Inman aligner-oikominen?

vinohammas1

Haluaisin kuulla kokemuksia inman aligner-oikomishoidoista. Onko Etelä-Pohjanmaalla, Keski-Suomessa tai Pirkanmaalla muita paikkoja kuin Jyväskylä missä noita laitetaan? Itsellä varattu jo sinne aika, mutta ajattelin jos löytyisi vähän lähempää joku toinen paikka...
Ihmeen vähän löytyy tietoa kyseisestä oikomisesta ainakaan suomeksi...

17

2159

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roisku113

      Minua kiinnostaisi kanssa että onko pirkanmaalla paikkoja missä käytetään tuota menetelmää?

      • tahtoo kans

        Ei tietääkseni ole, mutta Oralissa on vastaava.


      • hymyä ;)
        tahtoo kans kirjoitti:

        Ei tietääkseni ole, mutta Oralissa on vastaava.

        Olen myös kiinnostunut hoidosta ja asun Tampereella. Tiedätkö enemmän Oralin hoidosta? Esim. onko tulokset yhtä hyviä ja mikähän hinta on.


    • hymyä;)

      MOi!
      Itse olen kanssa yrittänyt etsiä hoitoa läheltä Tamperetta. Olen varaamassa Turusta hoitoa. Tiedätkö montako reissua suurinpiirtein joudut tekemään Jyväskylään? Onko paikka lähellä rautatieasemaa? Mikä on paikan nimi?

    • kajakit

      Hei! Itselläni varattu aika Turun Hammaskulmaan Inman Aligner hoitoon. Onko kenelläkään kokemuksia ko. Paikasta? Jännittää pirusti meneekö rahat hukkaan....

      • jebulis123

        Moi! Soitin muutama päivä sitten Oraliin kysyäkseni Invisalign oikomishoidosta ( he mainostavat sitä verkkosivuillaan ), mutta eipä ainakaan Hämeenlinnassa käytetä tätä menetelmää. Käytetäänköhän tuota menetelmää ainoastaan Pääkaupunkiseudulla,tietääkö kukaan?


    • 2+7

      Moikka!
      Aloitin inman aligner-hoidon Helsingissä viime syyskuussa. Alkutilanne oli, että kakkoshampaat olivat selvästi ulkonevat sekä toinen etuhammas oli sisempänä. Ensin oli konsultointikäynti (otettiin muotit). Seuraavalla kerralla sain "leuanlevittimen" kuukaudeksi käyttööni. Minulla oli siis yläleuka liian ahdas, siksi hampaat olivat vinot. Levitintä säädettiin ainakin minun tapauksessani noin kerran viikossa itse sellaisella avaimella, joka on todella helppoa. Tätä levitintähän piti käyttää koko ajan suussa, paitsi kun syö. Se oli myös todella huomaamaton, mitä nyt puhe oli vähän sössöttävää.
      Sitten, kun leuka oli tarpeeksi levittynyt, otettiin uudet muotit, jonka mukaan lopullinen koje tehtiin. Sain sen muistaakseni noin kolmen viikon päästä (en muista tarkalleen). Sen kolme viikkoa pidin levitintä suussa säätämättä. Sitten, kun sain kojeen, suuhuni laitettiin ns. stoppareita (eli kovetettuja paikka-ainepaakkuja, jotka pitivät raudat paikallaan ja työnsi hampaita oikeaan suuntaan). Kojetta tosiaan piti pitää se 16 tuntia, mielellään vielä kauemminkin. Koje suussa pystyy puhumaan, mutta onhan se aikamoista sössötystä. Minulla inman aligner-kojetta piti pitää nelisen kuukautta. Hammaslääkärikäyntejä kertyi noin kymmenen, jolloin he muokkasivat stoppareita välillä lisäten ja hioen pois.
      Neljän kuukauden jälkeen sain vihdoin kojeen pois käytöstä. Hampaani eivät sillon olleet täysin kohdallaan. Sitten minulle laitettiin retentiolanka neljän etuhampaan taakse (kiinnitettiin samaisella paikka-aineella). Hampaita pystyi työntämään ja vetämään sisään pelkän langan avulla. Lanka ei tunnu yhtään suussa, eikä siitä ole siis mitään vaivaa. Langan avulla oikomista kesti minulla noin kaksi kuukautta. Se samainen lanka jätettiin hampaiden taakse ja hoito oli valmis! :)
      Koko projekti kesti minulla yhteensä 7 kuukautta (sisältäen siis kaikki odotukset). Hinta oli noin 2600-2700 euroa. Jos suunnittelee hankkivansa kojeen, pitää miettiä, että pystyykö todella pitämään kojetta suussa vähintään 16 tuntia päivässä.
      Mielestäni hampaani eivät ole vieläkään täysin täydelliset, mutta todella suuri parannus verrattuna siihen, mitä ennen oli. Kakkoshampaiden kääntäminen sivuille tuotti hieman ongelmia. Juurikin nuo kakkoset ovat ne, jotka voisivat olla vielä enemmän kääntyneet, sitten hampaani olisivat täydelliset. Siitä huolimatta voin suositella tätä hoitoa kaikille! :)

