että kun tavataan uusia ihmisiä niin ei kysytä heti työpaikasta? Voisiko tämä olla yleinen sääntö? Voin kuvitella on että on muitakin joita suorastaan vituttaa kun aina on kaikissa kissanristiäisissä joku joka ensin kehuu hyväpalkkaisella työpaikallaan ja sitten tulee se kysymys -"Niin missäs sinä olet töissä"? Siinä sitten naama punaisena yrittää selittää että kun on nyt huono tilanne työmarkkinanoilla eikä ole vaan yksinkertaisesti tärpännyt. Sitten sieltä vastapuolelta tulee joku vaivaantunut mumina vastaukseksi. Ihan tarpeeksi nöyryyttävää on juosta työkkärissä ja mahdollisesti myös sossussa että saisi edes sen verran rahaa että saa laskut maksettua ja vähän murkinaa rinnan alle.
Sovitaanko niin...
ÅÅÅÅÅ
997
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jaa, kyllä nyt on enemmänkin muotia downshiftata. Kaikkihan sitä tekee. Enemmän katsotaan nokanvartta myöten jos sanot käyväsi töissä.
no amerikkalaisittain sitten... paljonko sulla on rahaa... onko se parempi keskustelun avaus
Hiushoitoloissa (kampaamo-parturi) kyllä aina kysytään, että no, onks sulla vapaapäivä vai miksi tulet keskellä päivää!
Mä olen suoraan valehdellut, että joo, on vapaapäivä.
kuka sinne nyt illaksi viitsii mennä istumaan ... itse käyn aina päivällä vaikka olen päivätöissä.
Siinäkin yksi valehtelija... vai käyt päivätöissä ja roikut keskellä päivää työnhaku palstalla :)
voinpa olla vaikka kokoviikon roikkumassa ... on nääs talviloma, tiedätkö luuseri, mikä se on..
''on nääs talviloma, tiedätkö luuseri, mikä se on''
Se on se ajanjakso elämässäsi, jolloin harjoittelet joutenoloa tulevaa työttömyyttäsi varten.
Pian jo YyTeet ovat sinullakin edessä ja irtisanomislappu lähtee postitse tulemaan. Elleivät sitten anna sitä käteen paikan päällä. :)
oikein sitä odotan jotta yt tulisi ja pian... olenkin jo etukäteen ilmoittanut olevani vapaaehtoinen lähtijä... siis putkeen, jos yt tulee ja jos ei tule niin taidanpa ottaa loparit tuossa keväänkorvalla, se 3kk karenssi ei meikää haittaa, senjälkeen 6v ansiosidonnaista ihan kelpo määrällä ja sitten 63 eläkkeelle.
Työ puheen aiheena on kuitenkin jotenkin neutraali aihe josta on hyvä jatkaa kun tietää jo jotain mistä voi sitten jatkoa keskustelulle toivoa ja siinä mielessä helppo että lähes kaikilla sellainen on, joten se on myös sensuhteen helppoaihe.