ESC 2013 - taso

Nyt on 14 maan edustusviisut valittu ja 22 maata valkkaa viisunsa myöhemmin. Mitä mieltä olette viisuihmiset, millainen on tämän 14 kappaleen otoksen perusteella tämänvuotinen taso?

Mielestäni aika heikko. Olen yrittänyt kuunnella kaikkia kappaleita ennakkoluulottomasti, ja kyllä suurin osa kulahtaa parin kuuntelun jälkeen tai sitten ei jää ollenkaan mieleen. Esim. Saksan Cascada ja Glorious on liian samantyylinen heti Loreenin voiton jälkeen.

Poikkeuksena Norjan I feed you my love. Siinäkin on jotain tuttua, mutta ei näistä ympyröistä. Jos tuohon listaan vielä kakkonen ja kolmonen lisätään, niin mielestäni Tanska ja Islanti.

Tämä siis oma mielipiteeni, ja toivon ettei kukaan nosta nyt myrskyä vesilasissa, koska kyseessä on siis pelkkä mielipide, ei mikään viisuammattilaisen näkemys ja ehdoton totuus :)
18260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Aika lailla samaa mieltä. Taso ei ole ihmeellinen, ainakaan vielä. Norjan kappale on oikeastaan ainoa, joka on mielestäni hyvä. Kelvollinen on myös Ukraina ja Islantikin menettelee. Saksa muistuttaa Euphoriaa hivenen liikaa. Suomen renkutus on joukon jatkona, voihan se finaaliinkin yltää, jos taso ei tuosta nouse.

Äänestä

cascada silti paras noista:/

Äänestä

Norja, Tanska, Saksa. Siinäpä ne parhaat tähän mennessä. Uskoisin, että valitsemalla Mikaelin Suomi olisi ainakin vielä tässä vaiheessa mukana näissä etukäteiskärkikahinoissa.

Tässä muuten ulkomaalaisten mielipide laulujen järjestyksestä: http://www.escstats.com/chart13.htm Suomi (yllätys, yllätys) aika pohjalla, siinä missä samana päivänä valittu Norja lähestyy kovaa vauhtia kärkeä.

Äänestä

Suomen kappale kuulostaa auttamattoman vanhanaikaiselta muihin valittuihin kappaleisiin verrattuna. :( Taitaa olla kaikkien aikojen floppi tulossa, ellei biisiä älytä sovittaa 2010-luvulle.

Äänestä

Norjalla on ollut hyvä taso Euroviisuissa jo pitkään. Ehkä sitä diskojätkää lukuun ottamatta...

Äänestä
  • Joo, norjalaisillakin alkaa olla menestysresepti pikku hiljaa hallussa. Ennen vanhaanhan Norja oli juuri se maa, joka tavallisimmin jakoi jumbosijan Suomen kanssa. Kiva, että edes toinen on päättänyt sittemmin ottaa itseään niskasta kiinni, vaikka edellisvuoden Eric Saade -kopio olikin aikamoinen huti. Mutta tänä vuonna allekirjoittanut ainakin kannattaa Norjan tyylikästä elektropoppista täysillä Suomen humputuksen sijasta.

    Äänestä

  • Toojin "Stay" oli sentään 2010-lukua ja sävellys huomattavasti parempi kuin ruotsalaisen "Popular". Ruotsalaiset taitavat musiikkinsa myymisen.

    Äänestä

  • Norway 12 points kirjoitti:

    Joo, norjalaisillakin alkaa olla menestysresepti pikku hiljaa hallussa. Ennen vanhaanhan Norja oli juuri se maa, joka tavallisimmin jakoi jumbosijan Suomen kanssa. Kiva, että edes toinen on päättänyt sittemmin ottaa itseään niskasta kiinni, vaikka edellisvuoden Eric Saade -kopio olikin aikamoinen huti. Mutta tänä vuonna allekirjoittanut ainakin kannattaa Norjan tyylikästä elektropoppista täysillä Suomen humputuksen sijasta.

    Norja otti murskavoiton vuonna 2009, mutta sen jälkeen meno on ollut melkoisen suomimaista: omissa viisuissaan 2010 sija nro 20, vuotta myöhemmin semifinaalin 17. ja viime vuonna jumbo. Tosin olen sitä mieltä, että nuo kappaleet olivat sijoitustaan parempia. Tänä vuonna Norja petraa huimasti.

    Äänestä

Sanokaa mitä sanotte, Suomella on tänä vuonna erittäin korkeatasoinen kappale ja sen esittäjä. On varmasti top 10:ssä.

Äänestä
  • Paljonkos olet lyönyt vetoa? Sunhan nimittäin kantsis, ku noinkin "varmana" oot. Muutaman huntín eurotukon jos tiskiin, ku lyöt tulee moninkertasesti takasin. :D
    Turha täällä hihhuloida tyhjää.
    Tiskille vaa,mars ja, kun voitat, annat tehdä Iltiksen juttua,tienaat silläki niin ku nykäsmatti konsanaan. Sigfriedsin voisit sitte ottaa kainaloo ja sillee..

