Tässä miettimässä auton ostoa. Vähän erilaista, ehkä tehokkaampaa nelivetoista tai jotain kivaa mitä ei ennen ole ollut tekisi mieli. Ns.äijä autoa, jossa ei välttämättä järkeä, mutta fiilis on tämä.
Sitten kun asian esittelee ns järkevästi ajatteleville ihmisille, joille auto on vaan ja pelkästään kulkuneuvo, niin tuhahdetaan ja kehoitetaan ostamaan joku kolmipyttynen hyundai tai mitään sanomaton toyota.
Ainako elämässä pitää kaikki asiat ajatella järjellä. Mun mielestä tästä lyhyestä ajasta saa vähän nauttiakin. Pikku toyotalla tai vastaavilla ´kolmipyttyisillä´ kulkineilla autoilu ei ole nautinnollista...vai kuuluuko sen ollakaan?
Ja hei, ymmärrän toki normi talouden realiteetit!
Sitten kun asian esittelee ns järkevästi ajatteleville ihmisille, joille auto on vaan ja pelkästään kulkuneuvo, niin tuhahdetaan ja kehoitetaan ostamaan joku kolmipyttynen hyundai tai mitään sanomaton toyota.
Ainako elämässä pitää kaikki asiat ajatella järjellä. Mun mielestä tästä lyhyestä ajasta saa vähän nauttiakin. Pikku toyotalla tai vastaavilla ´kolmipyttyisillä´ kulkineilla autoilu ei ole nautinnollista...vai kuuluuko sen ollakaan?
Ja hei, ymmärrän toki normi talouden realiteetit!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Osta hyvä mies VW Golf 1.4 TSI 4motion. Ei ihan heti tule samanlaista vastaan. Skoda Octavia RS on myös hieno ja yksilöllinen. Jos perse kestää niin A3 Audi Qatro on kans kovaa valuuttaa.
noissa tusina-autoissa on se että kaikki ovat volkkarin tuotoksia ja käytännössä samoja autoja hiukan eri kuorrutuksilla.
"Ei ihan heti tule samanlaista vastaan" - heh heh, tuon täytyi olla vitsi.
Aloittajalle suosittelisin jaguaria, bemaria tai jotain jenkkiä isolla turbo-bensa koneella (vähintään V6). Niissä on luonnetta, ajamisen iloa, laatua ja elämyksiä.
Ja mainitut vaihtoehdot, kuten kaikki "fiilis" autot repii sitä lompakkoa myös.
Mutta jos on varaa laittaa 1000 euroa kuukaudessa autoiluun niin siitä vaan.
Ei fiilisautoilun tarvitse olla kamalan kallista, ainakaan jos ei kilometrejä tule montaa kymmentä tuhatta vuodessa. Jonkun uuden Octavian arvonalennuksilla ajelee helpostikin vanhemmalla Bemarilla, vaikka vähän isommalla koneellakin, varsinkin jos osaa tarvittaessa itsekin tehdä sille autolle jotain.
Mulla oli opiskeluaikaan iso V6 Alfa Romeo. Sattuneesta syystä ei ollut suuria rahoja laittaa auton ylläpitoon mutta niin vaan pärjättiin, ja kivaa oli. Tuota kulkinetta on vieläkin ikävä.
Samaa mieltä ap:n kanssa.Miksi sitä ei saisi ostaa itselleen jotain sellaista mistä oikeasti nauttii,jos taloudellisesti kestää sen.
Mikä on hienompaa kuin kunnon V8 äänet tai räväyttää suoralla 0-100km/h alle 7 sekunnin tai nopeammin.Taii mikä mukavampaa matkaa tehdessä kun hyvä ajotuntuma tiehen,nauttia pehmeisti vaihtavasta tomaatista ja autossa soi itseään miellyttävä musiikki kunnon hifivehkeistä.
Itse ainakin nautin näistä asioista ja sitä varten minulle se ja sama mitä muut sanoo autoistani.
ps.jos autoa ostat niin nyt kannattaa käydä testailemassa miten se neliveto toimii liukkailla.Itselleni seuraava on neliveto.
Auto on vain ajonevuo. Sillä pitää päästä turvallisesti ja taloudellisesti paikasta A paikkaan B.