    • kevätsuu

      Hei! Oliko sinulla kovasti kipuja hoidon alussa? Entä oliko koje sinusta kovin näkyvä, käytitkö sitä esim. kylässä, kauppareissuilla ym.? Riittääkö jos kojetta pitää arkipäivisin 16 h ja viikonloppusin sitten kauemman esim 18h/pvä?
      Minulla on aika varattu alkukontrolliin ja vähän mietityttää, ettei rahat menisi hukkaaan. Olen vastaanottotyössä terveydenhoitajana ja työaikana käyttö ei varmasti onnistu. Puhun suu vaahdossa potilaille koko päivän.

      Kiitos kovasti, jos jaksat vastata kysymyksiini.

    • 2+7

      Hei!
      Aluksi hampaat olivat todella arat. En mielelläni syönyt mitään sitkeää tai kovaa. Aina, kun laitettiin uusia stoppareita tai rautojen asentoa muutettiin, niin hampaiden arkuus palasi. Yhdessä vaiheessa etuhampaani heiluivat ihan kunnolla, mutta oli kuulemma ihan normaalia. Vähän kyllä pelästyin :)
      Varsinainen koje on näkyvä. Etuhampaiden eteen tulee läpinäkyvä "panta". En käyttänyt kojetta mielelläni muualla kuin kotona tai sitten perheen parissa.
      En tietenkään varmaksi voi sanoa noista ajoista, mutta suositeltu aika on 16 tuntia. Sillä perusteella tuo kuullostaisi hyvältä.
      Kannattaa kysyä kaikki askarruttavat kysymykset heti alkuun hammaslääkäriltä. Minulle hammaslääkäri tarjosi myös kiinteitä rautoja. Ne olisivat olleet kalliimmat ja niitä olisi pitänyt pitää kauemmin sekä tietysti se, että niitä ei saa pois, kun haluaa.

      Toivottavasti oli apua.

    • IA-muovihymy

      Olettehan nähneet tämän ketjun? T. IA-muovit suussa toista päivää :)

      • IA-muovihymy

    • Jeepuli

      Pirkanmaalla ei tosiaan tällä hetkellä ole Ingman Alignerilla hoitavia hammaslääkäreitä ollenkaan, lähimmät ovat Jyväskylässä ja Hyvinkäällä. Itse Tampereella asuvana päädyin Hyvinkään Studio Denttiin. Hoitoon meni noin puoli vuotta. Hampaani olivat suhteellisen vinot alussa joten olen tyytyväinen että selvisin näin nopeasti, telaketjuilla arvio oli 2 vuotta. Alku oli todella tuskallinen, mutta hampaat tottuivat kojeeseen parissa viikossa. En pitänyt kojetta töissä ollenkaan, ainoastaan iltaisin ja öisin. Vielä kuvallista todistetta mistä lähdettiin ja mihin päästiin:
      http://i43.tinypic.com/pmw4o.jpg
      Tsemppiä kaikille niiden hampaiden kanssa! Hoitoni päättyi torstaina ja olen siitä asti vain ihaillut peilin edessä ihania suoria hampaitani :D Nyt vaan pitää opetella hymyilemään uudestaan niin etä hampaatkin näkyvät :)

      • Kiinnostunut tuosta

        Voisitko vastata, mitä tuo hoito tuli sinulle maksamaan? Kiinnostaisi kovasti itseänikin. Tietenkin hinta aina riippuu potilaasta, mutta olisi edes jotain suuntaa antavaa.


    • Jeepuli

      Minulla oli 2500e / leuka, helpommat tapaukset ovat olleet 1800e luokkaa.

    • jukki7

      montako paikkaa hesassa tekee tätä

    • hymy herkässä

      Itse kävin Medidentissä yläleuan törröttävän etuhampaan vuoksi.
      Hoito kesti kaksi ja puoli kuukautta ja olen tosi tyytyväinen.
      Aluksi oli pientä arkuutta, mutta meni muutamassa päivässä ohi.

    • hammaspeikko

      http://www.aboadent.fi Turun seudulla. Turussa kai monikin tekee, mutta nämä on käsittääkseni toteuttanut inman aligner -hoitoja jo vuosia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      31
      2903
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1501
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      951
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      919
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      894
    6. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      51
      868
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      820
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      783
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      172
      772
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      689
    Aihe