Mitä mieltä olette, voiko 3-kymppinen mies tosissaan kiinnostua 20-vuotiaasta neitokaisesta? vai pitääkö pelkkänä leikkikaluna?
ikäerosta
14
2059
Vastaukset
- n_23
Mulla oli joskus juttua 10 vuotta vanhemman miehen kanssa. En ollut ite kovin tosissani, koska olin jo aika monissa liemissä keitetty. Mies ainakin esitteli minua mielellään muille. Sänkyelämä sujui, mutta tuskin se olisi sen vakavammaksi mennyt. Tyyppi yritti myös feikata fiksumpaa kuin olikaan, en tiedä miksi koska halusin vaan lyhyttä hauskanpitoa ja sanoinkin sen. Valehteli esim. lukevansa paljon, hyvän lukiotodistuksen yms. Pienistä jutuista sen huomasi sen feikkauksen. Esim. leffahyllyssä olevat leffat oli piraattikopioita (kokeilin joskus eikä suurin osa toiminut), hyllyssään olevia kirjoja ei ollut ees lukenut kun yritin keskustella niistä. Säälittävää. En väitä että kaikki ovat tuollaisia idiootteja. Oma kokemukseni kuitenkin kertoo näin. Helpoimmalla pääset kun otat jutun pelkkänä hauskanpitona. Ainakin saat munaa. 3-kymppiset on sängyssä parempia kuin 2-kymppiset.
- bismorgen
Tervehdys,
Ikäeronne on olematon mielestäni jos henkiseltä tasolta olette ns. tasoissa.
Äitini antoi minulle joskus neuvon kun olin saman ongelman edessä- että kuuntele sydäntäsi äläkä ajattele numeroita, sillä ihmisikähän on vain pelkkiä numeroita. Eletty elämä ja ajatukset toisesta ovat paljon tärkeämpiä asioista.
Onnea yritykselle ja pois epäilyt sydämestäsi! - Meiju
Mutta kysymys kuuluukin, kauanko se kestää?
Ystäväni seurusteli taannoin itseään 10 vuotta vanhemman jätkän kanssa, muuttivat yhteen ja kolme vuotta sitä kesti. Ystäväni on hyvin kaunis, pitkä punapää ja ensin mies piti ystävääni näyttelypokaalina, kiersi kavereiden luona esittelemässä ja baareissa ja sukulaisissa ja vaikka missä kissanristiäisissä. Sen jälkeen kun ystäväni totesi että pitkä tukka lähtee ja muutenkin alkoi muuttaa itseään ja vaatetustaan enemmän omaan persoonalliseen tyyliinsä sopivaksi, mies totesi että "eihän sua kehtaa näyttää enää missään!" Että se siitä sitten...
Pelkkä kiinnostuminen on toki eri asia kuin parisuhde joten kun ryhdyt seurustelemaan miehen kanssa niin tutkiskele ja tutustu rauhassa siihen mikä se on miehiään. Ja jos tykkäät tarpeeksi niin anna palaa vaan. Toiseen tutustuminen on juuri seurustelun tarkoitus, ei se että "olis joku" tai ettei tarvitsisi olla yksin. Ikä on vaan numeroita. - muija
Kerropas sinä sitte mulle että mitä aattelet miehestä joka ei kehdannu kertoo mulle ikäänsä vaikka sitä tivasin..sanoi vaan ettei se oo olennaista?!Ai niinku missä mielessä?Sellasen kommentin sain että se pelkää että kiinnostus lopahtaa?!Onko näin??
Toi sun juttus riippuu tosiaan siitä henkisestä iästä.. - vanhempiin
miehiin, nuorenakin - silloin ei jotenkin ollut pokkaa mennä ihan avioon asti- olin tyhmä teini ja ajattelin mitä muut sanovat.
ja taidan olla nytkin "ihastunut". syynä kai se, että olen sellainen ikivanha tyyppi ilmeisesti loppuun asti. kymmenen vuotta ikäeroa on just sopiva. mies on mies eikä "kloppi", vaikkei tässä mitään teiniruusuja enää edustetakaan.- bismorgen
Tervehdys,
Henkisyyshän on se tärkein asia suhteessa. Kyllä sen huomaa aika pian jos mies on kiinnostunut naisesta vain pintapuolisesti, tässä tapauksessa nuoremmasta. Esineellistäminen on silloin voimakasta, sekä seksissä että muutoinkin kavereita ja tuttuja kohdattaessa.
Itse olen kokenut joskus nuorena leijonana (noin 20-kymppisenä) yli kymmenen vuotta vanhemman naisen kanssa "leikittyäni". Hän esitteli minua ystävilleen silittäen kuin pientä kissanpoikasta! Silloin tajusin nostaa kytkintä.
Väitän muuten että mies, jos hänet on kasvatettu kunnoittamaan naista, ei koskaan kuitenkaan kohtele naista huonosti, oli hän sitten nuorempi taikka vanhempi. Jos suhteesta ei kehity mitään syvällisempää pelkän seksin lisäksi, mies vain nostaa kytkintä kuin herrasmiesvaras Arsene Lupin konsanaan.
