Kristan Äänestäjille.

Ymmärrättekö englanninkieltä?

Käykääpäs lukemassa Face Bookissa Eurovision Contest sivustolla, mitä eurooppalaiset ajattelevat Marry Me-kappaleesta.

Siellä on 115 kommenttia, joista 3 oli positiivista, loput kummastelivat suomalaisten valintaa. Uskovat, että suomalaiset ovat istuneet saunoissaan liian kauan, kun lähettävät kulunutta jenkkipaskaa. Lainatakseni mielipiteitä.

Samalla näette sen, ketä eurooppalaiset Olisivat Äänestäneet.

Ääniä olisi kerännyt Mikael Saari.

Nyt tietty, joku neropatti, Kristan äänestäjä kirjoittaa:
- Mitä väliä, Krista on vaan paras.

Kyllä sillä on vaan väliä, muut eurooppalaiset, kun ovat he, jotka äänestävät jatkoon Suomea. Tai, sitten ei jatkoon.
Nyt Suomi ei jatka edes finaaliin saakka.
Let´s kiss Finland good bye! Oli aika selkeästi sanottu ja yleinen mielipide.
23274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Närpiön huippu osaamista ;D

Aivan hirveä tusina tekele, jolle nauraa koko maailma, ei ole euroviisu kisojen arvoinen biisi.

Luultavasti on kova sana Närpiössä, mutta ei kenellekään muille.

Äänestä
  • Kaskisistahan Krista ponnistelee maailmanvalloitukselle.

    Äänestä

Joo kävinlukemassa ja kommentit eri puolilta eurooppaa kertoo kyllä menestyksemme! Zero points! Siellä ihmettelivät kuin suomi lähettää tuollaista jenkki pas..aa kun ehdolla ois ollu myös diandra ja mikael! Kyllä suomi saa taas hävetä! Tälle buuataan samanlaisti kuin islannin edustajalle 2006! Ihmettelen vaan aidosti kuka tän edustajan OIKEASTI päätti?? Ei tämä ainakaan kansan äänestyksen tulos ollut. :(

Äänestä
  • KUKA ittu tuota äänesti?

    Äänestä

Tuomarit näytti jokaiselle artistille omat pisteet, juuri vähän ennen kansan äänestyksen alkamista. Selvää ylen ennalta laadittua taktiikkaa, jotta ylen oma suosikki voittais.

Tuomareiden pisteiden tarkoitus oli ilmiselvästi johdatella kansaa äänestämään oikein, eli ylen omaa ehdokasta. Kas kummaa Krista sai tuomareilta täydet 10

Äänestä
  • Kristian poikaystävä Janne on Ylellä töissä.

    Äänestä

Saari olisi pärjännyt, valittu biisi ei.

Äänestä
  • Ajatelkaa postivisesti. Saadaan Koko Eurooppa Nauraa, kun Liettuan Andrius kosii ja Krista joikaa ding-dongiaan perässä. Pääsikös Liettua muuten 2013 finaaliin ?
    Jos ei niin, semifinaalissa on hupia tiedossa.

    Andrius etenee finaaliinkin, mutta Suomen morsian heitetään maitojunalla jytkyttään kotiin/ New Yorkiin. Kristan olisi pitänyt osallistua American Idolsiin.

    Eurooppalaisilla näkyy olevan parempi musiikkimaku.

    Äänestä

Toi ois toiminut 10v sitten.
Nykyään euroviisuihin oikeesti panostetaan. Harva maa lähettää sinne enää mitään dingdongia, vaan hiottuja hitteja :D

No pitäihän se tämäkin nähdä, että suomi vetää tuon pelleilykortin.

Äänestä

Poimin muuten tuolta Eurovision Song Contest sivulta hyvän melipiteen, johon yhdyn täysillä:

- Nykyään kuuntelijat etsivät kisasta persoonallista tulkitsijaa jota äänestävät. Kuten Aleksander Ryback ja Loreen. Suomella olisi tänä vuonna ollut mahdollisuus sellainen tuoda Malmöön.

Mikael Saari.

Että näin.

Äänestä
  • Niin juuri. ja niinkuin oli se Serbian Marija... jotain, joka lauloi Molitvan. Ei kukaan enää kaipaa verkkosukkaista haarojaan levittelevää tekoblondia, niitä on tarpeeksi tyrkyllä muutenkin

    Äänestä

Anteeksi vaan mutta mitä nämä paatuneet palstapellet siellä "asiantuntija" -foorumeillakaan tietää? Ei sitten pa*kan vertaakaan.

Kristalla on menevä biisi, tarttuva kertsi, kaunis nainen ja hyvä lavashow. Uskon että musiikkivideostakin tulee yhtä ammattimainen ja huolella valmisteltu, kuten kokonaisuus on ollut tähän saakka. Myös eri maiden pisteet jakavat asiantuntijaraadit tämän varmasti huomaavat ja arvostavat pelkästään positiivisen sisällön omaavan esityksen kärkeen.

Jääkööt ESC ja muut katkerat marginaalilässyttäjät omaan arvoonsa, lisäksi suuri yleisö (Ne 99 miljoonaa muuta) tulevat rakastamaan energistä Kristaa!

