaihtanna öljyn. Hekun ohjausrele vilkuttaa vikaa,kuulemma tyyppi vika.Hyvä jalämmin ajella talvipakkasella, kärryki kulkee jäles vitkastelematta.
- 23423443
Sähkövikoja paljon, mm. ABS.
- Pilot 22
Kokemusta on 2008 vuodesta ja neljästä yksilöstä, eikä yhdessäkään ole ollut pienintäkään sähkö ongelmaa missään kohdin autoa. Ei myöskään ABS laitteissa. Mikäli jollakin ko.auton omistajalla on ollut ko.vikoja niin ihmettelen kovasti.
Toivottavasti ei kirjoitella tyyliin että "olen kuullut niissä olevan paljon vikoja".
Tarkoitukseni ei ole väittää etteikö kaikissa autoissa ole vikoja, mutta meillä niitä ei ole ollut.
- manselainen
Ostin v 2004 uuden Ducato 2.0.Nyrt ajettu 197000km.Hyvin on pelittänyt.Etupään iskarit vaihdettu kerran tyyppivian takia,eihän niitä edes ole yritetty suojata ruostumiselta,vaihto halpa homma.Boschin dieselpumppu alkoi vuotaa n 100000km.n kohdalla ja tuhosi laturin.Ainoa kallis remontti.Erikoista on että tunnettujen merkkivalmistajien laitteet petti.Fiat -sevel-laatu on loistokunnossa,moottori hyrrää hyvin ja kori täysin ruosteeton.
Seuraavakin paku on todennäköisesti Fiat,ellei nyt sitten hintapoltiikka tms muutu oleellisesti - hikhihkh
vm 2007 ducato. Pienimmällä satasen koneella. Muissa on jakopäänketju paitsi fiatin omassa 2,3 litraisessa hihna.
Ajoin autolla kilometrit 18 000 - 100 000 ja ongelmia ei tuona aikana ollut. Ainoa mikä vaihdettiin takuuseen oli joku egr tms venttiili? Pakokaasujen kierrätys tms.
Vanhemmassa 2004 ducatossa nuo iskareiden laakerit meni 50 000 km välein ja vaihto maksoi 200 euroa joten en pitäisi kovin suurena vaivana autoa hankittaessa. Tuulilasi pysyi ehjänä ja lämpöä riitti. Webasto oli hyvinkin tehokas nykyiseen autoon verrattuna. Halvat vakuutukset ja halvat korjaukset.
Jos vertailette autoja niin älkää verratko ducatoa ja transporteria tai vitoa. Painitaan kokoluokassa ihan eri autoissa. Pitää verrata Crafteriin tai Sprinteriin.
Vaihdon syy ainoastaan työpaikan mukana tullut työauto. - H2L3
2008 multijet 2.3 koneella nyt ajettu 1780000.tkm ainut vika oli pakkasella alavesiletku,joka vaihdettiin Mukava peli ajella ja tosi tilava..
- DucatonTuskaa
Mulla oli ja on vieläkin mutta korjaamattomana seisoo takapihalla. VM 2008 120 Multijet hihna hyppäs pari pykälää startatessa , jaon laittoivat kohdalleen muttei auttanut , ilmeisesti ventiili mutkilla. Kaikki huollot tehty ajallaan. Aj 195 tkm. En nyt kauhiast suosittele näit hihnapelejä kelleen. Korjausremontti tulee maksamaan n. 3000-4000 eur ainakin.
Nyt ajelen MB Sprinterillä eiköä ainakaan hihnat pompi. - Anonyymi
DucatonTuskaa kirjoitti:
Mulla oli ja on vieläkin mutta korjaamattomana seisoo takapihalla. VM 2008 120 Multijet hihna hyppäs pari pykälää startatessa , jaon laittoivat kohdalleen muttei auttanut , ilmeisesti ventiili mutkilla. Kaikki huollot tehty ajallaan. Aj 195 tkm. En nyt kauhiast suosittele näit hihnapelejä kelleen. Korjausremontti tulee maksamaan n. 3000-4000 eur ainakin.
Nyt ajelen MB Sprinterillä eiköä ainakaan hihnat pompi.Terve! Mitähän tommonen Fiiatti maksas ,mul ois kannen hilppeet hyllys ja aikaa kopistella kuntoon.
- DucatoJumperBoxer06>
Jumper 2.2 2009 H1L2 ja 136t ajettu.
ABS vikaa ollut kahdesti ensimmäisen kerran 3 vuoden kohdilla toisen kerran noin 5 vuoden kohdalla. Kummallakin kerralla vika paikannettu johtosarjaan.
Katon maalaus jouduttu korjaamaan kerran ja nyt olisi taasen tarvetta. Lohkeileva pintamaali näyttää olevan aika tavallinen vika kun on alkanut seuraamaan eri ikäisiä boxer/jumper/ducatoja.Jää vaan helposti huomaamatta kun ohi ajavien autojen katolle ei pääse helposti kurkkaamaan
Muuten ollut viaton ja mukava ajaa- Hyötyaj.asentaja
ABS johtosarjassa oik puolen ja vas puolen yleisimmät hapettumis / poikki menevät johdot . Ovat tehtaalla ohentaneet johtoja ja kuorta väylän takia mutta ongelmat häviää kun vaihtaa hieman parempaan ja paksumpaan johtoon edestä taakse . Myös on ollut ongelmia pinneissä tunnistimen liitoksessa. Uusimmissa on ollut hieman haamu vikoja mutta mitä pienempiin päästöihin mennään diesel autoissa tulee lisää ongelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2191327Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va234855- 89836
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48742Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan54684Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä47661- 81601
- 24595
- 106570
- 39569
- 49568
Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko65564Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja295551Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan76548Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46538Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27533Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt33529Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47514Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91473