miksi miehellä on kaksi sormusta

2naistako

Olen jotenkin jäänyt ulos tosta nykymaailmasta vissiin kun en tiedä. Kertokaa joku tietämättömälle ?

4

3129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kekkeruu

      Kaippa liittyy oman tahdon puuttumiseen?
      -Jossakin kuuluisalla nähty, nyt heti mullekin, olen haluttu.....

      • 2naistako

        Siis ihan oikeesti, vastatkaa nyt joka tietää. Kun joissain vihkitilaisuuksissakin nainenkin pujottaa miehen sormeen sormuksen. Niin onko se jo toinen, vaiko ensimmäinen ja olen kyllä nähnyt miehillä kahtakin sormusta. Kun minä menin kihloihin mieheni kanssa niin kumpikin osti toisilleen sormukset ja minä sain avioliittoon vihkimisen yhteydessä toisen.


      • hth**
        2naistako kirjoitti:

        Siis ihan oikeesti, vastatkaa nyt joka tietää. Kun joissain vihkitilaisuuksissakin nainenkin pujottaa miehen sormeen sormuksen. Niin onko se jo toinen, vaiko ensimmäinen ja olen kyllä nähnyt miehillä kahtakin sormusta. Kun minä menin kihloihin mieheni kanssa niin kumpikin osti toisilleen sormukset ja minä sain avioliittoon vihkimisen yhteydessä toisen.

        Vanhin perinne on se, että sormuksia on vaihdettu vasta vihkimisen yhteydessä. Myöhemmin alettiin ostaa naisille kihlasormuksia. Ja naiset päätyivät siksi kahden sormuksen kantajiksi.

        Nykyään kihlasormus tulee useimmiten molemmille (lienee amerikkalainen tapa alunperin?). Jotkut sitten "yksi sormus miehellä" -periaatteen vuoksi hankkivat vihkisormuksen vain naiselle ja mies saa naiselta vihittäessä oman kihlansa. Mutta monet parit hankkivat molemmille myös vihkisormuksen, jolloin kummallekin tulee käteen kaksi sormusta.

        Ok?

        Älä stressaa. Tapa käyttää sormuksia vihkimisen yhteydessä on satoja vuosia vanha ja ehtinyt saada monen monituisia muotoja ajan kuluessa eri paikoissa ja kulttuureissa. Kaikki tavat ovat ihan oikein. Pari itse valitsee sen itselleen sopivan.


    • hth**

      Ainakin ennenvanhaan eteläisessä Saksassa oli paikoin tapana, että puolisoilla on kummallakin vain yksi vihkisormus (oikeassa kädessä, kuten Saksassa yleensä). Puolison kuollessa leski otti kumppaninsa sormuksen omansa rinnalle. Tämä siis kolme- neljäkymmentä vuotta sitten ainakin, ehkä vieläkin?

      Tapoja on monia. Elä ja anna toisten elää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      223
      4111
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe