syttyy-sammuu syttyy-sammuu

muuan

Työpaikallani on mies, johon olen ollut jo vuoden verran rakastunut. Ihastuin melkein heti, kun hänet eka kertaa tapasin. Myös hän vaikutti tosi kiinnostuneelta, tuli usein juttelemaan, hymyili ja katsoi kauniisti ja erikoisen pitkään silmiin.

Luulin, että se on menoa melko nopeasti, meitä ei pitelisi mikään.

Sitten mies alkoi vähän muuttua. Hänen käytöksensä oli usein väkinäistä vaikka hän edelleenkin hakeutui sinnikkäästi usein seuraani (myös minä hänen seuraansa). Juttu ei välillä oikein luistanut ja itsekin koko ajan lisää ihastuen aloin aika lailla jännittää.

Kun sitten taas välillä jutellessamme mies yllättäen vapautui, katsoi silmiin todella intensiivisesti ja herkeämättä, hymyili ja saattoi vihjailla jotain tunteisiin liittyvää. Koko ajan hän on tavannut hievahtamatta katsoa minua jos vaikka juttelen jonkun toisen kanssa, ja jos katson takaisin, hän vain katsoo ja katsoo. Silmiin rävähtämättä. Ja minusta hänen katseensa näyttää hellältä, poskipäät punehtuneilta. Tämä tuntuu kaiken aikaa jotenkin avoimemmalta ja paljastavammalta, tunnen nuo tilanteet todella sähköisinä.

Luulen silloin, et nonnii, nyssitte vaa kirkkoo varaamaan! Vaan ei. Seuraavan kerran kun tulee vastaan mies, saattaa tuijottaa kulmat rutussa lattiaa ja murahtaa juuri ja juuri tylyn moin. Ei puhettakaan hymystä tai edes ystävällisestä ilmeestä.

Olen seurannut, että muille hän on tavallinen. Aina asiallisen ystävällinen. Minulle hän taas ei ole koskaan tavallinen. On joko epätavallisen kiihkeän tunteellisen oloinen tai sitten todella yrmy ja epäkohtelias. Tuntuu joka toinen päivä että hän inhoaa minua aivan sietämättömän paljon ja osoittaa sen myös, ja taas toisena, että selvä peli, ihastunut ilman muuta!

Eikä tämä mies ole mikään öykkäri vaan minusta (ja muistakin) tosi fiksu ja symppis kaveri.

En millään uskalla tehdä aloitetta, kun en tiedä kumpi on se todellinen tunteen tila.

En usko, että olisin häntä mitenkään loukannut, en ainakaan ole huomannut. Tulen hyvin toimeen työpaikan ihmisten kanssa, niin kuin hänkin (paitsi mun?). Olen iloinen, puhelias ja kohteliastkin yritän olla.

Kertokaa nyt, mikä vaivaa miestä!

6

1214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samassa veneessä ollaan

      Kun luin tuota juttuasi, en tiennyt itkeäkö vaiko nauraa. Näin lukiessani silmissäni oman työihastukseni.(Toivottavasti ei kuitenkaan sama mies) ;) Veikkaisin, ettei hän ole ihan vapailla markkinoilla tai sinä itse et ole. Käy varmaan itsensä kanssa painia, mitä tehdä. (Näin ainakin meillä.) Luultavasti tunteita kuitenkin sinua kohtaan on. Otapa asiasta selvää kysymällä. Minullakin on asian selvittäminen työnalla lähipäivinä/-viikkoina.
      Tsemppiä meille! :)

    • Linda

      ...tilanne on tuttu ---valitettavasti. En osaa sua auttaa vaan odotan kiinnostuneena voisko joku sua ja samalla muakin neuvoa :(

    • jahkaamiseen

      Se isäntä todennäköisesti kyllästyi jahkaamiseen.Tuntee olonsa epävarmaksikun ei koe saaneensa selkeitä viestejä lähettämilleen viesteille.

      eli suomeksi se ei tiedä mitä sinä häneltä haluat.epätietoisuus siitä saa tuntemaan olonsa epävarmaksi ja vaivautuneeksi.kiinnostus on edelleen olemassa mutta epäilyt vaivaa.siitä tulee nuo vaihtelevat mielialat.

      Asioihin pitää saada selvyys.Miehet on tyhmiä yksinkertaisia ja suoraviivaisia.
      Eli tee jonkinsortin aloite jossa tuot esille oman kiinnostuksesi häntä kohtaan ja selkeästi.

      Jos isäntä ei sitä tajua tehdä ja sinä et uskalla niin sitten jahkailette asiaa maailman tappiin ja mietitte miten kivaa sen kanssa olisikaan voinut olla jne.

      Pyydä se treffeille.riskejä pitää ottaa jos jotakin haluaa saada.

    • Jaska

      Äijä haluaa vähä testata omaa viehätysvoimaansa, flirttailla vähän työpaikalla, flirttiähän tuo on, ei siitä mihinkään pääse. mutta todellinen kiinnostus olis jo johtanut tositoimiin.

      Älkää takertuko haavekuviin mammat!

      • haaveilija

        Miksi flirttailla, jollei ole tosissaan kiinnostunut toisesta? Toinenhan voi viikkotolkulla kulkea ja miettiä tätä kundia ja haaveilla kaikenlaista. Ymmärrän, että flirttailu voi piristää päivää, mutta silloin tulisi toisen jotenkin viestiä, ettei ole vakavissaan. Esim. pitää kihla-/vihkisormusta näkyvästi esillä.


      • Muuan

        Mammat! Heh heh Jaska, mä olen 23-vuotias tytönhuitukka. Kuinka sä mua mammaksi täällä nimität...

        Voit kuitenkin olla oikeassa siinä, ettei häntä kiinnosta kun ei mitään tuon kummempaa saa aikaiseksi. Harmi vaan, ettei sydän tottele järjen ääntä. Nyyh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe