Edellisessä työssäni (osa-aikainen) on päivärahani perusteena 1600€/kk brutto. Nyt työt loppui ja aloitin uudessa osa-aikaisessa, jossa minimitunneilla brutto tulee olemaan n.700€/kk . Maksetaanko soviteltua edelleen tuon 1600€ perusteella? Eikös uudessa työssä pidä olla sen 34kk ,että voivat laskea uuden keskipalkan päivärahan perusteeksi ? Vai voivatko laskea palkan heti,sopimuksessa olevan minimiviikkotuntimäärän perusteella?
soviteltu päiväraha ja työpaikan vaihto
hkofc
5404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuopa riippuu siitä, miten pitäaikainen edellinen työsi oli ja miten monta tuntia viikossa teit.
Jos sinulla viimeksi suoritetun päivärahan perusteena olevan palkan määrittelyn jälkeen on kertynyt väh. 34 sellaista työviikkoa, joina työaika on väh. 18 h/viikko, niin sitten päivärahan perusteena oleva palkka lasketaan uudelleen. Ellei, niin päivärahan perusteena oleva palkka pysyy samana, kunnes em. ehto on täyttynyt siten, että ehdon täyttävät työviikot ovat 28 edeltävän kk:n sisällä
Vähän hankalaa selvitettävää, mutta toivottavasti selvisi.
Ok. Ei ainakaan ole tuo 500päivän laskuri nollaantunut sen jälkeen kun pväraha on myönnetty, eli ilmeisesti työssäoloehto ei ole täyttynyt uudelleen. Tarvitseekohan karenssin jälkeen soviteltua hakea uudelleen, vai jatkuuko normaalisti? Kerran hankittu työssäoloehto kaiketi on voimassa myös karenssin jälkeen. Senhän voi menettää vain, jos on 6kk pois työstä, ilman syytä.
Ei tuo 500 pvän laskuri kerro työssäoloehdon täyttymisestä, ellet tarkoita sitä, että olet jo uuden työsuhteen perusteella saanut soviteltua.
Karenssin jälkeen normaali työttömyysilmoitus.
Karenssi ei hävitä hankittua työssäoloehtoa, joten olet aivan oikeassa tuossa suhteessa.
Ai, liiton sivuilla kun sanotaan,että täyttäessäsi uudellen toe:on nollaantuu laskuri..ja tulee myös uusi omavastuuaika 7pvää..hmm..
NOin tapahtuu. Kun päivärahaan oikeuttava työssäoloehto täyttyy siten edellä olen esittänyt, niin päiväraha määritellään uudelleen ja päivät nollataan.