Meillä on aviero tulossa. Eropapereita ei ole täytetty vielä. Tästä kysyisin kun meillä on auto minun nimissäni, lainaa rahoitusyhtiöltä jäljellä pari tonnia ja vastaavan auton hinta kaupassa on 8500. Onko noiden erotus ositettavia rahoja? Kannattaisikohan mun nyt jo ennen papereiden täyttämistä vaihtaa auto ja ottaa täysi laina niin olisi vähemmän maksettavaa tulevalle eksälle (minä täss kuitenkin joudun talosta ja muusta maksamaan sille)?
Avioero ja auto
osittelija
4235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
joku varmaan tietää.
Jos olet muutenkin maksamassa puolisolle, niin pelkästään auton kohdalta on seuraavat vaihtoehdot :
1. Nykytilanteessa auton nettoarvo on 8500-2000= 6500, Tästä tulee tasinkoa sinulle maksettavaksi 3250
2. Jos vaihdat autoa myymällä vanhan 8500:lla ja maksat siitä loppulainan pois saat käteistä 6500. Ja sitten ostat 10 000 lainan 10 000 autoon, niin tilanteesi on seuraava : varat 6500 käteistä ja 10 000 auto, velat 10 000. Nettosi se sama 6500 ja tasinkoa maksettava 3250.
Ei muutu siis miksikään. Jos tuhlaat tai pimität sen 6500 käteistä jälkimmäisessä tapauksessa, voit joutua siitä vielä vastuuseen.
siis hoidettu niin, että homman pyörittämiseen tatvittavat eurot on
maksettu fifty fifty ja sen jölkeen itsellesi jäävillä rovoilla olet autoa maksellut.
Ja vaimo vastaavasti voinut jotain itselleen kustantaa? Vai onko....
Auton osalta omistamaasi omaisuutta on tuo autokauppiaan pyyntihinta-velkaosuus. Kärrien vastaavuutta paha todistaa.
Suosittelen, että pulitat tasingon myös auton osalta ja nimen omaan
jos et ole erityisen äveriäs henkilö.
Hyvällä lykyllä köröttelet menopelilläsi vielä monta vuotta ja sit on taas
"armo uus" elämässä.
Mistä päättelit, että 'osittelija' on mies?
Ilman avioehtoa kaikki paitsi vaatteet ja pääoma (=opiskelukustannukset) menevät jakoon. Jos siis pääset varakkaisiin naimisiin niin uusi vaatevarastosi ja opiskele toisen elättäessä. Ne saat lähtiessäsi mukaan sen lisäksi, että viet puolet elättäjäsi säästöistä. Hyvä diili?