kesäkunto

summerfit

Hei! Olen nuori tyttö, jolla on selluliittia reisissä ja takapuolessa, aika rutkasti! Olen normaali painoinen ja haluaisin kesäksi reidet siihen kuntoon että kehtaa olla kesämekoilla ilman häpeää. Ruokavalio ei ole kummemmin epäterveellinen ja olen vaihtanut jo herkut hedelmiin. Kuntosali mahdollisuus on ja lenkkeilyt ja kotona on painot ja kahvakuula. Miten saisin kesään mennessä selluliitit pois? Hyviä vinkkejä tarvitaan !

5

361

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+10

      Ihan siis takuuvarma keino on alottaa kuivaharjaus mahdollisimman pian. Ja niin monta kertaa päivässä ku vaan ehtii. Kolme-neljä kertaa n.20min päivässä, ni saa nopeita tuloksia. Toinen keino, joka kannattaa alottaa ton lisäks, on kylmä vesi. Eli vaik lämpimän suihkun lopuks vesi jääkylmälle, ja käy ainaki noi ongelmakohdat läpi, ellei tahdo kokonaan kylmää suihkua niskaan.

      En tajuu miten ihmiset ostaa kalliita selluliittivoiteita, kun on jo kuitenki todettu toi kuivaharjaus parhaaks keinoks päästä eroon selluliitista. Ite oon jo vuosia tehny tätä, ja aina ku alan jättää vähemmälle, ilmestyy selluliittia jonnekkin. Tän alottaessani paino myös tippui, vaikken mitenkään muutoin muuttanu elintapoja.

      Ihmeessä nyt vaan kaikki kuivaharjaamaan!

      • tietämätön

        mitä se kuivaharjaus on? siis millä tehdään?

        Itse luin ton "kuppausglubi"-ketjun ja hankin sellaset kupit itelle. aloittelen vasta..


      • kuivaharjaaja
        tietämätön kirjoitti:

        mitä se kuivaharjaus on? siis millä tehdään?

        Itse luin ton "kuppausglubi"-ketjun ja hankin sellaset kupit itelle. aloittelen vasta..

        Kuivaharjaus tehdään siis esim kuivalla pesuharjalla. Itse käytän noita hanskoja, joita myydään aika laajalti kaikissa perus ruokakaupoissa. Omani on honkkarista, maksoi euron kpl.

        On kyllä myös itelläni toiminu uskomattoman hyvin, vaikken liikuntaa juurikaan harrasta... Eli pyörivin liikkein alotetaan jalkapohjista, jaloista, jne. Sydämeen päin kuitenki aina, tehostaa pintaverenkiertoa niin et voi joitain sairauksia potevalle olla haitallista tehdä väärässä järjestyksessä.

        Tän jälkeen olo tosiaan on yhtä virkee ku ois just ottanu kylmän suihkun.


      • summerfit
        kuivaharjaaja kirjoitti:

        Kuivaharjaus tehdään siis esim kuivalla pesuharjalla. Itse käytän noita hanskoja, joita myydään aika laajalti kaikissa perus ruokakaupoissa. Omani on honkkarista, maksoi euron kpl.

        On kyllä myös itelläni toiminu uskomattoman hyvin, vaikken liikuntaa juurikaan harrasta... Eli pyörivin liikkein alotetaan jalkapohjista, jaloista, jne. Sydämeen päin kuitenki aina, tehostaa pintaverenkiertoa niin et voi joitain sairauksia potevalle olla haitallista tehdä väärässä järjestyksessä.

        Tän jälkeen olo tosiaan on yhtä virkee ku ois just ottanu kylmän suihkun.

        käykö esim. vampun karhea puoli tuohon tarkoitukseen kun pesuharjaa ei taida meiltä löytyä?


    • 6+15

      Kiinteyttäviä liikesarjoja kannattaa myös tehdä, kuten kyykkyjä, varpaille nousuja siten, että toinen jalka on ojennettuna esim tuolin päälle jne. Kun iho ja pintakerros on kiinteä niin selluliittikaan ei tule niin selkeästi näkyviin vaikka sitä vähän olisikin. Itse teen näitä liikesarjoja samalla kun työntelen toisella kädellä vauvaa nukkumaan vaunuissa, katson TV:tä, sekoittelen ruokakattilaa samalla jne niin ei tarvitse erikseen varata aikaa kiireisen arjen keskellä jumppatuokioihin. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3405
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2529
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      99
      2482
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      2154
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1693
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      48
      1584
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1516
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1305
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      134
      1245
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1146
    Aihe