Sitäpaitsi liikenteessä on oman turvallisuutensa lisäksi vastuussa myös muiden turvallisuudesta. Siellä ei millään tunteella liikuta, vaan järjen kanssa.
o
Samaa mieltä aloittajan kanssa... itselläni ei nyt ole autoa kun en tarvi (paitsi kesäauto, ja se on todellakin sarjassa "ei mitään järkeä", heh), mutta jos pitäisi hankkia niin kyllä sen täytyy tuntua hyvältä sen ajaminen, sillei että se vastaa omaa tunnetilaa ja tekee mitä sille sanoo. Jos lyö nastan laudan, täytyy jotain tapahtua, ja jarruista kun painaa pitää auton pysähtyä, minkä lisäksi vaihteiston ja ohjattavuuden täytyy tuntua siltä kuin olisi yhtä auton kanssa. Nahkasisusta fiiliksen vuoksi myös must.
Onneksi melkein kaikilla merkeillä onkin nykyään nämä sporttiviritykset, myös pikkuautoluokassa ("hot hatch"). Ei ehkä yksilöllistä, mutta Golf GTI, Mazda 3 MPS, Ford Focus ST jne. Tällaisen ottaisin jos käyttöauto olisi pakko hankkia. Tai jos varaa olisi, niin ajajan sporttiauto olisi ehdottomasti Toyota GT-86!
Valitettavasti vaan Suomen veropolitiikka estää sporttisen autoilun pieni-keskituloiselle, vaan täällä ohjataan siihen A:sta B:hen kulkevan karvalakin ostamiseen. Tavallaan ymmärrän, mutta ennenkuin auto ajaa itse itseään ja ajettavuudessa on eroja niin haluan sen jolla on parempi ajaa!
Jos auto ei ole sporttinen, voi yhtä hyvin matkustaa junalla/bussilla ja lukea kirjaa, ettei mene aika hukkaan laaduttomaan ajamiseen...
Minä ajattelen autoilua jokseenkin samalla tavalla kuin aloittaja. En ole koskaan ajanut varsinaisesti "tavallisella" autolla, enkä näillä näkymin tule ajamaankaan. Ne eivät ole olleet uusia, koska uutena niihin ei kynnet kertakaikkiaan pysty. Yleensä niitten hinnat ovat uutena pyörineet 80 000 euroa hintaluokassa.
Ostan autot itselleni, en työkavereille, enkä yleiselle mielipiteelle. Ne ovat olleet jenkkejä, eurooppalaisia Coupeja, isokoneisia, nelivetoja tai muuten erikoisia. Ainut ongelma niissä on se, kun auton vaihtoaika koittaa, ne ovat olleet aika kitkuisia hävitettäviä, Niitä ei osta autonostaja, vaan sellainen joka on etsimässä juuri sellaista autoa. Onneksi sellainen on aina löytynyt.
Tällä hetkellä on isokoneinen neliveto, joka vaihtunee tulevaisuudessa isokoneiseen Coupeen (taas), tai vielä isompi koneiseen nelioviseen (nelivetoiseen?). Tai vaikkapa avoon, asiaa ei ole vielä päätetty.
Japseja on ollut yksi ainut, vaikka autoja on kolmenkymmenen vuoden aikana ehtinyt olla yli neljäkymmentä. Suurinta osaa niistä en ole varsinaisesti "järkiperusteilla" ostanut, silti ei pahoja pettymyksiä ole kohdalle sattunut. Ei edes se japsi, joka sekin oli Coupe.
Ihmiselämä on sen verran lyhyt, ettei sitä pidä jonkun corollan tai sunnyn ratissa haaskata.
Suhtaudun autoihin ja autoiluun intohimosesti. Arvostan merkkiuskollisuutta, siis ihmisiä jotka ovat löytäneet kokeilujen kautta oman merkkinsä. Autoissa arvostan kyl paljon ajettavuutta, raakaa voimaa ja varusteita sekä laatua.
Oman merkkini oon löytäny jo ensimmäisten autojen joukossa ja se on BMW.
Kaksi erehdystä oli ennen tuota eli Ford Sierra eka auto ja Opel Omega sen jäläkee. Sitten on ollut 4 Bmw jotka vaihtanu aina mielenkiintosempiin 1-2v välein.
Nykyään toinen M-sarjalainen.
Edellinen oli e36 M3 -96 ja nykyään M5 e39 -01
Kyllä mä sen konepellille välillä tumputan. Ja pakoputkeen kanssa :)