    Äänestä

Ei hyvä helevetti... alkaa masentaa tämä taso sitä mukaa kuin uusia edustuskappaleita valitaan ympäri EBUa... Armenia, Unkari, Serbia... kaikki "luottomaat" yksi toisensa jälkeen lähettää scheissea Malmöön... Onkohan tänä vuonna jokainen EBU-maa varovaisesti liikkeellä sen takia, ettei vain tarvitse järjestää ensi vuoden viisukekkereitä? Tässä seurassa Suomen viisu alkaa nousta arvoon arvaamattomaan.

Äänestä

Aika niukasti on omia suosikkeja tänä vuonna, mutta ne vähät, joita jaksaa kuunnella useamminkin ovat Norja, Itävalta, Kypros, ja yllättävän hyvä on San Marinokin tänä vuonna. "Ihan ookoo"-kastiin laitan Bonnie Tylerin, Hollannin, Israelin ja Tanskan.

Äänestä

Mulla suosikkeina Norja, Tanska, Kroatia, Alankomaat, Albania ja Unkari. Alankomaiden Anouk on tosi hyvä. Montenegron biisi on "mielenkiintoinen", he kulkevat täysin omia polkujaan. Ruotsin biisiä moni haukkuu, mutta omasta mielestäni se on ihan hyvä sekin. Pohjoismaiden keskinäinen järjestys on mielestäni: Paras on Norja, sitten Tanska, Ruotsi, Islanti ja heikoin Suomi. Mutta on kokonaiskilpailussa sentään muutama huonompikin kuin Suomi. Omia inhokkejani ovat Romania, Armenia, Liettua, Malta ja ehkä vielä Slovenia.

Äänestä

Anoukhan on ollut jo tunnettu jonkin aikaa. Siinä on räväkkä mimmi.

Äänestä

Niin Euroviisu!!! 12 kirkasta pojoa!

Äänestä

Mun mielestä just Suomella on paras biisi. Kaiklla on tänää vuonna jotkut masentavat biisit ja Suomella on just tommonen hauska ja rytmikäs!

Äänestä

Suomen biiisi on hiton lapsellinen. Siinä ei ole mitään laaduaksta tai erikoista joka jäisi mieleen.

Äänestä

On teillä taas euroviisutietoudet puuttuvaiset. Euroviisuissa on kyllä se äänestyspuolikin, mutta ennenkaikkea Euroviisut ovat Euroopan Unionin vuosittaisia tilannekatsauksia suurvaltamme tapahtumista. Että mitä nyt viime aikoina EU:ssa onkaan tapahtunut. Viime aikojen tapahtumat ovat olleet ns. laidasta laitaan, kun ei oikein vieläkään olla Suomen kansanmurhasta toivuttu ja ydinsota ainakin vielä tuntuu ja näkyy...

Käykää lukemassa Marry me tonight... palsta ja sitten uusi arvio, mikä biisi saa kannatusta ja mikä ei. Niin ja taso on tänä vuonna poikkeuksellisen korkea, sillä minä ainakin olen suunnitellut Euroviisuja tänä vuonna jo viime syksystä lähtien... että ei ole mitään viimehetken hittifiilauksia yhtään. Erityisesti Suomen Marry me on hyvin pitkän hittibiisisuunnittelun tulos ja sen pitäisi kuulua. Ja sen kuuluisi olla tykinkuula suoraan voittajaksi, mutta saa nähdä kuinka käy...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NOR-DEN-ICE kirjoitti:

Nyt on 14 maan edustusviisut valittu ja 22 maata valkkaa viisunsa myöhemmin. Mitä mieltä olette viisuihmiset, millainen on tämän 14 kappaleen otoksen perusteella tämänvuotinen taso?

Mielestäni aika heikko. Olen yrittänyt kuunnella kaikkia kappaleita ennakkoluulottomasti, ja kyllä suurin osa kulahtaa parin kuuntelun jälkeen tai sitten ei jää ollenkaan mieleen. Esim. Saksan Cascada ja Glorious on liian samantyylinen heti Loreenin voiton jälkeen.

Poikkeuksena Norjan I feed you my love. Siinäkin on jotain tuttua, mutta ei näistä ympyröistä. Jos tuohon listaan vielä kakkonen ja kolmonen lisätään, niin mielestäni Tanska ja Islanti.

Tämä siis oma mielipiteeni, ja toivon ettei kukaan nosta nyt myrskyä vesilasissa, koska kyseessä on siis pelkkä mielipide, ei mikään viisuammattilaisen näkemys ja ehdoton totuus :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu