vuotias mies.7luokkaa koulua kansa/peruskoulu.Viimeksi töissä 2004.En ymmärrä miksi työnantajat vieroksuvat?
48
närkästynyt
11154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Osaatko muutakin kuin kitata kaljaa? Jos vastaus on kyllä, niin ei pitäisi olla hätää päivää - senkus alat myymään osaamistasi!
Aikuiset, jotka ei ole suorittaneet peruskoulua voi suorittaa sen loppuun iltalukiossa joissa on tämä järjestetty ainakin osassa, mm. suurimmissa kaupungeissa. . Siellä samassa voi sen jälkeen suorittaa siihen perään itse iltalukion, ja sitten voikin hakeutua korkeakouluun. 48 vuotias ei työmarkkinoille sellaisenaan enää kelpaa, valitettava fakta, mutta kyllä siinä nyt paremmin eläkeiän odottelu kuluu kun sivistää itseään ja hankkii sellasen koulutusidentiteetin jota ei joka lähiöbubijampalla ole. töiden saanti voi olla jopa teoriatasolla mahdollista kun on kunnon koulutus, muttei sitäkään kukaan varsinaisesti lupaa, kuten ei kellekään muullekaan täällä.
jotenkin käy sääliksi niitä kun on käynyt vaan kansakoulun eikä koskaan ole oppinut englantia, työkaverina ollut joskus sellasia. ne jää niin paljosta paitsi kun ei kouluttaudu edes jälkeenpäin, lomamatkat, nettikaupat, tekniset ohjeet työkaluissa ym. kaikkialla siitä englannin taidosta hyötyy kun sen vaivautuu opettelemaan
Jos et ole vielä huomannut niin olet liian vanha töihin. Työnantajien mielestä ikäsi on liikaa ja koulutuksesi liian vähän. Sellainen ikärasismi lintukoto meillä täällä on.
kukaan ei kyllä ihan aikuisten oikeasti kysy tuon ikäiseltä mitään koulutodistuksia.... pitäisi olla niitä työtodistuksia. Ja niilläkään ei ole mitään tekoa jos vaikka johonkin yksinkertaiseen hommaan haet ensin josta sitten eteenpäin.
Huono provo
Työnantajat vieroksuvat koska olet työtön. Tässä maassa kun jää työttömäksi niin sitten on sama vaikka rupeasi alkoholistiksi, töihin ei pääse. Täällä on ilmeisesti ollut kommentoimassa joku kakara, joka ei ole ikinä ollut työtön kun aina on isä järjestänyt suojatyöpaikan, päätellen siitä että luulee koulutuksen auttavan.
Työttömyys on ikävä juttu, ja vaikea kaikille maistui viina tai ei, oli koulutusta tai ei,
mutta tuo nyt on lähinnä säälittävä asenne että koulutus on turha. Ei täällä missään luolamiesajalla enää eletä. Asennnoitumisesta päätellen veikkaan ikähaarukaksesi sellaista 58 - 63 vuotta
EI ole vapaita työpaikkoja ei ikäsi estä työnsaantia
ei-Ole maksjiatyöstä pörssitalous on tehnytsen.
Jos jotakin töitäsaat joudut riistopalkka hommiin
Onko järkeä pitemmänpäälle eikö duuni pitäsi
olla sellaista että saat kohtuullisen toimeentulon.
Joku sanoi, että markkinoi itseäsi ja osaamistasi. Tuo on tietysti totta jos meinaa töihin päästä.
Tunnen yhden tyypin joka osaa melkein mitä tahansa ja minkä tekee niin tekee hyvin ja mitä ei osaa niin sen hän oma-aloitteisesti opettelee hyvin nopeasti.
Mutta hän ei ole ollut juuri koskaan töissä muutamia lyhyitä pätkiä lukuunottamatta, eikä ole tainnut koskaan hakeakaan. Hänellä on melkein aina joku oma homma tai projekti menossa, ei siis mitään hämärähommaa vaan tekee lähinnä itselleen tai jelppaa kavereita.
Hän on ollut hakijana työvoimatoimistossakin mutta siellä jutut ei ns. natsaa. Sieltä on laitettu muutaman kerran jonnekin tukipaikkaan jossa suunnilleen vain ollaan, ei kuulemma viihtynyt. En muista, että hän olisi koskaan valittanut sitä, että kun on työtön. Kaikille työttömyys ei ole ongelma.
Olisi tärkeää, että näitä lahjakkaita tyyppejä saataisiin jollain tavalla mukaan työelämään. Sillä tavalla heitä ei saada, että aletaan työkkärissä vääntämään ja kääntämään heidän kanssaan jotain typerää suunnitelmaa, eivät ne sellaiseen ala, korkeintaan pakosta ja muodon vuoksi.
Minä ihmettelen laiskuuttasi. 2004?!? Eikö tuossa ajassa nyt olisi ehtinyt hommata jonkinlaista koulutusta. Tänäpäivänä lähes kaikki työt vaatii jonkin kurssin tms.. Ja tämä on hyvä asia kaikkien kannalta!
mä taas olen ikäni ollut hyvissä hommissa vaikkei ole kuin kansakoulua 5 luokkaa ja oppikoulua 4 luokkaa, sen jätin kesken kun oli pakko mennä töihin tietystä syystä....