Minulle on tarjottu ns. eropakettia jossa saan x-summan kun irtisanoudun työpaikasta vapaaehtoisesti. Joudun allekirjoittamaan paperin, jossa kielletään kertomasta mitään yksityiskohtia sopimuksesta. Mitä tämä salassapito käytännössä tarkoittaa? Enkö saa kertoa edes työsuhteen päättymisen syytä kun haen uutta työtä? Eikö tästä saa puhua edes kavereille??
Salassapitosopimus?
8
777
Vastaukset
- ~cs~
Miksi kukaan edes haluaisi paljastaa kenellekään, että hänelle on jouduttu maksamaan, että on päästy eroon? Itse pitäisin tuon visusti omana tietonani ilman salassapitosopimustakin.
- akavan_erityisalat
Hei!
On melko yleistä, että työsuhteen päättymissopimuksessa on ehto, jonka mukaan koko sopimus ja/tai sopimuksen sisältö ovat salassapidettäviä. Poikkeuksena salassapidosta on oikeus näyttää sopimus viranomaisille (esim. TE-toimisto ja työttömyyskassa).
Jos sopimus ja sen sisältö ovat salassapidettäviä, ei asiasta saa mainita kenellekään ulkopuoliselle. Tämä on otettava huomioon myös uutta työtä haettaessa.
terveisin
Akavan Erityisalat - Karenssilaskuri
Tiedäthän, että saat 3kk karenssin, kun itse irtisanoudut?
Esim. allekirjotiuspvm 28.2.
Saat ylimääräistä rahaa 6kk -> 31.8.
Lomarahat 1kk päälle -> 30.9.
3kk karenssi -> 31.12.
Eli sat minun laskujeni mukaan mahdollista ansiosidonnaista 1.1.2014 alkaen.- fdgs
Ainakaan tuota lomarahan (eli lomapalkan) jaksotusta ei enää ole. Eli mahdollinen ansiosidonnainen ilmeisesti 1.12.2013 lähtien, mutta maksuhan tietysti tulee jälkijunassa.
- akavan_erityisalat
Kommenttina: korostamme, että työvoimatoimisto tekee karenssipäätökset jokaisessa työsuhteen päättymistilanteessa tapauskohtaisesti. Ansiosidonnaiseen päivärahaan ja jaksotettaviin etuuksiin liittyvissä asioissa kannattaa olla yhteydessä omaan työttömyyskassaan.
Terveisin,
Akavan Erityisalat - Kusessaolet
Alahan rasvata hirttonarua.
- heti työllistynyt
Minä en kauaa harkinnut kun pakettia tarjottiin. Neuvottelin uuden työpaikan ja vaihdoin toiseen firmaan. Pakettirahat laitoin säästötilille. Nyt ovat "paketista johtuvat karenssikuukaudetkin" jo menneet ohi töitä tehdessä.
- Toinen jolla on VSP
Työkavereille voi lähettää vaikka linkin
http://www.youtube.com/watch?v=DMMmmLCOtb4
ei se ole kiellettyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2291104Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 68777