eroko edessä

Voisiko joku kertoa onko pari- tai perheterapia auttanut eron partaalla olevaa avioliittoa. Miehelläni ollut toisen naisen kanssa virityksiä jo kaksi vuotta. Tähän asti olen taistellut miehestäni, nyt en tiedä enää saanko pidettyä hänet. Millätavoin mieheni voisi saada takaisin. Välillämme on kuitenkin vielä yhteys puheen ja seksi tasolla.
41413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei maksa vaivaa. Anna mennä. Puhetta ja seksiä saat muualtakin.

Äänestä

Kyllä miehesi todennäköisesti olisi jo kaikki keinot käyttänyt, jos sinut todella haluaisi pitää. Mieti mitä itse haluat? Mitä haluat elämältä ja parisuhteelta?

Itse elin samanlaisessa tilanteessa, tosin tietämättäni toisesta naisesta. Kun asia tuli tietooni, meni neljä kuukautta ennen kuin pystyin tekemään lopullista eropäätöstä. Meillä kun lapset ovat tosi pieniä, lainat, jne. En olisi kuitenkaan tyytynyt kulissiinkaan, jota mieheni oli ylläpitänyt.

Kuvittelin lapsellisesti, ettei mieheni luopuisi perheestään mistään hinnasta, mutta ei hän päätöstäni jarrutellut. Ei vain itse saanut aikaiseksi hakea eroa. Olisi pitänyt meidät molemmat naiset!

Joillekin ihmisille terapioista varmasti on apua parisuhteeseen. Olen minäkin käynyt yksinäni, mutta mieheni ei kokenut sitä tarpeelliseksi. Nyt yritän lähinnä koota itsestäni ehyttä ihmistä siellä. Ne omat päätökset on kuitenkin lopulta itse tehtävä, mutta vieraan ihmisen näkökulmat ovat toki aina avartavia.

Voimia matkallesi!

Äänestä

parempi, että yrität unohtaa miehesi ja jatkat omaa elämääsi viisaampana. Voimia Sinulle:).

Äänestä

... että ihmiset taistelevat puolisoistaan, eivätkä ymmärrä sitä tosiasiaa että toisen kanssa ollaan aivan omasta tahdosta... kun on tahtoa yhteiseen elämään, niin ei tarvita puolisoa taistelemaan "minusta" .... ja ellen tahdo elää puolisoni kanssa, hänen "taistelunsa" vain ärsyttää ja aiheuttaa pakoreaktion.

Eli, ei .... et saa pidettyä miestäsi, ellei hän halua pitää sinua. Sitä en ymmärrä, miksi sinä miehesi tahdot pitää jos tilanne kuten kuvaat -- omapa on valintasi.

Puhe- ja sukupuoliyhteyteen ei parisuhdetta tarvita, se onnistuu slaavilaisellakin aksentilla vaikka Mikadosta. Toivoa voi olla, jos teillä tunneyhteys, mutta mies joka käyttäyttyy noin ... niin olen lähes 100 varma ettei kummemmin jaa syviä tunteita sinua kohtaan.

Hieman rankasti tykitän, mutta totuutta kannattaa joskus katsoa silmiin vaikka tekeekin kipeää... koska yhtä ainoutkertaista elämää ei kannata tuhlata kuten olet tekemässä nyt.

Parisuhdeterapiasta joskus on hyötyä kun liittoa aletaan korjaamaan tai jopa rakentamaan uudelleen, kunhan siihen molemmilla tahtoa, taitoa ja voimia. Vaikka ei olisikaan, niin samasta terapiasta on apua erosta selviämisessä ja sen syyyiden ymmärtömisesä. Eli, niin tai näin ... suosittelen kokemuksesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaimo kirjoitti:

Voisiko joku kertoa onko pari- tai perheterapia auttanut eron partaalla olevaa avioliittoa. Miehelläni ollut toisen naisen kanssa virityksiä jo kaksi vuotta. Tähän asti olen taistellut miehestäni, nyt en tiedä enää saanko pidettyä hänet. Millätavoin mieheni voisi saada takaisin. Välillämme on kuitenkin vielä yhteys puheen ja seksi tasolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu