Rikkovat lakia ja se täällä seilaava 172 sivuinen lista
antaa kuin antaakin todella monta porsaanreikää välttää ikävyydet.
Sain sen luettua äsken ja yliviivasin sieltä parhaat palat samalla
printtasin paljon muutakin eli 300 sivua tiukkaa tekstiä.
Huomion arvoisin oli varmaan se, että tällainen Te-keskuksen
kyykytys on aina vapaaehtoinen ja siksi asiakkaan itsensä tilattava!
Jostain kumman syystä en ole kuitenkaan tuollaista kirjoita ->
koska karenssi, käyntiä tuonne tilannut niin täytynee selvittää sitten nauhuri pöydällä lakimies toisella ja lehtimies toisella puolella,
että miten ylipäätään koskaan tuonne jouduin? Tuo toki on vain yksi parhaimmista, mutta ihan huomioitava.
Ei mitään hätää siis jos on printteri tai aikaa halua ja vaivaa lukea.
Se mikä tulee yllätyksenä on se ,että läki koskee vain kansalaista ei viranomaista ja tuollaisten aikojen omatoiminen varaileminen rikkoo
aika pitkälti lakia siitä, mitä kunallisen viranhaltijan toimesta on säädetty.
Tulee mielenkiintoinen ylihuominen, että kuka minut sinne sitten
junaili ja millä perusteilla =) Mystisesti viimeinen käyntini työvoimassa
ei ole jostain syystä tallentunut koneille, eikä ole nähtävissäni josta taas laki. Tietosuojavaltuutetulta ja päätös sitä myöden.
Turvallisuus syistä ei kuulemma aio sitä minulle antaa mutta
oppii tyttö vielä tavoille.
Että jos joku haluaa tuollaiset orjatyö, ruoska heiluu kohtelun välttää
niin siihen antaa kyllä laki mahdollisuudet. Nauhoittakaa aina kaikki
käyntinne ja siihenkin on taas tietosuojavaltuutetulla pykälät.
antaa kuin antaakin todella monta porsaanreikää välttää ikävyydet.
Sain sen luettua äsken ja yliviivasin sieltä parhaat palat samalla
printtasin paljon muutakin eli 300 sivua tiukkaa tekstiä.
Huomion arvoisin oli varmaan se, että tällainen Te-keskuksen
kyykytys on aina vapaaehtoinen ja siksi asiakkaan itsensä tilattava!
Jostain kumman syystä en ole kuitenkaan tuollaista kirjoita ->
koska karenssi, käyntiä tuonne tilannut niin täytynee selvittää sitten nauhuri pöydällä lakimies toisella ja lehtimies toisella puolella,
että miten ylipäätään koskaan tuonne jouduin? Tuo toki on vain yksi parhaimmista, mutta ihan huomioitava.
Ei mitään hätää siis jos on printteri tai aikaa halua ja vaivaa lukea.
Se mikä tulee yllätyksenä on se ,että läki koskee vain kansalaista ei viranomaista ja tuollaisten aikojen omatoiminen varaileminen rikkoo
aika pitkälti lakia siitä, mitä kunallisen viranhaltijan toimesta on säädetty.
Tulee mielenkiintoinen ylihuominen, että kuka minut sinne sitten
junaili ja millä perusteilla =) Mystisesti viimeinen käyntini työvoimassa
ei ole jostain syystä tallentunut koneille, eikä ole nähtävissäni josta taas laki. Tietosuojavaltuutetulta ja päätös sitä myöden.
Turvallisuus syistä ei kuulemma aio sitä minulle antaa mutta
oppii tyttö vielä tavoille.
Että jos joku haluaa tuollaiset orjatyö, ruoska heiluu kohtelun välttää
niin siihen antaa kyllä laki mahdollisuudet. Nauhoittakaa aina kaikki
käyntinne ja siihenkin on taas tietosuojavaltuutetulla pykälät.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hienon sanan olet sanakirjasta löytänyt, vielä kun opettelisit kirjoittamaan sen oikein niin ehkä uskottavuutesi saattaisi olla pykälää korkeampi.
Voi lasta. Mutta läpi meni ja se oli tärkeintä ;)
TYP - Aktivointisuunnitelma ja Paniikki, 2013 työttömien teemana siis. alrighti then...
Jokseenkin ilahduttavaa huomata, että normaali ihmisen normaali reaktio kyseiseen TEM 172 ssivuisen legendaarisen nivaskan lukemiseen tuottaa samanlaiset tuntemukset, ikään, sukupuoleen tai kotikaupunkiin tässä sen enemmin katsomatta.