Eri asia on se mitä nainen haluaa. Tässä tapauksessa voisi todeta jos suhde ei kehity sille tasolle kuin nainen haluaisi, se olisi yksi harjoitussuhde muitten joukossa. Kyllä se oikea löytyy kunhan vain jaksaa etsiä. Aina tietysti jää kolhuja, mutta ne pitää ottaa positiivisesti.
Maailmassa löytyy miehiä jotka ovat valmiita kunnon suhteeseen- kaikki eivät ole onnenonkijoita.
Tsemppiä!
ps. Sydämen ääni tarkoittaa minun kohdallani sitä että rakkaudessa myös järjellä on vankka sijansa. Tunteiden kohdatessa toisensa ne vain täydentävät sitä! - Pate
bismorgen kirjoitti:
Tervehdys,
Henkisyyshän on se tärkein asia suhteessa. Kyllä sen huomaa aika pian jos mies on kiinnostunut naisesta vain pintapuolisesti, tässä tapauksessa nuoremmasta. Esineellistäminen on silloin voimakasta, sekä seksissä että muutoinkin kavereita ja tuttuja kohdattaessa.
Itse olen kokenut joskus nuorena leijonana (noin 20-kymppisenä) yli kymmenen vuotta vanhemman naisen kanssa "leikittyäni". Hän esitteli minua ystävilleen silittäen kuin pientä kissanpoikasta! Silloin tajusin nostaa kytkintä.
Väitän muuten että mies, jos hänet on kasvatettu kunnoittamaan naista, ei koskaan kuitenkaan kohtele naista huonosti, oli hän sitten nuorempi taikka vanhempi. Jos suhteesta ei kehity mitään syvällisempää pelkän seksin lisäksi, mies vain nostaa kytkintä kuin herrasmiesvaras Arsene Lupin konsanaan.
Eri asia on se mitä nainen haluaa. Tässä tapauksessa voisi todeta jos suhde ei kehity sille tasolle kuin nainen haluaisi, se olisi yksi harjoitussuhde muitten joukossa. Kyllä se oikea löytyy kunhan vain jaksaa etsiä. Aina tietysti jää kolhuja, mutta ne pitää ottaa positiivisesti.
Maailmassa löytyy miehiä jotka ovat valmiita kunnon suhteeseen- kaikki eivät ole onnenonkijoita.
Tsemppiä!
ps. Sydämen ääni tarkoittaa minun kohdallani sitä että rakkaudessa myös järjellä on vankka sijansa. Tunteiden kohdatessa toisensa ne vain täydentävät sitä!Olen huomannut, että on sitten kyseessä nuorempi tai vanhampi "tyttöystävä", niin kannattakatsella minkämoinen "kinkun" äiti on. Yleensä tytär vanhemmiten muistuttaa kovasti äitiään, niin kiloissa kuin iloissakin.
- mutta
Juu..kyllähän se miehisyyttä pönkittää jos saa noin paljon nuoremman heilakseen,mutta miten on tosin päin.Mitä ihmettä miehet näkevät 10-20 vuotta vanhemmassa naisessa?Ällöttää ainakin minua pelkkä ajatuskin.
- Hekottelija
Vai että 10-20 vuotta vanhemmat naiset ällöttää...Toivottavasti sinä olet keksinyt seerumin, millä voit pysäyttää ikääntymisen -) Jokainen meistä on joskus 10-20 vuotta vanhempi ko nyt!!
- Hellu
kiitos vastauksista..ongelmana on vielä että kyseinen herra on menestyvä ja naisia pörrää ympärillä enemmän kuin laki sallii.. pelkään että ihastun liikaa ja sitten petyn.
- bismorgen
Moi,
Tämä viimeinen kommenttisi on melko ratkaiseva. Mies on tunnettu naistennaurattaja.
Ole varovainen ja hiivi takavasemmalle piiloon juoksuun hitaasti kiiruhtaen. - ellu
ikäerollahan ei ole niin suurta merkitystä mut tuntuu et tämä kyseinen henkilö ei taida haluta mitään vakavampaa kenenkään kans siis naisia tulee ja menee.
- bismorgen
ellu kirjoitti:
ikäerollahan ei ole niin suurta merkitystä mut tuntuu et tämä kyseinen henkilö ei taida haluta mitään vakavampaa kenenkään kans siis naisia tulee ja menee.
Moi taas,
Niin kannattaa sinun tapauksessasi jättää kyseinen kaveri väliin vaikka hänellä olisikin maallista mammonaa ja kuuluisuutta jos haluat säästää itseäsi naisena ja ihmisenä.
Kyseinen mies näkee sinut vain nättinä esineenä, jonka kanssa on kiva leikkiä.
Mutta et anna tunteiden viedä vaan ajattelet myös järjellä. Usko pois se oikea tulee vielä vastaan!
Pitää vain olla kärsivällinen.
- nanna
..ikäero. minulla ja miehelläni 18 v. ikäero ja oltu yhessä jo useita vuosia. kaikki mennyt hyvin, en voisi kuvitella parempaa. kyllä sen nopeasti huomaa miksi mies on jutussa mukana. tsemppiä ja kuuntele sydäntäsi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399140Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737873Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605547William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542334Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62079Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821729Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191664Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921413Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381348Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt61206