Mistä laihtuu ensimmäisenä?

..........

Hei!

Aloitin laihduttamisen kolmisen viikkoa sitten, painoa pudonnut n. 4.5kg tänä aikana, mutta en itse ole ainakaan huomannut mitään näkyvää eroa kropassani. Alkupaino oli 110.5kg, pari tuntia sitten vaaka näytti 106.15kg.

Aluksi lähtee tietysti pelkkiä nesteitä, mutta milloin alkaa huomata, että on oikeasti tehnyt jotain oikein? Mistä sitä läskiä lähtee ensimmäisenä? Motivaatiosta puutetta tällä hetkellä, mutta samaa tahtia koitan ylläpitää.

11

4128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luulisin3

      Vaikuttaa myös onko mies vai nainen.
      Läski lähtee aikalailla tasaisesti kaikkialta.
      Miehillä varmaankin ensimmäinen näkyvin paikka on kasvot, joista pyöreys häviää. Toiseksi eniten vatsanseutu.

    • jljlkl

      Olen huomannut että läski lähtee yleensä ensimmäisenä sieltä, minne se on viimeksi tullut. Eli omassa tapauksessani vatsan seudulta lähtee ensimmäisenä, perseläskit taas istuu kun liimattuna. Melko hoikallakin ihmisellä voi olla iso perse, koska läskillä on tosiaankin vapaus valita minne se asettuu. Kiitollisia olkoon ne onnekkaat joilla rasva asettuu rintoihin. Tarkoitan nyt tietysti naisia...

      • Kupittaako?

        Rintarasva tuli viimeisenä, vasta teini-iässä, ja aina laihtuessa kuppikoko kutistuu. Tasan ei käy... =D


      • Anonyymi
        Kupittaako? kirjoitti:

        Rintarasva tuli viimeisenä, vasta teini-iässä, ja aina laihtuessa kuppikoko kutistuu. Tasan ei käy... =D

        Jep. Itellä pienenee ensin tissit, sitten perse ja viimeisenä vatsa. Vitun hienoo :D


    • 18+4

      Itse olen nainen ja normaalipainoisena aloitin laihduttamisen/kiinteytymisen. Itse olen huomannut, että kasvoista ja käsistä on lähtenyt ylimääräistä ja yläselästä.
      Koska olet vielä projektin alkuvaiheessa, kannattaa ottaa mittanauha käyttöön. Sillä näkee tuloksia, koska vaaka ei todella kerro kaikkea.

    • Vielä matkaa..

      Ota itsestäsi valokuva ja mitat. Eroa alkaa huomaamaan sun kokoisella katsomalla vasta, kun yli 10 kiloa on pudonnut. Tuon verran paino voi heitellä normaalipainoisellakin kuukauden aikana.

      Jos motivaatio katoaa laihduttamiseen jo ekan kuukauden aikana, ehkä ne odotukset ovat epätodelliset. Noin valtavaan painonpudotukseen (jos normaalipainoon pyrit) pitää varata ennemminkin vuosi aikaa. Täytyy muuttaa koko elämäntapa, siihen vanhaan ei voi enää palata tai lihoo takaisin.

      Jos et tiedä, minkälaiset ovat terveelliset toimivat elämäntavat, kannattaisi varata aika asiantuntijalle, joka voisi laatia sulle ruoka- ja treeniohjelman. Se on hintansa väärtti. Miksi ihmeessä haaskata aikaansa rääkkäämällä itseään turhaan? Kohta sun painon pudotus hidastuu/lakkaa, etkä tiedä mitä tehdä. Siihen jää monella laihdutus.

      Jos olet lihaksikas mies, niin sulla ei välttämättä ole paljoa tiputettavaa. Naisena on.

      Läski lähtee tasaisesti ympäri kroppaa. Jonkin verran riippuu siitä, miten sun geenit on läskit sun kroppaan asetellut.

    • kaneli

      naisilla rasva lähtee ensimmäisenä ylävartalosta

      • Anonyymi

        Kyllä minulla ei ainakaan.


    • Anonyymi

      Käy sopivin väliajoin InBody kehon koostumusanalyysissä niin näet muutoksen kudostyypeittäin ja kehonosittain!

    • Anonyymi

      Mulla kertyy ylimääräinen läski vatsaan ja sieltä se myös laihtuessani ensimmäisenä lähtee.

    • Anonyymi

      Minulta lähti sentti pudotettua kiloa kohti (pudotin 20 kg) tasaisesti joka puolelta kroppaa paitsi rinnat pienentyivät vain yhden kuppikoon ja rintojen ympärysmitasta hävisi 5 senttiä, kun muualta lähti 20 cm. Vartaloni tyyppi on omena, jollakin muulla vartalotyypillä saattaa laihtuminen vaikuttaa mittoihin eri tavalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe