Ihmeellinen juttu, ettei valtuusto kokoonnu korjaamaan mokaansa puheenjohtajiston vaalissa. Miksi hallitus ei jo viime kokouksessaan halunnut puuttua laittomaan tilaan? Kun valtuusto joutuu antamaan pian lausuntonsa sote- ja kuntauudistuksesta, niin kohtuullista kai olisi, että Lappajärven kuntaa edustaisi kuntalaisilta luottamuksen saaanut hallituksen ja valstuuston puheenjohtajisto. Mutta ei kun ei, niin jokin nyt järsii kuntademokratiaa. Mutta mikä, kerropa se!
Miksi Lappajärven valtuusto ei kokoonnu korjaamaan mokaansa?
Meni lekkeriksi
20185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Taas yksi lekkeri.Anna nyt vaan olla sen lekkerinkorkin kiinni ja ottamati sitä Itäkylän kuulua kilijua
Toimikauden alussa kunnanvaltuusto valitsee itselleen puheenjohtajan, jonka tehtävä on kutsua koolle valtuuston kokoukset ja johtaa niissä puhetta. Valtuusto kokoontuu tarpeen vaatiessa; tavallisesti pidetään noin 10-20 kokousta vuosittain. Ollakseen päätösvaltainen, kokouksessa pitää olla paikalla vähintään kaksi kolmasosaa kaikista valtuutetuista. Kunnanvaltuuston kokoukset ovat säännönmukaisesti julkisia. Kokouksissa tehtäviin päätöksiin tarvitaan ääntenemmistö.
Wp.
Kunnanhallituksen jäsenet valitsee valtuusto. Kunnanhallitukseen voidaan valita kuka tahansa, joka on kyseisessä kunnassa vaalikelpoinen kuntavaaleissa, ei kuitenkaan henkilöä, joka
toimii kunnan keskushallinnossa kunnanvaltuuston alaisena.
vastaa esimerkiksi lautakunnan esittelijänä kunnanhallituksen käsiteltäväksi tulevien asioiden valmistelusta.
on merkittävässä asemassa sellaisessa liiketoimintaa harjoittavassa yhteisössä, jolle kunnanhallituksen tekemät ratkaisut voivat tuottaa olennaista hyötyä tai vahinkoa.
on merkittävässä asemassa kunnan henkilöstön edunvalvonnasta huolehtivassa yhteisössä.
Kunnanhallituksen jäsenten enemmistö ei myöskään saa olla kunnan tai kunnan määräysvallassa olevan yhteisön tai säätiön työntekijöitä.
Wp.
"Höpinöilälle vaktaa" on unohtanut tai ei tiedä, että puheenjohtajiston vaali toimitetaan samassa toimituksessa. Näin ei Lappajärvellä tapahtunut, eli puheenjohtajiston vaali joudutaan panemaan uusiksi. Parasta tietysti olisi suljettu lippuäänestys, jossa kukin valtuutettu kirjoittaisi lippuun kolme nimeä. Eniten ääniä olisi pj, toiseksi eniten 1. vpj, ja kolmanneksi eniten 2. vpj. Näin klikit eivät voisi sanella vaalia, ja menettely antaisi oikeutta myös pienryhmille.
tuntuu että Lappajärvellä on ihan omat lait ja toimintatavat , se pieni piiri jyrää päätöksiä ihan oman mieltymyksiensä mukaan
ONNEKSI PIAN ASIOIHIN TULEE MUUTOS! Eli aletaan hoitamaan asioita avoimesti ja demokraattisesti-KAUHAVAN MALLIIN.
Nissin päättäjille tuo avoimuus on kyllä ihan uusi käsite. Kyllä kauhavan päättäjillä on kivinen sarka kynnettävänä.
On varmasti,mutta tulee onnistumaan.Jopa itäkylän ,jos siltä kaupunginvaltuustoon edes 1 saadaan,opetetaan demokratian tavoille.voi siinä lappajärveläisvaltuutetuilla olla vähän vieroitusoireita,mutta ajan mittaan kyllä totutaan....
Itäkylä ei tule liittymään kauhavan kelkkaan ja ylipääki alajärveen. Nissiset kyllä tuloo jos huolitta niillä ei oo muita ottajia.
Valtiovalta ei hyväksy osaliitoksia.Siis kerralla koko Lappis Kauhavaan!
osakuntaliitoksista.
Valtioneuvosto päätti äänin 8–4 Sipoon lounaisosien liittämisestä Helsinkiin 28. kesäkuuta 2007 selvitysmies Pekka Myllyniemen ehdotuksen pohjalta. Alueen koko on Myllyniemen esittämä 3 000 hehtaaria. Päätöksestä tehtiin useita valituksia, muun muassa Sipoon kunta valitti päätöksestä. 15. tammikuuta 2008 Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valitukset. Alueliitos tapahtui 1.1.2009.
. Korkein hallinto-oikeus katsoi myös, valtioneuvoston kantaan yhtyen, että Sipoo oli lyönyt laimin alueen kehittämisen valtakunnan kokonaisedun mukaisella tavalla.
Haukiputaan kylät Kuivasjärvi, Pateniemi ja Herukka liitettiin Ouluun.
Maskussa sijaitsevan Livonsaaren seudun liittäminen Naantaliin vuonna 2011.
Raahen kaupunginvaltuusto pääsee heti kolmannessa kokouksessaan puimaan jälleen kuntaliitoksia. Vihannissa vuosi sitten tehty esitys osakuntaliitoksesta Oulaisiin kummittelee nyt Raahessa.
Käsittelyyn on tulossa Vihannin kuntaliitosselvittelyn alkumetreillä helmikuussa 2012 syntynyt esitys, jossa Vihannin silloinen valtuutettu Jari Törmikoski (kesk) esitti, että osa Vihannista liitetään Oulaisiin ja osa kunnasta Raaheen.
Pohjanmaan Aluetieteen professori Hannu Katajamäen mukaan osaliitokset tulisi ottaa kuntaliitoksissa aidosti mukaan keskusteluun. Kokonaisen kyläyhteisön tahtoa voitaisiin kuunnella aiempaa enemmän.
Vaasan yliopiston aluetieteen professori Hannu Katajamäki ennustaa, että kuntaliitosten lisääntyessä myös osakuntaliitoksia nähdään lisää. Hän ei pidä toiseen suuntaan liittyviä uhkana varsinaisille kuntaliitoksille. Parhaimmillaan uuden kunnan toiminnallisuus jopa lisääntyy.
Katajamäki painottaa, että osaliitokset pitäisi yleensä toteuttaa vähintään kylittäin tai kyläkokonaisuuksittain.
Yle pohjanmaa.
--------------
Suomenniemeltä löytyy intoa osakuntaliitokseen
Suomenniemi on tekemässä kuntaliitosta Ristiinan ja Mikkelin kanssa. Kunnan eteläosissa kuitenkin elätellään ajatusta osakuntaliitoksesta Savitaipaleen kanssa.
http://www.ilkka.fi/mielipide/yleisöltä/pijetaan-lappajarvi-jarviseuvun-sisajarvena-1.1178795
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:SAyZGu5frIcJ:www.vm.fi/vm/fi/04_julkaisut_ja_asiakirjat/03_muut_asiakirjat/20111230Vuoden/01_Kunnan_peruspalvelujen_valtionosuus_ja_kotikuntakorvaukset_2012.xls &cd=3&hl=fi&ct=clnk&gl=fi&client=firefox-a
Pörkö puhuu taas pötyä eikä muista kuntarakennetyöryhmän kuntakarttaa, jossa itäkyläläisille ja räyrinkiläislle annettiin mahdollisuus valita suuntansa. Kaikki viittaa siihen, että nissiset sapotoivat ylipääläiset ja itäkyläläiset erkanemaan Kauhavan imusta. Ja hyvä niin. Näytä Pörkö mustaa valkoisella, ettei valtio hyväksy pakkoliitoksia. Itäkylän ja Savonkylä asukkailla on myös mahdollisuus kansanäänestykseen, ja sen olpputuloksesta ei tällä menolla ole mitään epäselvyyttä.
TÄSSÄPÄ Lappajärvi on esitetty yhtenä kappaleena-vielä ei ole määrätty mihin se liittyy,mutta on selvää että TIETENKIN KAUHAVAAN: http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/salainen-kuntakartta-ministerion-suunnitelmat-paljastuivat?kommenttisivu=4
Hyvä kartta,Lappajärveltä Alavuudelle ainoastaan sata kilsaa,kyllähän tuon äkkiä Ladalla ajeleepi
Pörkö puhuu edelleen pötyä. Karttahan oli vihreiden tietokonemiesten "malli". Ja ei kai se ollut kovin salainen, kun kun se oli luettavissa netissä jo ennen SK:n julkaisemista. Pörkö ei muista parin valtuustokauden takaa, kun merkittävä osa valtuutetuista poistui salista rotestiksi kauhavahuumaan. Miksi Lappajärvellä ei anneta äänestysalueiden päättää kansanäänestyksellä yhteistyönsä suunnasta. Kunnallinen kansanäänestyshän Lappajärvellä ammuttiin alas muka kustannussyihin vedoten. Valtuuston laittoman puheenjohtajiston pitkittäminen vahvistaa, että entiset kujeet näyttävät Lappajärvellä jatkuvan.
Onhan tässä kevättä......
Ei helvetti mitä lasetusta täällä puhutaan niin paljon paskaa et on koko viestiketju ruskeana. Onko sillä nyt merkitystä mihin liitytään ja mitä tehdään kun kumminkin kyse on ylimenokaudesta. Väki ei riitä piiretiin harpilla sitten Kauhavalta tai Alajärveltä halkaisialtaan 150km:in ympyrä. Kyse on siitä milloin kaikki määräykset annetaan Seinäjoelta. Veikkaus aikaa menee noin vajaa kymmen vuotta
Hommataan äkkiä maahanmuuttajia muutama sata vuodessa,mummonmökkejä kyllä on,Järviseudulla tarvitaan rikastusta.Itäkylästä voitaisiin aloittaa kokeilu,taikka sitten Kärnästä.Kärnä olis hyvä kun salmensillalle tekiis rautaasen portin niin eivät karkaisi,tekemään niitä juttujansa.Talavellakin pysyisvät Kärnässä kun ei annettaas niille muita kenkiä kun varvastossut.Tyäkenkiähän hyöt eivät tarvihe.
Mitäs tuumaatta tällaasesta ratekiasta
On sillä.
Lapuaan liittymällä päästään heti kiinni seinäjoen alueen vaurauteen.
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite?c=AMArticle_C&childpagename=KAL_newssite/AMLayout&cid=1194721298197&p=1194596113763&packedargs=packedargs=AMArticleCommentThreadDetails%3AcurrentPage=5&pagename=KALWrapper
Kylllä kun tuota karttaa katsoo,niin maantieteellisestikin Lappajärvi on Kauhavan nautinta-aluetta.Tulee meinaan niin yhtenäinen alue evijärvenkin tullessa kimppaan.Itäkyläkin niin kivasti siinä kyljessä.....
Vessanpönttö Kauhavan keskustassa keskellä tietä
2 Vastausta 92 Lukukertaa
kauhavalaaane
14.6.2012 02:07
0
Kuka oli vienyt? Kuulin huhua, että eräs Kokoomuksen valtuutettu olisi jopa käynyt pöntöllä asioimassa.
Kutista kaikki kommentit
paree ilman...
15.6.2012 11:39
Sopisi hyvin kauhavan ja koko etelä-pohjanmaan tunnukseksi !
samanmielinen.
15.6.2012 13:08
TOTTA!!!!!!!!111111111111111