Kolmen päivän koulutusoikeus tukee työllistymistä

akavan_erityisalat

Jos työntekijän osaaminen ei ole ajan tasalla, koulutettukaan tekijä ei selviä tämän päivän työelämävaatimuksista ja työnhakeminenkin tyssää alkuunsa. Lupa ja mahdollisuus oman ammattitaidon kehittämiseen tuo motivaatiota työhön, parantaa työhyvinvointia ja tukee työurien pidentämistä.

Akavan malli kolmen päivän koulutusoikeuteen haastaa työntekijän heittämään peliin omaa aktiivisuutta. Miten näet omat mahdollisuutesi kouluttautua työssäsi? Mitä eväitä saat työssäsi osaamisesi kehittämiseen?

Ota kantaa kolmen päivän koulutusoikeuden puolesta

Akavan Erityisalat

9

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SysTem10

      Koulutus on aina ok kunhan työntekijä sitä haluaa. Mutta on ihan älytöntä lähteä pakottamaan ketään koulutukseen ja maksattaa se vielä työnantajalla

    • ~cs~

      Nykyinen opintovapaalaki jo takaa työntekijälle oikeuden koulutukseen, ja on siinä vähän motivaatiotakin, kun ei koulutusta maksateta työnantajalla, vaan haetaan joko yleistä opintotukea tai Koulutusrahaston koulutustukea - sekä Kela että Koulutusrahasto tarkkaavat, että opintopisteitä kertyy tai saa maksaa tuet takaisin.

      Työnantaja ei voi evätä opintovapaata ehdot täyttävältä työntekijältä, ainoastaan lykätä opintovapaan aloittamista painavasta syystä.

      Ymmärrän toki, että työnantajan kustantama ylikallis (lounaan, viinerikahvit ja kurssikaverin pikapanon sisältävä) koulutus olisi monelle leipääntyneelle keski-ikäiselle mukavampi tapa "pitää ammattitaitoa yllä".

    • akavan_erityisalat

      Hei,

      On totta, että opintovapaalaki antaa työntekijälle mahdollisuuden opintovapaaseen ja sitä kautta mahdollisuuden opiskeluun. Opiskelun ei tarvitse liittyä sen hetkiseen työhön tai ammattiin. Nyt ei ole kysymys kuitenkaan opintovapaasta, vaan työntekijän oikeudesta täydennyskoulutukseen työnantajan kustantamana tai ainakin työaikana.

      Kolmannes akavalaisista ei saa vuodessa yhtään työnantajan kustantamaa täydennyskoulutuspäivää. Yllä olevaan viitaten koulutukseksi ei lasketa esimerkiksi tulevan vuoden suunnittelua työnantajan johdolla ja hyvin syöden.

      Terveisin,
      Akavan Erityisalat

      • ~cs~

        Oletteko kysyneet jäseniltänne, haluavatko he todella subjektiivisen oikeuden kolmen päivän koulutukseen millä hinnalla hyvänsä?

        Kolmen päivän kouluttautuminen ei ketään pelasta työttömyydeltä. Työnantajien kustannuksia se kyllä lisää, kuten aina.


    • akavan_erityisalat

      Hei,

      Kyse ei ole kolmesta pakollisesta koulutuspäivästä, vaan siitä, että jokaisella tulee olla mahdollisuus oman osaamisensa ylläpitämiseen. Olet oikeassa siinä, että kouluttautuminen ei välttämättä pelasta ketään työttömyydeltä, mutta se ei sitä myöskään aiheuta. On myös työnantajan etu, että työntekijöiden taidot pysyvät ajan tasalla.

      Terveisin,
      Akavan Erityisalat

      • ~cs~

        Niin, ja te ajatte nyt sitten työntekijöiden ja työnantajan etua kun ne ei ymmärrä omaa etuaan - vai oletteko tehneet jäsenkyselyn asiasta?

        Minä en ole puhunut koulutuksen pakollisuudesta. Työntekijän subjektiivinen oikeus on kai se, mitä nyt ajetaan. Subjektiiviset oikeudet ovat hankala juttu, esimerkiksi subjektiivinen päivähoito-oikeus. Nykyisessä Suomessa, jossa tarvittaisiin kaikkien osallistumista, ei voida enää rakentaa mitään järjestelmiä subjektiivisten oikeuksien varaan. Kaiken pitää perustua tarpeeseen ja harkintaan.


    • akavan_erityisalat

      Kiitos kommenteistasi. Keskustelisimme tässä keskusteluketjussa mieluummin työntekijöiden ammattitaidon kehittämisestä tai ylläpitämisestä kuin hyvinvointiyhteiskunnan tuottamista palveluista ja niiden tarpeellisuudesta.

      Koetko sinä työssäsi ammattitaitosi kehittämistarpeita ja mitkä ovat mielestäsi parhaat keinot vahvistaa osaamistasi työsuhteen aikana? Osaava ja motivoitunut henkilökunta on yrityksen tärkein voimavara.

      Terveisin
      Akavan Erityisalat

      • ~cs~

        Suoraan sanottuna parhaiten osaamiseni on vahvistunut sitä työtä tekemällä, jota teen.

        Koulutus on tietysti aina mukavaa ja hyödyllistä, mutta toki minulla on mahdollisuus omallakin ajalla kouluttautua. Koulutuspäiväkiistassahan ei ole kyse siitä, onko koulutus ylipäätään tarpeellista jne., rahasta on kyse.

        On kaunista keskustella ammattitaidon kehittämistarpeesta, mutta täällä Suomi24:ssa yleensä myös vasta-argumentoidaan. Vetoomukset on eri juttu. Avauksen "Ota kantaa kolmen päivän koulutusoikeuden puolesta" pyrkii keräämään kannanottoja koulutusoikeuden puolesta, eikä pelkästään keskustelemaan koulutuksen hyödyllisyydestä yleisesti.


    • 14+12

      Eikö työntekijän kouluttaminen ole työnantajan etu? Jos työntekijä ei osaa tehtäviään, on se työnantajan haitta. Näin ollen ne näe mitään syytä, miksi työnantaja ei kouluttaisi työntekijää silloin kun se on työnantajan etujen mukaista. Toisaalta en näe, miksi työnantajan pitäisi kouluttaa työntekijää, jos se on vain työntekijän etujen mukaista eikä edistä hänen tehtäviensä hoitamista. Näin ollen en näe koulutusvelvollisuutta oleellisena kysymyksenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4467
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1197
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1032
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      83
      913
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      10
      847
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      846
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      816
    Aihe