Kun olette baarissa (tai miksei muuallakin) kumppaninne kanssa, niin onko se teidän mielestänne ok, jos kumppani suutelee muiden kanssa tai lähtee jonkun toisen kanssa kotiin?
Itse olen nimittäin avoimessa suhteessa erään miehen kanssa, eikä minua haittaa jos hän harrastaa seksiä toisten kanssa tai ylipäätään tekee mitä tahansa. Ongelma tulee vain siinä, jos hän tekee sen minun edessäni sillä silloin mustasukkaisuus nousee esiin. Mies ei yhtään tajua miten minulle ei ole ok se, että hän suutelee toisia naisia edessäni, jos se on minulle ns. selän takana ok. Tällainen tilanne on tullut vasta kerran vastaan, mutta itseäni jäi häiritsemään se ja siksi haluaisinkin tietää miten muut toimivat vastaavanlaisissa tilanteissa.
Baarissa kumppanin kanssa
3
487
Vastaukset 3
- voihan..
Hän on sillähetkellä sinun seurassasi jos ei parempaakaan ole. Kelpaat mainiosti sitten "hätävaraksi". Heti kun löytyy parenpi tai yleisä joku muu, niin mies nappaakin hänet panokaverikseen! Onpa varmaan mieltä ylentävää? En ole ikinä tajunnut näitä ääliömäisiä "avoimia" suhteita ja aina vain vähemmän tajuan, kun näitä juttuja luen!! Miten ihminen alentaa itsensä tälläiseen mikä tästäkin aloituksesta käy ilmi?? HYI!
- Purukummi
Epäkohteliasta käytöstähän se on, että pusutellaan toisen silmien alla, oli sitten avoimessa tai ei. Naaras on suunniteltu niin, että se haluaa suojella laumaansa ulkopuolisilta uhilta, jotta lauma pysyisi koossa ja menestyisi.
Ja automaattisestihan ajattelit, että kumppanisi muna on ollut sinun sisässäsi, eikö niin? Ainakin minä ajattelisin noin, jos minun silmieni alla kumppanini suutelisi toista. - avoin poly
Tuo on sellainen kysymys, josta on jokaisessa suhteessa erikseen keskusteltava ja sovittava säännöt - niinkuin oikeastaan kaikki muutkin elämän asiat.
Minun suhteessani tilanne on se, että jos lähdemme yhdessä liikkeelle, niin silloin olemme toistemme seurassa. Tiedän kyllä, että on suhteita, joissa tuo kuvailemasi tilanne on molemmille ok. Ja jotkut sopivat tilannekohtaisesti, ollaanko tällä kertaa viettämässä iltaa kaksin vai saako "vilkuilla" muualle.
Lisää keskustelua, suosittelen. Aloittajankin kannattaisi yrittää ymmärtää miehen näkökulmaa, ja sieltä käsin yrittää löytää tapa ilmaista omat tarpeet ja tunteet niin, että mies ne ymmärtää ja hyväksyy. Haastavaa, mutta lopulta palkitsevaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va581656Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3651162- 137940
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu14784Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63622- 41598
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa90558- 46542
- 45498
- 47485