Kohtia merkataan ylös, tiivistelmä ehkä printatan, kerrataan, ristitarkastetaan finlexistä, kapinahenki nousee, mp3 soittimen tallennusta suunnitellaan, (veikkaan myös että juuri nyt pohdit, piilottaakko vai eikö piillottaa nauhuri, mikä on keskustelun sävyn vaikutus siihen jos näkevät että nauhoitat, ja jos piillottaa, ompeletko sen takinhihaan, kaulaan narussa, klipsillä villatakin reunan sisäpuolelle, laukun reunaan vai käsilaukun kulmaan...kuulostaako tutulle...)
tuttu kuvio ja itselläni oli tämä typ aktivointisuunnitelma ristikuulustelu kuukausi sitten. Nauhoitin keskustelun, piilotettuna - hihaan ommeltuna, ei siinä mitään ja onnistuikin. Työelämävalmennus merkattiin suunnitelmaan ilman tunnepurkauksia, ei siinäkään mitään. Keskustelu ei kuitenkaan ollut kovinkaan vihamielinen, vaan jopa ystävällinen joka hämmensi. Lopulta ihminen sitten tässä hämmennyksen tilassa joko alistuu kohtaloon ja ymmärtää että meitä on 300 000 - 700 000 samassa asemassa, tai löytää itsestään viime hetken raivospurtin ja ottaa 4,5 kuukaudella työttömyyskovausta lykkäävän karenssin, ja alistuu sitten vajaa puoli vuotta myöhemmin kun samaa tilaisuutta tarjotaankin niin kauan kunnes alistuu.
Onnea kuitenkin valitset sitten kumman tien tahansa, ja kerro kokemuksistasi tänne. Meitä vankileirille ohjattavia kiinnostaa toisten kokemukset eri puolilla suomea.
Niin no koska vaihtoehtoina ovat nuo: alistumiset ja nöyrtymiset,
jätin sen väliin. En myöskään ompele rintaan keltaista tähteä,
tai piilota lain minulle suomaa apuvälinettä. Tämä suunniteltu kyykytys alkoi lauseella:
"nauhoittan tä,än keskustelun, älä ota itseesi"
2,5 tuntia myöhemmin huomattiin, että jatkan makaamista
työttömyyskorvauksella, kunnes olen siinä kunnossa että haen töihin.
Eikä se olen menossa töihin kun olen siinä kunnossa.
Miksi en tuota nauhoitetta toki voisi julkaistakkin, kuhan sieltä on
stilisoitu nimet pois. Joskaan se ei ole mitään dramaattista vaan
siinä käydään asioita läpi...Ja rikotaan vain vähän lakia,
mutta toimintaohjeitten puitteissa. Kuten totesin sain haluamani
tiedot itsestäni ,enne kuin ehdin edes avaamaan suutani
koska lakimieheni pyysi ne 0,5 sek istunnon alkamisen jälkeen.
Aika vähän siinä sitten lopuksi oli dramatiikkaa varsinkin kuin retku lakimieheni ja tämä työvoimahyypiö olivat lapsuuden kavereita Rovanniemeltä.
"alistuu sitten vajaa puoli vuotta myöhemmin kun samaa tilaisuutta tarjotaankin niin kauan kunnes alistuu. "
Tuo on törkeää simputusta. Jos kerran on kieltäytynyt jostain niin ei sitä saisi enää tarjota uudestaan. Ja kun kieltäytyy niin eihän se ole uusi kieltäytyminen kun ilmoittaa että sen entinen kieltäytyminen on voimassa. Snobbaillaan nyt kunnolla kun on kerran aloitettu. Joku selitys, sekä laki- ja asiaperuste, tuon kestokieltäytymisen lukeminen kahdeksi kieltätymiseksi on saatava.
Minä olen kieltäytynyt hyväksymästä "työvoimapoliittisia toimenpiteitä" työllistymissuunnitelmaan vuonna 2008, karenssia en saanut, eikä noita "työvoimapoliittisia toimenpiteitä" ole sen jälkeen tarjottu. Tuo vuonna 2008 tehty kieltäytyminen on edelleen voimassa, eikä se ole karenssiperuste. Karenssiperuste se on silloin jos on HYVÄKSYNYT nuo "työvoimapoliittiset toimenpiteet" työllistymissuunnitelmaan ja sitten kieltäytyy.
