Tietäisikö joku mistä saan hintatietoja Saksassa myytävistä uusista asuntovaunuista. Esim. Hobby Caravanin saksan sivuilta en löytänyt hintatietoa?
Asuntovaunu Saksasta
7
4384
Vastaukset
- Tuonut
Onhan nuo netin hakupalvelut keksitty. Valitset vain mitä haluat käyttää.
- Vaunukuume
Haaveilen myöskin vaunun hakemisesta Saksasta mutta olen kuullut että vaunujen eristyksissä on suuria eroja. Saksasta tuodussa vaunussa saa suunnilleen palella jo syksyllä.
Lisäksi kaasujärjestelmissä on jotain paine-eroja. Olikohan niin että saksassa nestekaasujärjestelmät toimivat suuremmalla paineella kuin suomessa. Tätähän ei suomessa voi helposti korjata.
Siis tälläistä minä olen kuullut. Olisi kiva tietää totuus! - miksu
Vaunukuume kirjoitti:
Haaveilen myöskin vaunun hakemisesta Saksasta mutta olen kuullut että vaunujen eristyksissä on suuria eroja. Saksasta tuodussa vaunussa saa suunnilleen palella jo syksyllä.
Lisäksi kaasujärjestelmissä on jotain paine-eroja. Olikohan niin että saksassa nestekaasujärjestelmät toimivat suuremmalla paineella kuin suomessa. Tätähän ei suomessa voi helposti korjata.
Siis tälläistä minä olen kuullut. Olisi kiva tietää totuus!esim hobbyn esitteitä.Hobby vaunusta ei ole saatavissa suomenkielistä esittä,joten oletan että suomeavarten eristeitä ei muuteta,markinat sen verran pienet.Senverran olen selvillä että 1997 jälkeen nestekaasun paineet ovat samat eli 33mb.Lämmittimien tutkiminen on työn alla.Luulen että molemmissa niin saksan kuin suomen vaunuissa on truma 3002 ilma lämmitin.Koetan lähteä syksyn aikana hakemaan hobbyä.
- Tuonut
Vaunukuume kirjoitti:
Haaveilen myöskin vaunun hakemisesta Saksasta mutta olen kuullut että vaunujen eristyksissä on suuria eroja. Saksasta tuodussa vaunussa saa suunnilleen palella jo syksyllä.
Lisäksi kaasujärjestelmissä on jotain paine-eroja. Olikohan niin että saksassa nestekaasujärjestelmät toimivat suuremmalla paineella kuin suomessa. Tätähän ei suomessa voi helposti korjata.
Siis tälläistä minä olen kuullut. Olisi kiva tietää totuus!Kyllä ne suomessa myytävät Hobbyt ,LMC:t ym. on ihan samoilla eristepaksuuksilla kuin saksassa myytävät. Tuohon Trumanin ilmalämmittimeen (myös pienemmissä suomeen tuotavissa vaunuissa) tarvitsee laitattaa sähkövastus, joka on pohjoismaihin tuotavissa vakiona. Lattia lämmitys (175 W, eli mukavuuslämmitys) noista puuttuu, mikä on vakiona pohjoismaihin tuotavissa. Isommissa tänne tuotavissa on nestekiertolämmitys.
Jos tuot -97 tai uudemman niin ei ole ongelmia noiden kaasulaitteiden kanssa, silloin saksassa siirryttiin 30 mbar käytöön (ennen 50 mbar). - Tuonut
miksu kirjoitti:
esim hobbyn esitteitä.Hobby vaunusta ei ole saatavissa suomenkielistä esittä,joten oletan että suomeavarten eristeitä ei muuteta,markinat sen verran pienet.Senverran olen selvillä että 1997 jälkeen nestekaasun paineet ovat samat eli 33mb.Lämmittimien tutkiminen on työn alla.Luulen että molemmissa niin saksan kuin suomen vaunuissa on truma 3002 ilma lämmitin.Koetan lähteä syksyn aikana hakemaan hobbyä.
Sama Truman S3002(P) lämmitin noissa pienemmissä vaunuissa on, mutta niistä yleensä puuttuu sähkövastus (Ultraheat). Isommissa vaunuissa (esim. Hobby 540 alkaen) suomeen tuovissa on Alden nestekiertolämmitys. Suomeen tuotavissa LMC:n vaunuissa taisi kaikissa olla Alde (en ole aivan varma).
Ja sähköinen lattialämmitys noista saksassa myytävistä puuttuu, mikä on uusissa suomessa myytävissä vakiona. - miksu
Tuonut kirjoitti:
Kyllä ne suomessa myytävät Hobbyt ,LMC:t ym. on ihan samoilla eristepaksuuksilla kuin saksassa myytävät. Tuohon Trumanin ilmalämmittimeen (myös pienemmissä suomeen tuotavissa vaunuissa) tarvitsee laitattaa sähkövastus, joka on pohjoismaihin tuotavissa vakiona. Lattia lämmitys (175 W, eli mukavuuslämmitys) noista puuttuu, mikä on vakiona pohjoismaihin tuotavissa. Isommissa tänne tuotavissa on nestekiertolämmitys.
Jos tuot -97 tai uudemman niin ei ole ongelmia noiden kaasulaitteiden kanssa, silloin saksassa siirryttiin 30 mbar käytöön (ennen 50 mbar).vielä sen verran,että kertoisit saitko kaikki todistukset vaunun myyjältä vai hommasitko täältä.Voit myös lähettää emailin suoraan minulle
[email protected] - Tuonut
miksu kirjoitti:
vielä sen verran,että kertoisit saitko kaikki todistukset vaunun myyjältä vai hommasitko täältä.Voit myös lähettää emailin suoraan minulle
[email protected]Todistuksen, että kaasut ovat SFS-stansardin mukaiset, joudut hankimaan suomesta valtuutetulta kaasulaiteasentajalta, ei kelpaa mikään muu. Sähköistä kelpaa myös muunmaalainenkin paperi. Vetopään ja alustan yhteensopivuus paperin tilataan vaununvalmistajalta, eli kannattaa pyytää myyjää tilaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."432160Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1801941- 1161362
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711160- 96972
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73919Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78869Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki44855Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931802- 54701