Olemme olleet aviossa 32 vuotta ja nyt tuntuu, että enää ero on oikea ratkaisu luottamuspulan vuoksi. Kuinka omaisuutemme jaetaan? Meillä on oma osakehuoneisto 92 nelötä, joka maksettu. Jos tämä myydään niin ½ molemmille. Mutta mieheni kuuluu isänsä kuoleman jälkeen perikuntaan kolmen sisarensa ja äitinsä kanssa. Jos eroamme, kuuluuko miheni osuudesta puolet minulle? Myös minun äitini elää, jolla huomattava omaisuus..jos hän kuolee meidän aviossa ollessamme, minun osani perinnöstä puolet menee miehelleni. Mutta jos eroamme ennen äitini kuolemaa ei miehelleni kuulu mitään, vai?
Vastaukset 4
- ........
Juuri noin. Ellei sitten miehesi isä tai sinun äitisi ole tehnyt testamenttia, jossa sanotaan, ettei lasten puolisolla ole avio-oikeutta perintöön.
- .........
Ja vielä... Mikään ei tietenkään estä olla vaatimatta osuutta perinnöstä. Näin voisi kuvitella, ettei ainakaan välit tulehdu puolisoon eron jälkeen.
- mek
Pääset paljon helpommalla ett äjaatte sen yhteisen omaisuuden ja jätät ne perinnöt miehellesi kun sinulla ei ole osaa eikä arpaa siihen omaisuuteen ja älä rupea ahneeksi. On myös vaiheaa kun pesä on jakamaton niin miten se miehesi perintöosuus laskettan että silleen.
>>Jos eroamme, kuuluuko miheni osuudesta puolet minulle? 4.000 €).
Teidän kannattaisi ennen avioeroasian vireille panoa (sen jälkeen ei onnistu) tehdä ja rekisteröidä avioehto, jossa sovitte, että kumpaisellakaan ei ole avio-oikeutta toisen perintönä saamaan omaisuuteen. Tällöin perinnöt jäävät osituksen ulkopuolelle ilman riskiä lahjaverosta.
Saman asian ajaa, jos perittävä on testamentissaan määrännyt, että perillisen puolisolla ei ole avio-oikeutta perintöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja210974Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49834- 73731
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "191703- 64623
- 64556
- 44518
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2493- 77483
- 36479