Olen ennenki laihduttanut ja ennen paino on pudonnut suht helposti. Kunhan oon syöny sen alle 1500 kcal. Olen normaalipainoinen (65/168), mutta minulla on liian suuri rasvaprosentti, kaikki rasva kertyy vatsaan ja haluan sen pois, myös siksi että suvussamme on hirveen paljon diabetestä jne. Niin ja olen 23 v nainen. No, nyt sitten aloitin n.2 kk sitten ns. elämäntapa remontin, aloin liikkua ja katsoa syömisten perääni, lisäsin proteiinin määrää mm. Välillä viikonloppuisin olen herkutellut mutta sen jälkeisenä päivänä pyrin liikkumaan paljon ja syömään extra kevyesti. Ongelmahan siis on, että paino ei ole kuukauteen liikkunut mihinkään. Junnaa vaan samassa paikassa. Hölmö ku en silloin alussa mittanauhaa käyttänyt. Ehkä muutosta on tapahtunut tai sitten ei, en osaa sanoa. Miksi paino ei putoa? Tuskin lihastakaan niin paljoa voi tulla 2 kertaa/vko salilla ja pari kertaa vko lenkillä käynnin vuoksi. Mitä yksinkertaisesti pitäis tehdä? Vähentää kalorien määrää? Hiilareitakaan en normi päivänä älyttömiä syö, alle 100g.
Voiiii miksi paino ei putoo???
ääääähjapyh
5214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaikessa yksinkertaisuudessaan, jos syöt alle 1500kcal/päivä: saat liian vähän kaloreita. Laihduttajan tulee saada VÄHINTÄÄN 1500kcal päivässä. Sinuna lisäisin aika paljon liikuntaa ja myöskin kaloreiden määrää. Kuntosalia enemmän, jotta ongelma-alueesi kiinteytyy! Ja mikäli on mahdollisuus, niin hieman vaihtelua liikuntaan.
Piti kirjoittaa et syön suunnilleen sen tasan 1500 kcal. Ja aikaa ja voimiakaan ei yksinkertaisesti riitä enempään liikuntaan, ainakaan salilla käymiseen. Reissutyö ja kaikkea muuta. Jo noiden liikkumisten toteuttaminen on välillä hankalaa.
Ei herranjumala ylitetä 1500 kaloria. Tai no, voit ylittääkin, syö vaikka saman tien 3000kcal/päivä. Eipä vaan taida tulla tulosta... Vois varmaan tsekata sitä ruoan laatua?
Siksi siis ota Jutan dieetti alle. Kaloreita on kuitenkin se 1200-1350kcal/päivä, ja safka koostuu puhtaasta ruoasta, eikä turhista safkan kanssa tehtävistä virheistä. Paljon proteiinia, vähän hiilareita ja sillä jaksaa reippaastikin kantaa reenit läpi.
Ja kun olet kerta normaalipainonen, niin painon laskeminen siinä vaiheessa tarkottaa kovempaa reeniä... Se 2krt kävely viikossa ei nyt taida riittää. Reippaasti aerobista kehiin, lihaspuoli kannattas ottaa myös haltuun, ellei halua olla ns. laiha läski.
itse en kaloreita ole laskenut mut paino putos 27 kg puoles vuodes. Sen tietää treenatessa et laihtuuko. Treenaan kovaa ja syön terveellisesti. Syön aikas paljon proteiiniä. Kanaa, raejustoa lähinnä, vihanneksia ,hedelmiä. Jos et laihdu niin treenaat liian löysästi ja liian vähän aikaa kerralla.
Moi.
Olin täsmälleen samankokoinen kuin sinä, ja neljän kilon pudotus oli tämmöselle 50vuotiaalle melko vaikea, mutta kun sevihdoin lähti putoon niin pari kiloa meni ihan itekseen.
En ole mitään ihmedieettejä opiskellut kun paino ei ennemmin koskaan ole ollut ongelmani, päätin vain vähentää syömistä, jos ennemmin olin syönyt pari voileipää niin söin yhden, ja ruokaa otin vähemmän kuin ajattelin ottavani, eli "niistin" kaikesta.
Huomasin että ajattelin kaloreita koko ajan vaikken niitä koskaan laskenutkaan. Ja turhauduin kun ensimmäiseen melki kuumauteen ei tapahtunut kuin kilon menekki.
Täällä on vissiin vähä viisaampia laihduttajia, eli pitäin ottaa huomioon mitä syö. No minä olen mielestäni aina syönyt terveellisesti, siinä ei voi olla juuri parantamisen varaa. Mutta jokin kuitenkin kai oli pielessä. En tiedä sitten mikä, ja nyt alkaa tulla väkisin takaisin sitä painoa, jonka jo yli puoli vuotta sitten hävitin.