Palelu ja pahoinvointi

kiiruna1

Olen nyt muutaman viikon palellut aivan älyttömästi. Samanaikaisesti on myös jatkuva etova olo, samankaltainen kuin mahataudin alkaessa. Kuukautiset on kyllä myöhässä jonkun päivän, mutta raskaus ei ole todennäköinen vaihtoehto. Uskoisin myös, että jonkinlaisella sisäisellä äänellä tietäisin olevani raskaana jos näin olisi, siltä ei kuitenkaan tunnu.

Ennen kuin lähden raskausasiaa selvittelemäänkään, ajattelin ihan mielenkiinnosta kysyä lieneekö kellään samanlaisia oireita? Onko nyt jotain kummallista pitkäaikaista mahapöpöä liikkeellä?

Kilpirauhasen vajaatoimintaan nämä oireet sopisivat hyvin myös, mutta tuskin sekään vaiva alkaa näin yllättäen?

4

12413

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ällöäklö

      No terve...

      Ite kärsinyt ja tutkiskellut omaa oksetus oloa jo kauan aikaa...
      olen nyt myös laittanu ihan kalenteriin ylös millon niitä tulee ja ajottuvat monesti kuukautisten alkamiseen tai hedelmällisen viikon ajankohtaan. Joskus kun on oikeen kova ällötysolo on myös ollu palelemista ja ihan kauheeta väsymystä.

      oon etsiny selityksiä ja netistä kerran löysin myös nämä oireet "uupumis-oireyhtymästä" ..olikoha se joku mms... mutta sitäkinhän mulla löytyy.. uupumus,masennus ahdistusta..

      aika kauan sulla on kestänyt jos se on tosiaan ollu jatkuvaa.. eli joka päivä viikon ajan tuota.. hmm.. tuntus jos se ois mahatautia ni se ois jo puhjennut ja ohi mennyt.

    • kiiruna1

      Juu tätä on kestänyt pian tuon kolme viikkoa. Ei se kokoaikaista ole, mutta päivittäistä kuitenkin. Tulee kylmiä aaltoja ja sellaisia pahoinvoinnin puistatuksia. Suihkussa joudun käymään pari kertaa päivässä kun on välillä niin kylmä ettei peiton allakaan lämpene. Itse ajattelin, että se norovirus on aika sitkeä, että olisikohan se voinut jäädä jotenkin vellomaan iskemättä päälle.

      Mutta on tässä myös elämässä juuri nyt ahdistusta aiheuttavia asioita, että yksi mahdollisuus tosiaan on, että se ahdistus vaan nyt jotenkin ilmenee noin pahasti fyysisinä hankaluuksina.

    • tuutikki

      palellut koko talven pitkin matkaa vatsaoiretta ilmavaivaa- välillä pahaolo ja lihassärkyjä
      Selvisikö oma palelunne ?

      • äklöällö

        No mä epäilen edelleen hormoneja.. Jos ei niistä johdu niin pakkokai ae on laittaa ahistuksen uupumuksen ym piikkiin.
        . Ootteko muuten ajatellu jos ilmavaivoja ja röyhtäytytä, onko myös pahaa makua suussa ja valkoinen kieli?
        . Ite pohtinut helpittasko ällöt jos vähemmän söis sokeria ja häätäis hiivan helvettiin kehosta... Kuhan keksii hyvän keinon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      48
      1548
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      24
      1080
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      88
      1044
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      88
      970
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      906
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      851
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      845
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      821
    10. 70
      789
    Aihe