Kevytkasko pohjola korvaako

tietämätön

eli mulla sattui sellainen tilanne että äitini ajoi autoani ja ajoi sen parkkipaikalla lumikinokseen siinä oli paljon lunta ja osui siihen ja etupuskuri meni rikki korvaako kolariturva kevytkaskossa tälläsiä

11

11436

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa on

      kysy sieltä sun vakuutusyhtiöstä ne tietää sun vakuutuksen. ja olethan säkin saanut vakuutusehdot lue niistä jos tallella

    • Fakta

      Kevytkaskossa on kolarointiturva. Eli korvaa, omavastuu ja bonukset (20%) menee.

    • tyh1

      meillä on kans pohjola ja kevyt kasko. rakas vaimoni ajoi toisen auton perään ja meidän autosta nesteet pihalle ja toisen autosta takaoviin asti takaosa sisään. vakuutus korvasi toisen auton mutta ei meidän koska meidän autossa ei ole erillistä kolari vakuutusta ja sitä ei saa yli 14v utoon. olin vähällä saada ihan pienet v... mut no olisi pitänyt vakuutusta ottaessa kysyä asiasta ja ottaa virkailijalta mustaa valkoisella. no onneksi sain varaosina auton myytyä ja ostettua vaimolle "uuden" vastaavan kulku pelin.

      • asioista perillä

        Tämähän on nyt paskapuhetta, koska Pohjolan Kevytkaskossa on kolarointiturva. Sekoitat sen varmaan osakaskoon, jossa kolarointiturvaa ei ole. Tarkastahan nyt asia auton vakuutuskirjalta, kumpi siinä oli?

        Pohjolasta saa muuten kevytkaskon (missä on kolarointiturva) 14-vuotiaalle autolle, että siinäkin mielessä juttusi haiskahtaa.

        Ja virkailijaltahan saat mustaa valkoisella, kun teet vakuutuksen - eli vakuutuskirja ja lasku tulee. Maksamalla laskun hyväksyt vakuutuskirjan sisällön.

        Eli jos luulit tehneesi kolarivakuutuksen ja maksoit laskun lukematta sisältöä, niin turha sitten on itkeä sitä vakuutusyhtiön syyksi?


    • 15+10

      14-vuotiaassa autossa kasko...

    • Elvis oli kala

      Voi 14-vuotiaassa olla kasko. Tyttären autoon (12v auto) maksaa isokasko 135,00€ vuosi ja hinausturvan sisältävä osakasko (hirvipalovarkaus) 60€/ vuosi.
      Tuolla hintaerolla kasko kannattaa.
      Toki eihän siihen autoon kummoista kolhua tarvitse tulla, kun se menee lunastukseen.

    • Kevyt ja hevi

      Eikös kevytkasko ole palo, hirvi ja varkaus ym. vakuutus.
      Yleensä vasta oikea kasko vaunuvahinkovakuutuksella kattaa oman auton vahingot, kun itse syypää. Silloinkin kannattaa pienemmissä jutuissa laskea kannattaako laittaa vakuutuksen piikkiin, jos menee bonarit -20%

      • Kevyt hevi

    • Anonyymi

      Minulla on op:n kevytkasko. Korvaako se hinauspalvelun autotallistani lähimmälle korjaamolle? Korvaako kokonaan vai osittain?

      • Anonyymi

        Vakuutus sisältää nykyään hinauspalvelun, paikasta A paikkaan B!!😕😕


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vakuutus sisältää nykyään hinauspalvelun, paikasta A paikkaan B!!😕😕

        Mutta eikös se tarkoita vahinkopaikalta korjaamoon, kotiin tai muuhun seisontapaikkaan. Ainakin oikeudenmukaisuutta ajatellen vakuutuksen ei luulisi korvaavan auton vientiä kotoa korjaamolle, vaan se maksetaan omasta pussista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      456
      925
    2. 56
      589
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      160
      573
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      51
      555
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      165
      535
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      232
      514
    7. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      72
      477
    8. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      456
    9. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      92
      445
    10. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      187
      430
    Aihe