Äänestä
  • Kuules, kun he äänestävät jatkossa. Et sinä enää. Luojalle siitä kiitos!

    Äänestä

  • No anteeks vaan, mutta ulkomaalaiset on just niitä, jotka suomen kappaleelle äänensä voi antaa. Ei suomalaiset. Ja sitä paitsi.....katoppa noita itäeurooppalaisia pitkiä ja sorjasäärisiä neitokaisia tuolla kisoissa. Siinä Krista jää kyllä ulkonäöllisesti lähestulkoon hännän huipuksi.

    Äänestä

Miksi ne Kristan tanssijat ovat naisia? Miksi viimevuoden edustaja Pernilla ei ollut mukana viisulähetyksessä?

Äänestä

Kristan jankkaava, sieluton biisi olisi saattanut menestyä kymmenen vuotta sitten, mutta ei todellakaan enää 2010-luvulla. Viime vuosina Euroviisuissa ollaan alettu arvostaa taas itse musiikkia näyttävien esitysten sijasta, ja hyvä niin. Harmi vaan, että tuttuun tapaan suomalaisten on opittava tämäkin asia kantapään kautta.

Meikäläinen siirtyy suosiolla kannattamaan Norjaa. Huh huh, siinä vasta biisi, joka on reilusti tätä päivää ilman mitään turhia kikkailuja. Musiikki puhuu puolestaan. Tanskalaiset voinevat myös odottaa menestystä tulevista kisoista.
http://www.youtube.com/watch?v=5logmS3SvRQ
http://www.youtube.com/watch?v=VL17Pdghdvo

Äänestä

Jestas miten hyvä tuo Norjan kappale olikaan. Kateeksi käy, kun "kotikentälleen" saavat lähteä noin mahtavalla biisillä. Kappaleen alusta ja värimaailmasta tosin tulee vähän Euphoria mieleen, jos jotain negatiivista pitää etsiä.

Äänestä

Maku meni täysin noista neljästä tuomarista, kun ammattilaisina hehkuttivat tuota onnetonta voittajatekelettä. Tuskin minkään ehdokkaan biisillä ihan kirkkaimpaan kärkeen olisi sijoituttu, mutta parin kohdalla sentään olisi voitu ylpeänä jäädä sinne vakiosijoituksille. Nyt ollaan vaan naurettavia.

Äänestä

Minulla meni maku vain kahdesta viimeisestä. Läpinäkyvää laskelmointia antaa pelkästään omalle suosikille kympit ja jättää samalla muut ehdokkaat selvästi huonommille pisteille. Aija ja Toni sen sijaan pyrkivät antamaan pisteitä objektiivisemmin.

Äänestä

Se nyt on ihan sama mitä sinne euro"kura"viisuihin lähettää.
Eihän se oo pitkään aikaan ollu mikään laulukilpailu.
Show / viihdekilpailu sopisi sille paremmin nimeksi..
En oo enää moneen vuoteen jaksanu niitä kattella. Toivottasti euro hajoaa ja samalla euroviisut..

Äänestä

UMK:n idea oli etsiä parasta biisiä. Ja voiton vei paras esitys. Vähän surullista. Vieläpä kun mukana kerrankin OLI hyviä kappaleita...

Ja kyllä huomaa, että arvon "Hyvän musan ystävä" ei ole enää moneen vuoteen seurannut euroviisuja. Olisin voinut allekirjoittaa tuon kommentin ehkä vielä viisi vuotta sitten, mutta viime vuosina onneksi on alettu taas luottaa itse musiikkiin. Kuuntelepa vaikka nuo tässäkin ketjussa mainitut Tanskan ja Norjan kappaleet. Tässä mielessä Ylekin oli UMK:llaan kerrankin ajan hermolla, mutta aivoton eurohumppa voitti.

Äänestä

Niinpä. Nykyeuroviisut eivät välttämättä ole enää mitään hömppää vaan hyviä kappaleita. Jos show on mukana, se ainakin yritetään toteuttaa tyylillä. Suomen edustuskappale on siis jälkijunassa, jälleen kerran. Marry me on niin mitäänsanomaton jollotus, että pahaa tekee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maruna3 kirjoitti:

Ymmärrättekö englanninkieltä?

Käykääpäs lukemassa Face Bookissa Eurovision Contest sivustolla, mitä eurooppalaiset ajattelevat Marry Me-kappaleesta.

Siellä on 115 kommenttia, joista 3 oli positiivista, loput kummastelivat suomalaisten valintaa. Uskovat, että suomalaiset ovat istuneet saunoissaan liian kauan, kun lähettävät kulunutta jenkkipaskaa. Lainatakseni mielipiteitä.

Samalla näette sen, ketä eurooppalaiset Olisivat Äänestäneet.

Ääniä olisi kerännyt Mikael Saari.

Nyt tietty, joku neropatti, Kristan äänestäjä kirjoittaa:
- Mitä väliä, Krista on vaan paras.

Kyllä sillä on vaan väliä, muut eurooppalaiset, kun ovat he, jotka äänestävät jatkoon Suomea. Tai, sitten ei jatkoon.
Nyt Suomi ei jatka edes finaaliin saakka.
Let´s kiss Finland good bye! Oli aika selkeästi sanottu ja yleinen mielipide.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu