Onko olemassa

20+7

joku aika ennen työsopimuksen päättymistä, jolloin työnantajan pitäisi kertoa jatkuuko sopimus vai ei? Eikö se olisi edes hyvien tapojen mukaista, jos siitä ei ole mitään lakia.

Minulla on ollut 4 kk kestävä sopimus, joka päättyy maaliskuun loppupuolella. Eli tässä on nyt noin kuukausi vielä aikaa. Olen yrittänyt kysyä jatkuuko sopimukseni, mutta en ole saanut vastausta, eli esimies on vain jättänyt vastaamatta sähköpostiini. En myöskään ole saanut oikein minkäänlaista palautetta siitä kuinka olen pärjännyt. Ilmeisesti ainakin kohtalaisesti, kun mitään haukkuja ei ole kuulunut.

Jos työtilanne olisi parempi, en varmaankaan jäisi ihmettelemään, vaan etsisin uutta paikkaa ja ilmoittaisin sitten etten jatka enää. Mutta olen kuitenkin toisaalta pitänyt työstä ja sitä jatkaisin mielelläni, suututtaa vaan esimiesten ikävä toiminta / työntekijöiden outo kohtelu.

Perehdytys on ollut aika surkeaa ja työ on kuitenkin todella vastuullista. En siis odottanut mitään punaista mattoa ja kumartelua kun aloitin, mutta täytyy sanoa että vastaanotto oli todella kylmäkiskoinen. Kukaan ei esitellyt minulle edes paikkoja (wc, taukohuone tms.) Lisäksi odotin monta tuntia työpisteessäni yksin, että jotain tapahtuisi. Minulle ei pidetty mitään yritysinfoa tai alkuperehdytystä, vaan aloin vaan heti töihin. Kuulin, että joillekin muille samoihin aikoihin aloittaneille oli pidetty muutaman tunnin infotilaisuus.

Onko jotenkin vaikea sanoa että et ehkä sovellu tähän työhön joten emme jatka sopimusta tai sitten että olet hoitanut hommasi hyvin ja pidämme sinut mielellämme täällä jatkossakin.

5

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ~cs~

      Työnantaja kertoo varmasti heti kun tietää. Asiat eivät ole pelkästä hyvästä tahdosta kiinni yrityksissä, vaan tarvitaan laskelmia ja harkintaa. Työntekijän palkkaaminen on suuri päätös.

      Kuulostaa siltä, että työpaikalla on kiirettä ja liian vähän tekijöitä, kun sinua ei ole ehditty perehdyttää kuten itse olisit odottanut. Valitettavasti Suomessa vaan ratkaisu liian suureen työmäärään ei aina ole palkata lisää tekijöitä, koska työllistäminen on kallista ja epävarmaa. Tuo oli huono signaali sinulta työnantajaan päin, että odottelet työhuoneeessasi, että jotain tapahtuisi. En tiedä yhtään yritystä, joka tarvitsisi passiivisia työntekijöitä.

      • 20+7

        Minun käskettiin odottaa!


      • 20+7

        Olisin mielelläni tehnyt mitä tahansa, tutustunut perehdytysmateriaaliin odotellessani tms. Jos olisin lähtenyt työpisteestä pyöriskelemään ympäriinsä ja minua oltaisikin tultu juuri silloin etsimään, en tiennyt yhtään mihin aikaan esimieheni oli tulossa. Hän olisi joutunut juoksentelemaan perässäni ympäri toimistoa. Minulle ei oltu edes etukäteen tilattu tunnuksia tietokoneelle, jolla kaikki työskentely siis tapahtuu, vaikka oli useamman viikon tiedossa milloin aloitan.


      • ~cs~
        20+7 kirjoitti:

        Olisin mielelläni tehnyt mitä tahansa, tutustunut perehdytysmateriaaliin odotellessani tms. Jos olisin lähtenyt työpisteestä pyöriskelemään ympäriinsä ja minua oltaisikin tultu juuri silloin etsimään, en tiennyt yhtään mihin aikaan esimieheni oli tulossa. Hän olisi joutunut juoksentelemaan perässäni ympäri toimistoa. Minulle ei oltu edes etukäteen tilattu tunnuksia tietokoneelle, jolla kaikki työskentely siis tapahtuu, vaikka oli useamman viikon tiedossa milloin aloitan.

        Kuulostaa tosiaan siltä, että saapumiseesi ei ole varauduttu ollenkaan. Luultavasti sekä kiireestä, että esimiehen huonosta organisoinnista johtuen. Jatkuvan kiireen seuraus on usein juuri, että ehditään vain sammutella pikkupaloja eikä koskaan suunnittelemaan paloturvallisuutta.

        Jos nyt haluaa positiivisesti ajatella, niin se että jouduit odottelemaan uutena ihmisenä yksin työhuoneessa vailla neuvoja ja materiaalia, oli tavallaan käytännön perehdytys juuri tuohon työpaikkaan, kuinka hommat siellä hoidetaan.


    • akavan_erityisalat

      Hei 20 7,

      Kiitos viestistäsi!

      Mikäli työsuhteesi on määräaikainen, päättyy se määräajan tullessa täyteen ilman erillistä irtisanomista. Tässä tilanteessa työnantajalla ei myöskään ole lakiin perustuvaa velvollisuutta kertoa työntekijälle siitä, onko sopimukselle tarjolla jatkoa vai ei.

      Toki määräaikaisuudelle pitää olla laissa säädetty peruste. Jos kuulut liittoon, sinun kannattaa tarkistuttaa työsopimuksesi määräaikaisuuden lainmukaisuus.

      Olemme kanssasi samaa mieltä siitä, että työnantaja toimisi reilusti, mikäli se ilmoittaisi sinulle hyvissä ajoin mahdollisesta työvoiman tarpeestaan työsuhteesi lähentyessä päättymispäivää.

      Ystävällisin terveisin,

      Akavan Erityisalat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      120
      9755
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      100
      9597
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7901
    4. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      34
      7481
    5. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6274
    6. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5458
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      10
      4882
    8. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      29
      4626
    9. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4395
    10. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4373
    Aihe