Italian tilanne lienee räjähdysherkkä? Eu-n hyssyttely ja talouden tosiasioiden salailu ja suoranainen valehtelu on lienee tyyntä myrskyn edellä. Olikohan paavin ennekuulumaton erokaan sattuma? Tuskimpa.
Tulilanka palaa ja eu on voimaton ja hampaaton. Valitettavasti. savijalat eivät kannattele teräsrakenteita.
Tulilanka palaa ja eu on voimaton ja hampaaton. Valitettavasti. savijalat eivät kannattele teräsrakenteita.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Todella vakavaa!taasenko demokraattiset vaalit uhkaavat EUn pyramiidihuijjausta.
Nämä italian vaalithan kestävät 2vuorokautta ja pitävät komisaarit valveilla ja vapisevina.
Olisiko peruttava nämäkin vaalit ja jatkettava virkamieshallituksella ja siirrettävä vaalit johonkiin tulevaisuuteen?
Silvio - parka, kuvittelee voittavansa markkinat;)
Jos Berlusconi voittaa, Italia on kerjuuluukulla muutamassa kuuklaudessa korkojen noustessa toiselle kymmenelle prosentille.
Suomelle jälleen miljoonalaskua.
Kiitos mammonet!
makaroonit monisuuntaisissa kierteissä jos perluskoni taas pääsee röyhkeyksineen korokkeelle.
mafiaa ei voita mikään. samaan pyrkii eu mapit,nuo tolvanoista pahimmat.
eu kosto on tulossa,näin ei valheitten kanssa voi elää.
eu on maailman suurin julkinen ryöstöhuijaus ja vain rahan ja vallan takia.
Ei huolen häivää, suomi jatkaa kurjuuden päivää.
Jutta on junaillut varmat takuut, kaikki menee ja sinne jää
eu-myönteisten kannatus Italiassa jäi 10-n prosenttiin. Eu vaatii sadat uudet vaalit.
suomessa euron kannatus ei ole paljoakaan parempi.
Euron kaatuminen tarkoittaisi, että maailmassa olisi vain yksi ainoa mahtivaluutta.
Sitäkö te tosiaan haluatte=
Vasemmisto Nousee kaikkialla Euroopassa, aito demokratia, kansanvalta, työ, toimeentulo ja perusturva voittaa !
tukijalka Paavo Arhinmäki meinaa alkaa tekemään?
LAUKKUMIES NYÖKKÄÄ MERKITSEVÄSTI HIPPITUKKAISELLE.
Mielenkiintoisessa perheessä Suomi pyörii.
Parasta tässä oli kun rupimunaisten pankkiirien sijoitukset laskivat heti 10%!
Rupiset pankkiloiset vapisevat pelosta jos Italia jättää eu taakse ja jättää maksamatta velkansa rupikulleille.
HS kirjoitti 15.2.2010, että goldman sachs auttoi Kreikkaa uppoamaan yhä syvemmälle salaisiin velkoihin kymmenen vuoden ajan. Kreikan kriisiä siis pohjustettiin pitkään. HS kertoi, että Goldman Sachs lainasi Kreikalle miljardikaupalla rahaa, mutta naamioi lainat myyntituloiksi.
Kreikka panttasi esimerkiksi lentokenttiensä tulevat laskeutumismaksut, moottoritiemaksut ja loton tulot Goldman Sachsille ja sai niitä vastaan rahaa. Se esitettiin myyntitulona eikä velkana ja ennen liittymistään EU:hun Kreikka teki Goldman Sachsin kanssa johdannaisjärjestelyn, jonka avulla maa ylitti rahaliiton kynnyksen.
Näin pankki auttoi Kreikkaa painamaan julkisen talouden alijäämänsä eurokriteerien rajoihin. Toinen investointipankki JPMorgan auttoi Italiaa samalla tavalla. Kreikassa Goldman Sachs teki muhkean voiton sijoituksillaan
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=5907
kuittasi kunnon potin!
http://www.nbcnews.com/id/50941577
10 prosentin nousu yhdessä päivässä tekee miljardöörille hyvän tilin.
Ja Suomi maksaa Italian velat tulevaisuudessa.
Olli rhen ei ole vielä kommentoinut mitään. Ei ole saanut puhelupaa Merkkliltä.
Todella katastrofaalinen on tuo eu-intoisen puolueen kannatus Italiassa. Eu hajoaa Italian sisällissotaan?
OLLIPOIKA PYYTELEE MERKEL TÄDILTÄ NAMUA.
Tuskin tämä kusetuspuolueen Boprikoffi uskaltaa SSuomeen palata.
Juonittelu taitaa olla meirän ollille vierasta????????????????????????