Kun katson niin ei minua tulla seuraavaan kolmeen vuoteen enää tuonne pyytämään, työnhakuni on voimassa vuoden 2016.
Pyydettiin ilmoittamaan jos jotain muutoksia ilmaantuu.
tarkkaan ottaen se menee uuden ohjeistuksen mukaan niin, että jos kieltäytyy tekemästä suunnitelmaa, 30 päivän karerenssi ja työmarkkinatuen maksatus jatkuu VASTA kun uusi suunnitelma tehty.
jos kieltäytyy toisen kerran aktivointisuunnitelmasta, taas 30 päivää ja tulee 3 kk työssäoloehto ENNEN kun saa työmarkkinatukea. Sitten pääsette takaisin sosiaalihuollon rummutuksesta, kun alistutte työelämävalmennukseen jotta saatte työssäoloehdon täytéen. siinä välissä tai jälkeen, jos huono tuuri on niin te-virkailija kaivaa jonkun osa-aika porrassiivoojatyön, ja siitä kieltäytymisestä pamahtaa superkarenssi, 90 pv.
yli 2 kertaa kieltäytyminen 1 vuoden aikana tulkitaan toistuvaksi kieltäytymiseksi ja sen jälkeisiä karensseja ei anneta, kunnes onkin taas vuosi kulunut ja sama kissahiirileikki, typ vankileirille ohjaus korvaustason palkalla, kieltäytyminen, rahaton aika, tilitapahtumien selvittely sosiaalitoimistossa ja muuta työlästä että saa sen 365 euroa kuussa ym. ikävää on edessä. se jatkuu maailman tappiin asti kunnes olette 65 vuotiaita ja pääsette eläkkeen lepoon.
tämä kaikki väittely 172 sivuisesta pirunraamatusta on sangen aivosoluja ja sormenpäitä virkistävää, mutta älkää nyt joku näitä lukeva erehtykö siihen luuloon, että voitte voittaa te-koneiston jollain nokkeluudella. niilllä on laki ja voima takana, ja jos yksi temppu ei toimi niin toinen kolmas, tai neljäs toimii jos nekään ei, niin viides, kuudes tai seitsemäs virkailija löytää uusia tulkintatappoja.
Sori kohtalontoverit, mutta näiin on näreet ja näädännäpyt.
"työnhakuni on voimassa vuoden 2016.
Pyydettiin ilmoittamaan jos jotain muutoksia ilmaantuu. "
niin mullekin 4 kk sitten, ja silti jouduin aktivointisuunnitelman äärelle. et voi olla tosissasi, jos luulet saavasi olla rauhassa vuoteen 2016. pää pois pilvistä ja vähän äkkiä
"älkää nyt joku näitä lukeva erehtykö siihen luuloon, että voitte voittaa te-koneiston jollain nokkeluudella. niilllä on laki ja voima takana, ja jos yksi temppu ei toimi niin toinen kolmas, tai neljäs toimii jos nekään ei, niin viides, kuudes tai seitsemäs virkailija löytää uusia tulkintatappoja."
Tuohan on mielenkiintoista. Kun ei tässä parempaa tekemistä ole eläkettä odotellessa niin voi pelata "uppoa ja tukkia" työkkärin kanssa. Temppuja kyllä löytyy tältäkin puolelta. Äänitän tietenkin kaikki keskustelut, ja sinä päivänä kun joltain työkkärin temputtajalta lipsahtaa se että karenseja tehdään tahallisesti niin sitten mennään virkarikoskäräjille ja katsotaan homma "tappiin asti". Tuo byrokraatteja vastaan taistelu ehkäisee syrjäytymistä sata kertaa paremmin kun yksikään noiden kyykyttäjien ehdottama "aktivointi". Ja onhan tuo jatkuviin kanteluihin vastaaminen poissa tempputätien kyykytysenergiasta. Kaikki lailliset temput käytetään ja tarvittaessa laittomatkin, väkivaltaa lukuunottamatta.
Harrastuksensa kullakin, mulla tällainen. En kuitenkaan itse aloita "rumbaa" työkkäri saa tehdä sen, siihen asti punotaan juonia ja kerätään voimia.
Jos TE-keskuksen kanssa kahakointi tuo jotain mielihyvää, niin en aikakaan ole estelemässä, kolmen karenssin aikoinaan saaneena tiedän että siellä myhäillään ikenet veressä yhtä lailla, sillä erolla että ne saa siitä about 2200 euroa kuussa, ajelee laatuautolla, matkustelee ja makselee omakotitalolyhennyksiään siinä sivussa. Se vaan että mitä se pidemmällä aikavälillä tekee työttömälle tehdä niin isoa asiaa taistelusta, ja mitä sillä energialla tekisi edistääkseen omaa elämää jollain muulla tavalla.
Jos nyt katsotaan pahinta skenaariota, mitä työttömyystoimisto voit ehdä on määrätä ilmaistöihin osa-aikaisesti. Okei, ei siellä tarvitse "huhkia". toiseks siitä saa sen 180 euroa lisää tuloa ilman asumistukivähennyksenä. kolmanneks,ilmaispakkotöissä ei ole tarveharkintaa vaan täysimääräisiä jokatapauksessa, joten esim sivutulot on mahdollisia joko itseyrittäjyydellä, laskutusfirman kautta (eezy, odeal, ukko ym. ) tai osa-aikatöissä. Tottakai pitää olla sitten motivaatiota, ideaa, osaamista johonkin ja innostua edistämään omia asioita.
Mutta jos näin lonkalta luen tässä ihmisestä x- joka haluaa vain kalistella torahampaita seuraavat 9 vuotta jonku te- virkaillijan kanssa edellämainittujen sijaan, koen lähinnä säälin tunnetta siitä, että missaat ehkä elämän tarkoituksen ja kadut sitä jonain päivänä enemmänkin.
Täällä on nyt niin paljon hämmenystä ilmassa että oiotaan pari väärinkäsitystä.
A)Sairaudet
Niitä riittää niiden puolesta en voi käytännössä tehdä töitä kuin makuuasennossa enkä sittenkään lähes kaikki F-lausnnot löytyy
B)Pelko
Kyllä ne etsii jonkun heikomman kiusattavan
Itse en itselleni kettuilisi. IHminen joka tuo lakimiehen konkreettisesti kuulemistilaisuuteen tukihenkilönä omaa muitakin kykyjä.
C)Uskonto,omatunto, vakaamus
Suomi on vanhollinen maa ja täällä voi viime kädessä
vedota esimerkiksi uskonrauhaan ja omantunnon syihin.
Jos on tarpeeksi seinähullu niin Te-keskuksella niitä lakeja
ei tarpeeksi ole. Kokeilkaa..vedotakaa uskontoon vaikka
luterilaisuuteen kieltäytymisen perusteena ja saatuanne
sanktion haastatte TE-keskuksen Uskonrauhan rikkomisesta.
Esimerkkejä on loputtomia.
Halusin vain sanoa, että mahdollisuuksia on orjatyölle,
jos ei osaa tai uskalla tai haluaa tehdä 9 € päiväpalkalla
duunia niin tehkää ihmeessä. Teitä hallitaan pelolla mutta
Te-keskukssen nainen ottaa teidät vakavasti kyllä, jos hän pelkää.
Ja uskokaa että hänkin on ihmienn ja hän osaa pelätä!
Paikkasi on kuntouttava työtoiminta johon kuuluu TYP:in mielenterveys- ja kuntoutuspalvelut. Sen verran pohjalla vaikutat olevan, että nyt tarvitaan kipeästi pelastavaa sosiaalityötä.
Joo no Typiltä loppuivat viimeksi rahat ja sain olla rauhassa neljä vuotta.
Mutta saahan sitä yrittää. En ole välttämättä oikeustoimi kelpoinen ja lapussa lukee Iinens Ankka minkä allekirjoitin.
Toki silti tapaaminen käytiin hyvässä hengessä mutta seuraavan kerran sitten joskus.
Älkää menkö sinne yksin,älkää ilman nauhuria, olkaa rehellisiä ja
avoimia..(Eli älkää puhuko sanaakaan).Se jekku noissa monesti on ollut, että pelotellaan pelokas kuoliaaksi..Se ei toimi jos et vaan pelkää.
Tiedän hullumpiakin ihmisiä mitkä ovat käynneet, serkkuni pääsi suoraan eläekkeelle kulkematta sairaslomien kautta. Ja ikää oli 33.
No siinä tuli vähän rikosrekisteriä,korvauksia ja ase lähti
valtiolle ,mutta siitä huolimatta ne pelkäävät kyllä yhtä paljon kuin sinäkin.
Jos sinua siis pelottaa niin mene sinne ja tottetle , pääset helpoimmalla.
Suosittelen lämpimästi niille joilla ei sisua ole.
Kerrotko vielä, mistä viestisi kertoo?