Baarissa kumppanin kanssa

hhwkd

Kun olette baarissa (tai miksei muuallakin) kumppaninne kanssa, niin onko se teidän mielestänne ok, jos kumppani suutelee muiden kanssa tai lähtee jonkun toisen kanssa kotiin?

Itse olen nimittäin avoimessa suhteessa erään miehen kanssa, eikä minua haittaa jos hän harrastaa seksiä toisten kanssa tai ylipäätään tekee mitä tahansa. Ongelma tulee vain siinä, jos hän tekee sen minun edessäni sillä silloin mustasukkaisuus nousee esiin. Mies ei yhtään tajua miten minulle ei ole ok se, että hän suutelee toisia naisia edessäni, jos se on minulle ns. selän takana ok. Tällainen tilanne on tullut vasta kerran vastaan, mutta itseäni jäi häiritsemään se ja siksi haluaisinkin tietää miten muut toimivat vastaavanlaisissa tilanteissa.

3

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voihan..

      Hän on sillähetkellä sinun seurassasi jos ei parempaakaan ole. Kelpaat mainiosti sitten "hätävaraksi". Heti kun löytyy parenpi tai yleisä joku muu, niin mies nappaakin hänet panokaverikseen! Onpa varmaan mieltä ylentävää? En ole ikinä tajunnut näitä ääliömäisiä "avoimia" suhteita ja aina vain vähemmän tajuan, kun näitä juttuja luen!! Miten ihminen alentaa itsensä tälläiseen mikä tästäkin aloituksesta käy ilmi?? HYI!

    • Purukummi

      Epäkohteliasta käytöstähän se on, että pusutellaan toisen silmien alla, oli sitten avoimessa tai ei. Naaras on suunniteltu niin, että se haluaa suojella laumaansa ulkopuolisilta uhilta, jotta lauma pysyisi koossa ja menestyisi.
      Ja automaattisestihan ajattelit, että kumppanisi muna on ollut sinun sisässäsi, eikö niin? Ainakin minä ajattelisin noin, jos minun silmieni alla kumppanini suutelisi toista.

    • avoin poly

      Tuo on sellainen kysymys, josta on jokaisessa suhteessa erikseen keskusteltava ja sovittava säännöt - niinkuin oikeastaan kaikki muutkin elämän asiat.

      Minun suhteessani tilanne on se, että jos lähdemme yhdessä liikkeelle, niin silloin olemme toistemme seurassa. Tiedän kyllä, että on suhteita, joissa tuo kuvailemasi tilanne on molemmille ok. Ja jotkut sopivat tilannekohtaisesti, ollaanko tällä kertaa viettämässä iltaa kaksin vai saako "vilkuilla" muualle.

      Lisää keskustelua, suosittelen. Aloittajankin kannattaisi yrittää ymmärtää miehen näkökulmaa, ja sieltä käsin yrittää löytää tapa ilmaista omat tarpeet ja tunteet niin, että mies ne ymmärtää ja hyväksyy. Haastavaa, mutta lopulta palkitsevaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4823
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3242
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2979
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1737
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      107
      1332
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1049
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      108
      1020
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      42
      1012
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      981
    Aihe