Vaimo patistaa laihduttamaan

Olen 180cm pitkä kaveri ja painan noin 80kg eli en ole mielestäni erityisen lihava. Vaimoni kuitenkin haluaisi että alkaisin laihduttamaan ja hänen mielestään minun pitäisi laihduttaa 10-20 kiloa. Miten nopeasti tuo onnistuisi, kun liikuntakaan ei ole minun juttuni? Onko yleistä että vaimo tuollaista ehdottaa, yleensä kai miehet patistavat naisiaan laihduttamaan.
10212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mielipiteet on lupa ilmaista, mutta on sitten vastaanottajan asia lähteekö hän toteuttamaan toisen ihmisen toiveita vaiko ei.
Sinä siis päätät onko sun hyvä olla nyt vai haluatko miellyttää vaimoasi ja muokata ulkonäköäsi vain hänen takiaan.

Liikuntaa lisäämällä energia siirtyy varastoista eli ihonalaisesta rasvakudoksesta käyttöön eli lihaskudoksiin. Paino ei putoa, mutta vartalo kiinteytyy.
Luultavasti vaimosi haaveilee sellaisesta muutoksesta sinussa, mutta puhuu väärillä termeillä.

Äänestä
  • Varmaan vaimoni toivoo sitä kiinteytymistäkin. Itse hän käy aktiivisesti salilla ja on muutenkin urheilullinen. Mutta luulen että hän toivoo myös laihtumista, koska yleensäkin pitää hoikista miehistä. Ehkä se 20 kg on kuitenkin liikaa…

    Äänestä

  • YksMies27v kirjoitti:

    Varmaan vaimoni toivoo sitä kiinteytymistäkin. Itse hän käy aktiivisesti salilla ja on muutenkin urheilullinen. Mutta luulen että hän toivoo myös laihtumista, koska yleensäkin pitää hoikista miehistä. Ehkä se 20 kg on kuitenkin liikaa…

    Mun mies 176cm ja painaa vähän yli 80 (oon välillä kuullut sen huikkailevan jotain 82 ja 84 kilosta) on todellakin aivan normaalirakenteinen, toki pientä pehmeyttä vatsassa, mutta kuka nyt muovista klumppuvattaa vasten haluaisikaan päänsä painaa.

    Olet terve ja normaalikokinen nuori mies. Se on kai tärkeintä???

    Aika pinnallista muutamasta kilosta huomautella, kun ei siis ole ylipainoa (terveysriski) vaan on täysin kyse estetiikasta.

    Vertaa: "haluaisin, että sinulla olisi 15 cm pitemmät/lyhyemmät hiukset, 5 sävyastetta tummemmat")

    Minullakin on eräs harrastus, josta mieheni ei valitettavasti innostu, vaikka itselleni se on kovin tärkeä.
    Tämä on vaan hyväksyttävä.
    Joitain asioita tehdään ja harrastetaan kumppanin kanssa, mutta niin rakas kuin hän onkin, ei meidän tarvitse innostua ihan jokaisesta samasta jutusta. Ehkäpä sinullakin on mielenkiinnon aiheita, joihin et odota vaimosi hurahtavan täysillä.

    Tärkeintä on molemmin puolin KUNNIOITTAA ja kuunnella toisen innostusta ja vaahtoamista. Ja ymmärtää, että jo tällaisen kumppanin löytäminen on mahtavaa.

    Vaikka vaimosi löytäisi jonkun kuntoilusta ja kehonsa senteistä kiinnostuneen - heillä ei ehkä olisikaan muuta yhteistä. Asioita kannattaa _punnita_. Normaalia, tervettä kroppaa ei :)

    Äänestä

Jos antaa yhtään perspektiiviä.. minä olen salilla käyvä nainen. Pituus/paino 182/80 ja en ole lihava enkä mikään sotanorsukaan. Vyötärö 75 cm.

Naisystäväsi on ihan pihalla.. IMO

Äänestä

Kiinteytyminen taitaa olla oikeampi termi kuin varsinainen laihtuminen. Sun tarvitsee tuskin laihtua viittäkään kiloa, mutta ennemminkin alkaa harrastamaan liikuntaa (kävelyä, juoksua, salilla käyntiä jne.), että saisit timmimmän kropan jota vaimosi todennäköisemmin haikailee. Liikkuessa painosi voi jopa nousta, mutta samalla vyötärösi pienentyä ja olemuksesi kohentua = lihasten kasvu.

Kuitenkin sun ei pidä tehdä yhtään mitään ellet sitä itsekin halua ja ilmaise se vaimollesi selkeästi. Ei hänellä ole oikeutta pakottaa sua muuttumaan sellaiseksi jota et halua.

Äänestä

Vaihda vaimo.

Äänestä

www.soffaproffa.weebly.com

Äänestä

Oma mieheni on hoikka 188cm ja 85kg.

Siinä on tosin liikaa, mutta VAIN vatsan kohdalla.

Hänelle ehkä riittäisi 5kg pudotus.

Liikuntaa ei harrasta.

Ja kun ei ketjun aloittajakaan harrasta, tulee vartalosta helposti löysä, vaikka ei paljon ylimääräistä olisikaan.

Itse olen "painava" 165cm ja 59kg, mutta käyn kuntosalilla 4 krt per viikko, joten kyllä sekä jossain näkyy..

Äänestä

Olen nyt onnistunut laihduttamaan n. 6 kg vaimon kannustuksen ansiosta. Ei kuulemma enää paljon tarvitsisi saada pois. Ja onhan se maha jo selvästi pienentynyt… :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


YksMies27v kirjoitti:

Olen 180cm pitkä kaveri ja painan noin 80kg eli en ole mielestäni erityisen lihava. Vaimoni kuitenkin haluaisi että alkaisin laihduttamaan ja hänen mielestään minun pitäisi laihduttaa 10-20 kiloa. Miten nopeasti tuo onnistuisi, kun liikuntakaan ei ole minun juttuni? Onko yleistä että vaimo tuollaista ehdottaa, yleensä kai miehet patistavat naisiaan laihduttamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu