Olen jotenkin jäänyt ulos tosta nykymaailmasta vissiin kun en tiedä. Kertokaa joku tietämättömälle ?
miksi miehellä on kaksi sormusta
4
3167
Vastaukset
- kekkeruu
Kaippa liittyy oman tahdon puuttumiseen?
-Jossakin kuuluisalla nähty, nyt heti mullekin, olen haluttu.....- 2naistako
Siis ihan oikeesti, vastatkaa nyt joka tietää. Kun joissain vihkitilaisuuksissakin nainenkin pujottaa miehen sormeen sormuksen. Niin onko se jo toinen, vaiko ensimmäinen ja olen kyllä nähnyt miehillä kahtakin sormusta. Kun minä menin kihloihin mieheni kanssa niin kumpikin osti toisilleen sormukset ja minä sain avioliittoon vihkimisen yhteydessä toisen.
- hth**
2naistako kirjoitti:
Siis ihan oikeesti, vastatkaa nyt joka tietää. Kun joissain vihkitilaisuuksissakin nainenkin pujottaa miehen sormeen sormuksen. Niin onko se jo toinen, vaiko ensimmäinen ja olen kyllä nähnyt miehillä kahtakin sormusta. Kun minä menin kihloihin mieheni kanssa niin kumpikin osti toisilleen sormukset ja minä sain avioliittoon vihkimisen yhteydessä toisen.
Vanhin perinne on se, että sormuksia on vaihdettu vasta vihkimisen yhteydessä. Myöhemmin alettiin ostaa naisille kihlasormuksia. Ja naiset päätyivät siksi kahden sormuksen kantajiksi.
Nykyään kihlasormus tulee useimmiten molemmille (lienee amerikkalainen tapa alunperin?). Jotkut sitten "yksi sormus miehellä" -periaatteen vuoksi hankkivat vihkisormuksen vain naiselle ja mies saa naiselta vihittäessä oman kihlansa. Mutta monet parit hankkivat molemmille myös vihkisormuksen, jolloin kummallekin tulee käteen kaksi sormusta.
Ok?
Älä stressaa. Tapa käyttää sormuksia vihkimisen yhteydessä on satoja vuosia vanha ja ehtinyt saada monen monituisia muotoja ajan kuluessa eri paikoissa ja kulttuureissa. Kaikki tavat ovat ihan oikein. Pari itse valitsee sen itselleen sopivan.
- hth**
Ainakin ennenvanhaan eteläisessä Saksassa oli paikoin tapana, että puolisoilla on kummallakin vain yksi vihkisormus (oikeassa kädessä, kuten Saksassa yleensä). Puolison kuollessa leski otti kumppaninsa sormuksen omansa rinnalle. Tämä siis kolme- neljäkymmentä vuotta sitten ainakin, ehkä vieläkin?
Tapoja on monia. Elä ja anna toisten elää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1416325Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143685Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213290Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1172467Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12038Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191376- 811208