Palkankorotus ja nuuka pomo

Epäreilua

Koskahan olisi oikea aika pyytää palkankorotusta, kun meidänkin yrityksessämme on pari ihmistä juuri irtisanottu yt-neuvottelujen seurauksena, ja pari ihmistä joutui tyytymään työajanlyhennykseen? Tosin itse olen toimihenkilö, ja henkilöstövähennykset kohdistuivat tuotantoon, mutta pääpointti oli kuitenkin henkilöstökulujen vähentäminen, joten ei kai yhden palkkaa nosteta, jos toinen joutuu kilometritehtaalle...

Toinen asia on se, että pomo on todella nuuka. Täällä on ihmisiä, joiden palkkaa ei ole yli kymmeneen vuoteen nostettu euroakaan, tai tyyliin yhden kerran aikoja sitten muutamalla kympillä. Pärstäkerroin kuulemma ratkaisee, että millaista palkkaa ihmiset saavat. Samoista töistä saattaa palkanvaihtelu olla monta sataa euroa kuukaudessa.

Pomo on myös tunnettu siitä, että jos joku kysyy lisää palkkaa, niin vastaus on jyrkkä ei, ja aina sama selitys "on muutenkin niin tiukat ajat". Tai sitten pomo lukittautuu huoneeseensa, eikä edes halua keskustella lisäpalkkaa pyytäneen ihmisen kanssa.

Kuinka siis perustella lisäpalkan toive niin, että se menisi läpi? Itse olen jo jonkin aikaa tehnyt periaatteessa kahden ihmisen työt, koska toiselta paikalta menehtyi työtoveri tapaturmaisesti, eikä pomo nuukuuttaan halunnut palkata tilalle uutta henkilöä. Tuon menehtyneen ihmisen työt on pikkuhiljaa sälytetty minun harteilleni, eli päiväni ovat täpötäynnä töitä ja stressiä, kun yritän (ja teen!) omien hommieni lisäksi nuo toisen henkilön tehtävät. Yhden kerran olen koettanut saada palkanlisää, kun totesin että minun ansiostani ei ole tarvinnut palkata ketään uutta, mutta perustelu pyynnön torjumiselle oli jälleen kerran "tiukat ajat".

Minua kehutaan jatkuvasti ahkeraksi ja tehokkaaksi, mutta palkankorotustoiveeni saa aikaan korkeintaan vastaehdotuksen, että "laske veroprosenttiasi, niin nettoansiosi nousevat". Siis oikeasti, mitä?!?

11

969

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepjep

      Isoin ongelmasi on nuuka pomo, ei vaikeat ajat. En usko, että tilanteesi muuttuu miksikään vaikka ajat paranisivat. Voit koittaa tehdä palkan korotus toiveen tai vaatimuksen kirjallisena. Jos tämäkään ei auta ota yhteyttä ammattiliittoosi, jos kuulut sellaiseen. Sieltä saat parhaiten apua ja ohjeita palkan korotuksen hakemiseen ja siihen mitä sinulle kuuluisi maksaa. Joka tapauksessa kannattaa miettiä tarkkaan etukäteen mitä sanoo pomolle, ettei mene jauhot suuhun itsellä. Kenenkään ei pidä talkoilla tehdä töitä, ei edes tällaisena aikana.

    • ankara talvi siperia

      Palkankorotukset on kiinni seuraavista asioista

      -Perusteista ja niiden esitystavasta
      -Esimiehestä ja hänen esimiehestään jne.
      -Taloudellisesta tilanteesta yrityksessä
      -Oletko tärkeä tai osittain korvaamaton

      Ei tarvi kuin yksi näistä mennä pieleen niin korotusta ei heru.
      Mieti sitä.

    • blaaaaa

      "tiukat ajat" ei ole mikään peruste olla maksamatta lisäpalkkaa, varsinkin kun sun vastuulla on kahden ihmisen hommat. tolla perusteella kukaan ei koskaan sais mitään lisää, koska ihan samalla vois vedota vaikka siihen, että "paremminkin vois firmalla rahallisesti mennä".

    • Toivonkipinä

      ainahan sitä voi pyytää ja useimmiten saakin neljä kertaa: toivoa, pyytää, pettyä ja olla ilman

    • 5+7

      Mistä helvetistä joku kuvittelee että on harteilla kahden ihmisen työt jos selviää siitä yhden ihmisen työpanoksella ? eikö silloin ollut kyse siitä että ennen oli kaksi ihmistä tekemässä yhden ihmisen työt ?

      Kyllä työntekijän velvoite on tehdä parhaansa eikä tehdä sitä minimiä että firmalla on kannattavaa rimaa hipoen pitää työntekijää.

      ehkä hieman karrikoitu kommentti mutta takuulla asiaan osuva, paitsi sosiaalipummin mielestä mikä on töissä tekemässä mielummin ei mitään vaikka työnantaja kaatuisi sen laiskuuden takia, onhan työnantana kapitalistiriistäjä.

      onko muuten ylllättävää että yrittäjän keskitulot ovat suomessa pirun paljon pienemmät kuin työntekijällä, ja karmeammaksi tilastot muuttuvat kun vertailuun otetaan todellinen tuntipalkka TEHDYISTÄ työtunneista ja jätetään laskematta ne lenuumiset työpaikalla. ero voi olla jopa 30-40% palkansaajaan verrattuna-

    • kannattaako

      Firmassa ei enää palkita esim. projektikohtaisista onnistumisista, joka olisi pieni huomiointi hyvin tehdystä työstä. Työntekijät tekevät vaan normisettiä ja katselevat uusia työpaikkoja.

    • Nuukin pomo

      Täällä ilmottautuu yksi jonka palkka myöskin noussut muutamalla kympillä 10 vuoden aikana ja kun palkkaa menin kysymään lisää hieman yli 100e niin naurettiin tyyliin päin naamaa.
      Teen ihan käsittämättömän määrän töitä tuolla firmassa ja näyttää siltä että firma kuitenkin parantaa tulostaan vuosi vuodelta, perustelu aina sama "vaikeat ajat".
      Nyt on tilanne ajautunut siihen etten tuolla palkallani saa enää maksettua kuin laskut, kun vuokrat ym kulut nousseet 50-100e vuodessa niin ymmärtäähän sen tyhmempikin että jos tuolla joskus pärjäsi niin ei enää pärjää!
      Täytyy viimeinen taisto tuon asian eteen tehdä ja jos ei natsaa niin täysillä työnhaku päälle.
      Meidän pomo on sitten se Suomen nuukin!

    • Kannattaa miettiä

      Tuolla on 300000-500000 tulijaa tekemään se sun työ jopa pienemmällä liksalla mitä nyt saat, joten jos liksa ei kelpaa, niin.......

    • Mietitty on

      No jos se ajatusmaailma on tuonmoinen niin kuin varmaan muuten onkin niin pitäköön tunkkinsa..

    • Ins.

      Jokainen työntekijä on näitä asioita käynyt mielessään läpi. Oman kokemukseni pohjalta ehdotan seuraavaa:

      1. Ota selvää esim. liitosta, hyviltä tuttavilta jne., kuinka suurta palkkaa alallasi yleensäkin maksetaan.

      2. Jos saat liian vähän, mene pyytämään pomoltasi lisää (laske tavoitteen päälle hiukan neuvotteluvaraa)

      3. Jos pomosi torppaa ajatuksen tai vastaa jotain epämääräistä, sano että jokainen on saamansa palkan arvoinen (ja katso reaktiota)

      4. Ala hakea uutta duunia.

      Mutta huomioi: nykyinen palkkasi on täysin riittävä, jos olet edelleen töissä vuoden päästä samalla palkalla!

    • xxxxx MURIKKA xxxxx

      Meillä metalli firman pomo nosti palkkaa kuudelle parhaalle p..seen nuolijalle. Tämä uusi pomo suosii sellaisia jotka kehtaavat kehua / palvoa häntä ja sellaiset hiljaisemmat jotka todella tekevät töitä liikaakin ja vielä noitten nuolijoittenkin edestä, niin heille ei korotusta heru. Pomo kyttää kahvitaukojen pituuksia ja ne jotka ovat hänen suosiossa, niin saavat olla vaikka tunnin tauolla ja sanomista ei tule, mutta jos me muut ollaan minuutinkin yli niin heti on kimpussa. Ihme äijä kun ilkeää tuollaista tehdä, mutta olisikohan narsistisuudella asiaan vaikutusta. Olen huomannut että pomo myös käyttää nuoleskelijoita tietolähteenään ja siitähän seuraa se että nämä kielijät keksivät kilpaa juttuja pomolle henkilöistä joista eivät pidä tai joita kadehtivat ja kaikki menee tietysti täydestä ja taas me saadaan kärsiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      76
      771
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      750
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      653
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      587
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      521
    9. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    10. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    11. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      503
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      466
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      402
      452
    14. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      436
    15. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      76
      431
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      394
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    20. Mikä on toinen nimesi?

      😊
      Ikävä
      28
      384
    Aihe