Tietoa tarvitaan!

nainen 20w

Olen vasta työuraani aloitteleva, vakituisessa työsuhteessa oleva nuori nainen. Työpaikallani on viime aikoina ollut kuhinaa, ja epäilyksiä mahdollisesti tulevista työtaisteluista. Olen ajatellutkin liittyä ammattiyhdistykseen turvatakseni asemani mahdollisissa organisaatiomuutoksissa ja mahdollisten työnseisauksien varalta.

Kun liityn ammattiyhdistykseen, olenko heti oikeutettu esim. lakkokorvaukseen, vai pitääkö jäsenenä olla ensin tietty aika?

Kiitos vastauksesta jo etukäteen!

1

197

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akavan_erityisalat

      Hei ja ensinnäkin hienoa, että olet kiinnostunut työelämäsi turvaamisesta ammattiliiton jäsenyyden kautta!

      Liittyessäsi johonkin ammattiliittoon, olet heti oikeutettu lakkokorvaukseen. Lakon täytyy kuitenkin laillinen eli työehtosopimusaika on päättynyt, on siis sopimukseton tila. Lakkokorvauksen suuruudesta päättävät lakossa olevat liitot. Työnseisaukset voivat olla joko laittomia ulosmarsseja tai laillisia etukäteen ilmoitettuja lakkoja.

      Ammattiliiton jäsenenä saat myös luottamusmiehen tuen. Luottamusmies edustaa ja auttaa sinua organisaatiomuutokseen liittyvissä neuvotteluissa.

      Tsemppiä tulevaan!

      Ystävällisin terveisin,
      Akavan Erityisalat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      325
      1414
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      345
      1326
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      106
      1132
    4. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      108
      1008
    5. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      802
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      797
    9. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      102
      672
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      76
      669
    Aihe